Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kertokaa mielipiteenne, kokemuksia jos on jne?lapsi ulkomaille isänsä kanssa

04.03.2009 |

eli minun pitäisi päättää päästänkö 4(loppukesästä 5) vuotiaan poikani isänsä mukaan kuukaudeksi isän kotimaahan eli Jordaniaan(en ole isän kanssa yhdessä;)kyläilemään.

päätös on erittäin vaikea, poika kyllä tykkäisi lähteä mutta itsellä pyörii päässä että tuleeko poika takaisin, miten lapsi viihtyy niin pitkän ajan, miten ruoka maistuu, miten kommunikointi koska harva puhuu suomea jne jne.

Lapsen setä, hänen vaimonsa ja lapset lähtevät myös käymään siellä, tosin ovat pitemmän aikaa, joten he puhuvat toki suomea.

Luotan kyllä isään, setään ja sen vaimoon, mutta kun kyseessä on Jordanian reissu niin luottamus horjuu kaiken sen takia mitä uutisissa on juttuja.

Matka olisi kyllä hyvä siinä mielessä että lapsi tutustuisi toiseen kotimaahansa, sukulaisiin ja ehkä oppisi arabiaa lisää jne.



Joten sanokaa oma mielipiteenne asiaan ja kertokaa kokemuksia jos on jne.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuitenkin sanoisin että jos yksikin osa pohdintaa on että tuleeko lapsi takaisin, niin se on kyllä tarpeeksi hyvä syy olla päästämättä lasta matkaan.



Mieti isän ja pojan suhdetta tarkkaan.... Terve lapsi ei reissussa nälkään kuole vaikka ruoka olisi vähän erilaistakin, joten sitä en nyt ajattelisi.



Mitä tarkoitat uutisjutuilla aiheesta? Jordaniahan on kuitenkin suhteellisen vakaa verrattuna joihinkin naapurivaltioihin.

Vierailija
2/2 |
07.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten Selidora totesi, luottamus on tärkeää ja ulkopuolisena on mahdotonta ennustaa, tulevatko isä ja lapsi matkalta takaisin. Tämä asia sinun pitää itse miettiä ja keskustella miehesi kanssa.



Mutta muuten matkustamisesta. Toissa joulun aikaan mieheni ja tyttäreni, silloin 4 v, matkustivat 6 viikoksi sukuloimaan Australiaan ja Samoalle. Matkat menivät oikein hyvin huolimatta siitä, että lennot olivat pitkiä. Lentoyhtiöt huomioivat lapset nykyään tosi hyvin.



Kirjoitin lapsen passin liitteeksi lyhyen dokumentin, jossa annoin lapselle luvan matkustaa yksin isän kanssa. Dokumenttiin piti hankkia apostille-leima maistraatista. Australian rajaviranomaiset kuulemma vaativat tällaista, jos lapsi matkustaa ilman toista vanhempaansa, mutta mieheni mukaan kukaan ei edes vilkaissut koko dokumenttia.



Ruoan ja juoman kanssa ei ollut ongelmia. Kannattaa kuitenkin tarkistaa, että rokotukset ovat kunnossa (hyvissä ajoin) ja pakkailla mukaan sopivat salvat ja puhdistusaineet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla