~++~ PIKKUKAKKOSET vko 7 (09. - 15.02.2009) ~++~
Täältä voit käydä lukemassa viime viikkoset:
http://www.vauva.fi/keskustelut?p_p_id=forum_WAR_perhe&p_p_action=1&p_p…
Kommentit (17)
Kaisa4, katon vielä ainakin muutaman kierron ennen kuin varaan gynelle aikaa, mutta siis jossain välissä menen tarkistuttamaan onko kaikki ok.
Lisbet, vielä eilen oli pientä vuotoa, mutta siis nyt pitäs aloittaa pupuilut kunhan vain jaksais :). Hieno juttu, että oot saanu pidettyä ajatukset jotakuinkin kurissa! Mä niin toivon, että sulla tärppäis!
ON: Ensi viikonloppuna suurinpiirtein ois oviksen paikka. Jee ja mun synttärit! Ehkä mies keksii mulle jotain kivaa niin ettei ajatukset harhaile minne sattuu vkl:na ja simpat vois rauhassa suorittaa tehtävänsä...
Poika puhelee vaunuissa, täytyy mennä laittaa tuttia takas suuhun.
Adara kp 8/25-30, yk3
Pitkästä aikaa täällä.
Kyllä täällä on vauva projekti aloitettu ilman stressiä, mutta kierrosta ei ole hajuakaan. Nyt vain odotellaan tätiä ja jos ei viikonsisällä kuulu ajattelin testata että olisko tärppi käynyt heti. Tosin ennen raskautta oli että saattoi olla joskus täditön kk välissä, niin en todellakaan oleta että heti alkais säännölliset vierailut. Mutta loppuviikosta tai ensiviikolla ollaan viisaampia.... :-)
Oli nyt todella minä, minä tekstiä koittakaa kestää.
Lisbet: ihanalta kuulostaa tuo tyttöjen ilta :) Mikä sen mukavempaa kuin päästä naisten kesken viettämään iltaa, ei lapsia eikä ennen kaikkea miehiä pyörimässä jaloissa :D Tämäkin mamma tahtoisi sellaisen illan mutta rahatilanne heikko tällä hetkellä, joten ei puhettakaan että pääsisi tuulettumaan.
Adara: Onnea jo etukäteen synttäreiden johdosta! Paljonko tulee mittariin?
Lyylikki: Tulethan kertomaan testituloksen?
Omassa Navassa kierto sekaisin.. :( Nyt menossa ilmeisesti kp33 eikä tätiä näy missän. Lauantaina tein testin ja toisen testin tuossa tunti sitten ja molemmat täysin tyylipuhtaita negoja. Masentaa. Tulis jo täti kylään, pääsis tästä odottelusta. Pojalle käytiin tänään hakemassa kuuri kun on nyt 2 kk yskinyt enemmän ja vähemmän ja viimeseisen viikon ajan on vain pahentunut ja muuttunut erilaiseksi. Mitään tulehdusta tai astamaattisia ääniä ei kuulunut mutta saatiin kuuri kun tuo yskä on ollut niin pitkään ja lääkäri meinasi että on päässyt ärtymään ja siksi nuo yskänpuuskat saattaa kestää 2 tuntiakin.. Onneksi sentään nappula nukkuu yöt rauhassa. Katotaan kuuri loppuun ja jos ei helpota niin sitten kahdeksi viikoksi käyttöön "astmapulveri". Ja jos sekään ei tehoa, niin sitten tutkitaan uudestaan.
Masentunut RokkiMami kp33/30, yk1 (vai mitenkä ton nyt merkkais keskenmenon jälkeen??)
Voi vitsi, en tiedä mihin mun aivosolut on oikeen hävinneet viime päivinä... Mä oon käyny monta kertaa kattomassa tota viime viikon pinoa ja ihmetellyt, että mites kukaan ei kirjoita.. Päätin sitten alkaa selaamaan, että mitäs muita aiheita täällä on ja kappas vain =) Blondi mikä blondi... Tulipahan taas todistettua;)
LISBET81: Joo, ei tosissaan pitkä aika enää... Yritän olla laskematta päiviä;) Toivon, että se näkyisi jo sunnuntaina, viime kuun kierto oli 30 pv ja sunnuntaina on vasta se 28pv, mutta mutta... En jaksa odottaa!!! Vaikka tulos ois varmempi parin päivän päästä. Viimeks tosissaan tuli se haamu, vaikka muistaakseni silloinkin edellinen kierto oli jotain 30 pv. Kuulosti muuten oikein rentouttavalta tyttöjen illalta. Ootpas aika hyvin pystynyt olemaan miettimättä projektia!!! :)
ADARAlle myös täältä etukäteisonnittelut!! Toivotaan parasta synttärilahjaa!!
Lyytikki tänne kertomaan sitten heti;)
Rokkimamalle jaksamista!! Toivotaan nyt, että se täti sieltä tulee. Vaikka voihan se kiertokin olla niin sekaisin, ettei tiedä onko negat todellisia... Mä aina vähän elättelen toivon kipinöitä...
Omaa napaa sen verran, että tosissaan sunnuntaita odotellaan.. Ihan hyvät kutinat on. Lähinnä sen vuoksi, että esikoisen alkuraskaudesta (kun en ollut tehnyt/voinut tehdä vielä testiä) minulle iski ihan yhtä-äkkiä virtsatien tulehdus ja hiivatulehdus samaan aikaan (tai saattoi olla vain jompi kumpi, mutta vain molemmat hoitamalla helpotti). Hiivaa oli myös koko raskauden ajan aika ajoin. Synnytyksen jälkeen ei oo ollu kertaakaan enää -paitsi nyt!! Saman tyylisiä oireita, ei ihan niin pahoja kuin esikoisesta... Tästä johtuen toivo on korkealla... Tämmöiset omat lääketieteelliset päätelmät, jotka ei nojaudu mihinkään tutkimuksiin ;) Saa nähdä sitten, että kuinka hyvin omaan kehoon voi luottaa... Vai tippuuko kuinka korkealta! :)
Mutta nyt tämä mamma nukkumaan!
Kaisa4 kp 24/28-32, yk3
*ADARA*
Voi toivottavasti miehes olis keksiny jotain kivaa päämenox! =) Nii ja PALJON ONNEA jo etukäteen, jos en muista sitten viikonlopun aikana onnitella! =)
*LYYLIKKI81*
Mikä tilanne??
*ROKKIMAMI*
Kunpa ei menis kierto tosi pitkäksi. Pääsisitte uuteen kiertoon tai sitten tulis se plussa testiin tässä pian! =) Pidä ajan tasalla!
*KAISA4*
Sun pitää tehdä se CLEARBLUE:n digitaalinen testi, joka ilmoittaa jo 4 päivää ennen menkkojen alkua tuloksen.. Voi hitsi, että mä jänskään täällä sun puolesta!! =)
*OMA NAPA*
Edelleen koitan olla ajattelematta koko vauva-asiaa. Mutta nyt huomasin, että taitaa olla ovisajat tulossa.. Sen verran nipisti alavatsaa tossa aamulla. No, se siitä. Koitetaan olla ajattelematta asiaa, heh! =)
Poika lähtee mummolaan yökylään perjantaina, saadaan miehen kanssa viettää laatuaikaa. Mies lähtee sitten lauantaina kaverinsa 30v bileisiin, joten saa nähdä mitä pojan kans keksin sitten tekemistä lauantaina illalla ja sunnuntaina päämenox.
Siinäpä ne "tärkeimmät".. Kirjoittelen taas ja *PUPUILUINTOA* meille kaikille!! =)
*=) Lisbet, kp 18/26-31, yk 6.*
Hei vaan!
Pääsenkö mukaan kuumeilemaan, vaikka yrityksen aloittaminen ei olekaan ihan vielä ajankohtaista? Yhtäkkiä yllättäen minulle on jostain ilmestynyt ensimmäistä kertaa elämässäni vauvakuume. Pikkukakkosta siis kuumeilen ja mieskin on ollut ihan positiivisella mielellä asiasta. :) Meillä on 03/07 syntynyt esikoispoika, joka siis täyttää kohta 2 vuotta ja on jo niiiiin isoksi kasvanut, että äitiä ihmetyttää, mihin se pieni vauva katosi.
Tänään menen poistattamaan kierukan ja sitten kesällä ehkäpä alkaa yritys. Kunhan nyt ensin taas luonnolliset kuukuatiset alkavat ja vakiintuvat.
Outoa, mutta samalla niin ihanaa! Minulla vauvakuume?!? :) :)
- Jolanda
Lyylikki, oisipa sulla tarttunut pieni matkaan mukaan! Onko ollut minkäänlaisia oireita?
RokkiMami, Onko täti jo tullut vai teitkö sittenkin positiivisen testin? Musta voit vallan hyvin laskea yrityskertoihin mukaan nekin kerrat ennen keskenmenoa, koska sehän se oikea totuus on. Täytän 24 (iik, minne ne vuodet katoaa).
Kaisa4, Lupaavalle kuulostaa. Komppaan Lisbettiä ja suosittelen ClearBlueta. Onko ollut oireita?
Lisbet, Jatkakaahan pupuilun merkeissä! :)
Jolanda, tervetuloa mukaan! Aiotteko käyttää kesään asti kierukan sijasta jotain muuta ehkäisy vai oletteko tulkoon jos on tullakseen -asenteella liikkeellä?
Oma napani: eipä ihmeitä tänne. Peiton alle ollaan päästy muutaman kerran, mutta ovikseen on vielä aikaa. Viime kierrosta jäi vaivaamaan ettei ovistikkuun tullut aivan yhtä vahvaa viivaa kuin kontrolliviiva oli, joten ajattelin vielä tikuttaa huomisesta viikonlopun yli ja katsoa miten käy. Viime kuussa tähän aikaan vielä imetin, mutta nyt sekin on jäänyt kokonaan pois, joten silläkin on voinu olla osuutta asiaan.
Kävin eilen kaverin luona ja mietittiin miten kateellisia ollaan raskaana oleville naisille ja muisteltiin miten "mukavaa" oli synnyttää ja pidellä vastasyntynyttä sylissä. Naapuritkin kotiutuivat toissapäivänä laitokselta. Tuntuu, että kaikki saa lapsia. Parasta mennä laittamaan ruokaa ja ajatella jotain muuta.
Adara, kp 10/25-30, yk3
Kaisa: pidä meidät ajantasalla, eikös? Täällä jännätään sun puolesta..
Lisbet: Onko teillä erityisiä suunnitelmia laatuajalle? Syömään, leffaan, tms?
Jolanda: Tervetuloa mukaan!
Adara: Ai miten ihanan vähän sulla tulee ikää mittariin :D Ainakin jos muhun vertaa :D (31 tuli muutama kk sitten.. hyi kauhistus.. onneksi sentään poika aina sanoo: "äiti, sä oot nuori" :D )
OmaNapa: Ei muutosta.. Kuvittelen itselleni kaikenlaisia oireita, tätiä ei näy. Varmaan loppuviikosta teen kolmannen testin. Nostakaa kaikki peukut ja varpaatkin pystyyn että testin tulos olisi tällä kertaa positiivinen.. Ehkäpä se kolmas kerta toden sanoo??!? Ainakin toiveita pitää elätellä..
Tänään oli niin ihana ilma että oltiin pikku-ukon kanssa luistelemassa ja hyvin se vaan jo sujuu kun ottaa huomioon että poika on ollut luistimien päällä ehkä noin 8 kertaa. Kyllä siitä NHL-tähti tehdään ja mamman eläkepvt on turvattu :D
Pirteää loppuviikkoa kakkospinolaisille!
RokkiMami
Hyvää torstaita kaikille!
Mä oon sulle LISBET karvanverran kateellinen tollasista tyttöjenilloista=) Meillä äijä on viikot aamusta iltaan töissä/koulussa ja mä hoidan lasta. Viikonloput taas mä oon töissä ja äijä kotona. Tätä kuviota jatkuu ainakin ens syksyyn, jolloin mies valmistuu ja on vaan sitten töissä ja mä lähen kanssa duuniin ja likka tarhaan. Ellen sitten tuu raskaaksi. Viimeviikonloppuna meikä oli duunissa, mies viihteellä ja mutsi tuli hoitaa tyttöä meille. Vähän sapetti tulla aamuyöllä himaan (oon ravintolassa töissä), kun viinan hajunen mies tuli suurinpiirtein samalla ovenavauksella kotiin=)
ROKKIMAMILLE toivon plussaa (ihan kuin muille en)! Teeppä se kolmas testi! Meidän tytöllä on kanssa ollut yskä, nuhaa ja välillä kuumetta jo pari viikkoa. Tänäänkin se ulisi koko aamun... hyvä että sai puurot naamariin ja uuden vaipan, kun se halus jo maitopullon ja päikkäreille=) Ressukka. Kai se kanssa johkin lekuriin pitää viedä jos ei ala kunto kohenee!
ADARA:Onnea synttäreiden johdosta. Hassua että ollaan ihan samanikäisiä ja meidän lapset on samanikäisiä=) Mä kanssa oon vähän salaa kateellinen mahakkaille kavereilleni ja tänään pitäis mennä katsomaan laitokselle kaverin vauvaa, ihanaa!! Ja puheluita satelee koko ajan, kun kaverit ilmoittelee tulevista syksyvauvoista... Vauvat on niiiiiin ihania.
JOLANDA: Tervetuloa, mä oon ihan yhtä uusi=)
OMAA ARPISTA NAPAA: Mulla on siitä Terolut-kuurista vielä yksi tabletti ottamatta. Mä aloitin sen kuurin heti, en jaksanut venata pitempään... Eli menkat pitäisi alkaa La/Su, ainakin sen "tuoteselosteen mukaan". Saa nähdä. Eli nyt pitää olla super-hyper-mega-positiivinen että tulee paksuksi heti ja saa vielä marraskuun lopulla vauvan=) Hölönpölö...kuhan nyt ne menkat alkaa ja kattoo tasoittuuko ne ollenkaan! Eli niitä odotellessa...
Aurinkoista päivänjatkoa toivottelee Masunasu!!!
Lisbet, hedelmällistä laatuaikaa miehesi kanssa =) Täälläkin ovisajat menossa ja iloisesti on kyllä pupuiltukin...
Synttärionnea Adaralle! Itelläni tulee ens viikolla 32 täyteen... Vaikea uskoa, ikinä en osaa suorilta sanoa ikääni, jos joku kysyy, laskupää loppui siihen 30 kohdalle.
Jolanda: Esikoisen kanssa en ehtinyt kovastikaan vauvakuumeilla, mutta nyt kakkosen kanssa on oikeasti tosi kova vauvakuume!! Nyt tietää mitä odottaa ja toivoo...
Omanapa: Täällä tosiaan tuntuu selvästi, että ovulaation aika on. Yritystäkin on taas pitkästä aikaa ihan riittämiin. Mies jo valittelikin olevansa pahassa puutteessa, kun km:n jälkeen odoteltiin ekoja menkkoja, eikä kumin kanssa ollut yhtään mukava puuhailla. (eka kertaa tuli kumista kutinaa...) Mutta nyt ei enää ole valittamista =)
Aurinkoa ja plussatuulia toivottelee Irina
Kai se tosiaan johtuu siitä kuten Irinakin sanoi, että nyt tietää miten ihana paketti on tulossa. Mieskin myönsi kärsivänsä aivan pienestä vauvakuumeesta, kun esikoisen kohdalla lähinnä oli kauhuissaan :)
Irina, meilläkään ei mies voi valittaa puutetta ovisviikoilla. Teille kovasti tärppiä! :)
Ovistatikku näytti negaa. Jos on samana päivänä kuin viime kierrossa niin sitten oisi sunnuntaina. Joten kriittiset päivät käsillä.
Adara kp 12/25-30, yk3
Moikka taas!
Kiitos kaikille tervetulotoivotuksista!
Adara: Kyselit, että meinataanko ehkäistä kesään asti. Kyllä, näin olisi tarkoitus. Saa nähdä kuinka kauan maltamme, mutta ainakin alkuun aloitetaan näin.
Omaa napaa: Kierukka tosiaan poistettiin keskiviikkona ja tänään alkoi sitten monsuuni. Hormonikierukka vei kuukautiset kokonaan pois ja tänään kyllä tuli raju palautus takaisin arkeen. Huh! Ei ole kyllä ollut ikävä tätä osaa naiseudesta! :) Mutta toisaalta se on juuri sitä, mitä olen kaivannutkin. Nyt voin alkaa laskemaan kierron kestoa, bongailemaan ovista ja oikein kunnolla haaveilemaan. :)
Onko teillä mitään esittelypinoa ollut? Olisi kiva tietää hieman muidenkin taustoja. Itse olen 27-v. opiskelija, mies samoin. Meillä on pian 2 v. täyttävä ihana rasavilli poika. Pikkumies on juuri alkanut juttelemaan ja tullut muutenkin jo niin isoksi pojaksi. Nyyh! Mihin se äidin pieni nyytti katosi? Meillä on myös kaksi pientä koiraa. Asumme Vantaalla kerrostalossa, mutta haaveena olisi oma talo jossain pk-seudun laitamilla tai ulkopuolella. Huoh!
Esikoisen kohdalla minulla ei tosiaan ehtinyt olla vauvakuumetta ollenkaan, kun tulin hiukan yllättäen raskaaksi. Ei voi sanoa, että yllätyksenä, sillä kyllähän jokainen aikuinen tietää, mitä siitä voi seurata, mutta ei kyllä tosiaan suunnitelmissa ollut vielä lasta. Kaikki on kuitenkin mennyt hyvin ja lapsi on aivan valtavan ihana. Välillä tietysti ihan hirviökin, kuten äitikin, mutta se kuuluu asiaan. Nyt on sitten vauvakuumetta ja olen saanut miestäkin hieman jo lämpenemään ajatukselle. Työkuviot (opiskelujen ohessa) ovat kuitenkin niin auki vielä, että olemme puhuneet, että jos sitten loppukesästä uskaltaisi alkaa yritellä. Jos olisi siihen mennessä työkuviotkin selvinneet hiukan.
Käytiin eilen miehen mummilla kylässä ja siellä oli miehen serkku perheineen kylässä. Heillä on 6 vko vanha vauva ja voi herranjumala, että se oli pieni! Pienempi vieläkin kuin meidäb poika syntyessään. :) Mutta meidän isoon körilääseen verrattuna, nin voi ei! Onko tuo meiän kaksivuotias todella ollut NOIN PIENI joskus. :)
Tänään on sitten luvassa aikuisten ilta! Jipii! Kaverin kolmekymppiset ja poika menee yökylään äidilleni. ENsin tosin mennään naapuriin 2-v. synttäreille. Eli juhlia juhlien perään. :)
Tsemppiä kaikille piinailijoille! Jännitän täällä täysillä teidän kanssanne! Toivotaan paljon plussia kaikille! Onko täällä ketään muuta, jotka eivät vielä yritä aktiivisesti?
- Jolanda
Taidan alkaa pikku hiljaa palailee tänne joukkoonne. Mulla on nyt kp 5/27 ja tää alkanut kierto pitäs viedä vielä loppuun ennen kun taas heitetään ehkäsy nurkkaan. Käytännössä siis semmonen 5 viikkoa ja sit pyörät pyörimään täysillä. =D
Täälähän me normaalia arkea pyöritetään. Kolmen viikon päästä sitten meidän pitäs olla Thaimaan auringon alla. Harmi vaan, kierto on juuri silloin taas ihan lopussa että ei me sitä haaveiltua Thaimaan helmeä saada siellä alulle mutta jos sais stressin purettua ja ladattua akkuja niin että helpommin sitten raskautuu täällä koto-Suomessa. =)
Nyt näyttää ikävästi siltä et sairastelu on iskemässä tähän taloon vaik huomenna olis tiedossa ristiäiset ja sunnuntaina meidän piti lähteä laskettelee miehen kanssa. No olo on vielä hieman omituinen et ei tiiä et oonko täs tulos kipeeks vai mitä tapahtuu... Täytynee tarkkailla!
Voi vitsit, mäkin huomasin tuossa joku aika sitten että nyt on tullu tosiaan markkinoille noi tosi aikaste raskauden näyttävät testit. Siis onkohan ne luotettavia? Jos ne lupaa et näyttää 4 päivää ennen ni nyt kun me testaillaan pari päivää ennen ku pitäs ees näyttää ni testaillaankohan noilla uusilla sitte pari päivää oviksen jälkeen jo? Siihen se sit kuiteski menee....=)
Eipäs tänne kummempia..... Varmaan alan pikku hiljaa hieman useammin täällä taas käymään. Vauvakuume ei oo mitenkään suuri mutta nyt vaan tuntuu siltä et miksikäs ei vois antaa sen seuraavan tulla ku ison perheen kuiteski haluun...=) Lapset on ihania!
Soffu- odottelu fiiliksellä
*ADARA*
Nyt vielä ku muistan, niin vielä kerran PALJON ONNEA syntymäpäiväsi johdosta! =) Mitä oot mieheltäs saanu lahjax vai onko se tulossa vasta tossa illemmalla?? =)
*JOLANDA*
Tervetuloa mukaan! On aina niin kivaa saada tänne meidän pinoon lisää pikkukakkosta kuumeilevia! =) Eikä se mitenkään "hidasta" vaikka teillä se varsinainen yritys alkaakin tässä myöhemmin. Ja päivitin esittelypinon, joten olet nyt siellä "kirjoilla". =)
*LYYLIKKI81*
Hu huu!!! Missä sä oot ja mikä sulla on tilanne?? =)
*KAISA4*
Entä sulla? Joko oot testannu vai ei kai se täti kurvannu paikalle??
*ROKKIMAMI*
Joko teit testin?? Mikä oli tulos??
*IRINA77*
Pupuiluintoa sinne teille ja toivotaan että tulis plussa loppukuusta! =)
*SOFFU*
Olipas taas kiva kuulla susta ja mahtavaa saada sut takas tänne pinoon! =)
*OMA NAPA*
Luulin tosiaan että ovishetket oli lähellä, kun viimeks kirjoittelin. Mutta limoja ei oo näkyny vielä tähänkään päivään!! Musta tuntuu nyt kovasti siltä, että kerrankin kun en oo stressannu koko asiaa, nii mulla ei tässä kuussa ovista tuu ollenkaan!!! *PRKL*!!! =( Nipistelee vähän väliä alavatsaa, mutta muuten ei oireita!! =( Eli se siitä sitten ja uuteen kiertoon saan jo valmistutua henkisesti.. Tää kiertokin on varmaan *YLIPITKÄ*!!! En jaksa miettiä koko asiaa enää..
Eilen vein pojan mummolaan siinä 10 maissa ja käväsin sitten kaverin luona kahvilla pitkästä aikaa. Kotiin päästyä, siivosin koko huushollin ja vaihdoin meille lakanat sänkyyn. Illalla saunottiin miehen kans (kerrankin rauhassa) ja vaan löhöiltiin sohvalla katsomassa leffaa. Ja totta kai me sitten päädyttiin sänkyyn pupuilemaankin! =) Viime kerrasta olinkin aikaa (viime su:na viimex), kun oon ollu koko viikon illalla niin väsyny, että oon nukahtanu jo ennen miestä.. Tulipas korjattua sekin tilanne eilen! =)
Nyt sitten vein miehen kaverinsa 30 vuotis syntymäpäiville ja lähen tässä tunnin sisällä hakemaan poikaa kotiin.
IHANAA YSTÄVÄNPÄIVÄN JATKOO KAIKILLE, kirjoittelen varmaan ens viikolla uudestaan!
*=) Lisbet, kp 21/26-31, yk 6*.
Soffu, toivotaan, että pieni breikki yrityksestä tekee tehtävänsä...
Lisbet, Elä vielä heitä kirvestä kaivoon! Mä en niin luottais noihin limoihin tai siis onhan suurimmat osat limoista mennyt vaikka pissan mukana, mistäs sitä tietää. Kiitos onnitteluista! Huomenna vasta virallisesti täytän vuosia, mutta sain jo perjantaina lahjan mieheltäni. Oli ostanut anti-monopolin mulle. Ihan kiva lahja oli ellei se itse olisi pari viikkoa sitten sanonut haluavansa sellaisen... :D Ja kun olin sen mielestä voitolla pelissä, alkoi haukkumaan koko peliä ja lopetti kesken. Mun mies on surkein häviäjä ikinä, ei millään kestä sitä. Välillä ihan naurattaa kun shakkinappulat lentää nurkkaan. Miten voi aikuiselle ihmiselle häviäminen olla niin rankka juttu... :D
ON: Pupuiltu on, siitä tämä kierto tuskin jää kiinni. Ovistikku näytti tänään suht vahvaa viivaa, mutta mitään ovistuntemuksia ei ole ollut eli luulisin sen olevan vasta huomenna. Täytyy palata pupuilun pariin, mies vetoaa pikkukakkosen varmisteluun :D HYVÄÄ YSTÄVÄNPÄIVÄÄ!!
Adara kp 13/25-30, yk3
Ensin nyt poistelen teitä jännityksestä sen verran, etten malttanut odottaa enää tänä aamuna testin tekemistä!! En tiedä, minkä ihme "kohtauksen" sain, kun piti mennä jo nyt tekemään...Negatiivinenhän se tietenkin oli... Sitten kävin netistä laskemassa ovulaatiolaskurin avulla, että noiden mun edellisten kiertojen perusteella menkat alkais vasta torstaina!!! Eli vaikka testasin sille Clearbluella (tosin en löytänyt tuosta apteekista sitä digitaalista, mutta tämäkin lupasi näyttää jo 4 vrk ennen), niin eihän se nyt 5 vrk ennen näytä!!!! Voi jessus tätä malttamattomuutta -eikä mitään hyötyä!!! Turhaa siis huomenna ainakaan testailla, ehkä jos tuohon tiistaihin asti jaksaisin malttaa, tai sitten ihan torstaille (turha toivo!!).
Siinä clearbuessa oli muuten 4 vrk ennen menkkoja joku 50 % luotettavuus, 3 vrk jotain 80% jne... Paljonhan tuo 5 vrk on!!! ;)
Mites RokkiMamalla ja Lyylikillä? Toivottavasti hyviä uutisia!!
Irinalle ja Lisbetille paljon lykkyä tykö tärppien kanssa!!! Toivotaan, että nappais!! Ja muille tietenkin myös kanssa!!
Nyt oli aikaslailla oma napaista tekstiä... Nopeasti sutaistuna, mutta ajattelin käydä päivittämässä tilanteen ;) Ei tarvitse siis huomenaamua jännitellä ;)
Kaisa kp28/30-32, yk 3
*ADARA*
Mikä sielä tilanne, vieläkö täti on kyläilemässä vai onko pupuilut jo aloitettu? =)
*KAISA4*
Ei oo sulla enää pitkästi testaamiseen! =) Nyt aloin jo jännittään sun puolesta ja toivotaan, että ne kaks maagista viivaa tulee sunnuntaina tikkuun! =)
*IRINA77*
Jippii, nyt sitten täysillä yrittämään pikkukakkosta! =)
*OMA NAPA*
Täälä mennään päivä kerrallaan ja aina kun meinaankaan alkaa miettimään vauvaprojektia, nii alan tekemään jotain, että saan ajatukset muualle. Valehtelisin, jos väittäisin että ei tulis hetkiä, kun ajattelen tätä projektia, mutta kyllä mun täytyy sanoa, että yllättävän rauhallisin mielin (ainakin vielä) oon voinu olla.
Kävin lauantaina viettämässä tyttöjen-iltaa. Oli kiva päästä "nollaamaan tilanne" ja jutella niitä näitä. Pupuiltu ollaan nyt tosiaan 2-3 päivän välein, vaikka nyt sitten ton tyttöjen illan takia meni 4 päivää väliä. Maistuu tuo pupuilukin paljon paremmalta, kun ei ole semmosta pakkopullaa ollu! =)
Täälä meillä tulee koko ajan lunta. Nytkin parhaimmillaan kova tuuli ja samalla pyryttää lunta. Sais olla lumitöitä tekemässä vähän väliä..
No joo, jospa syöttäis aamupuuron pojalle ja jois ite kupin kahvia..
Tuun kirjoitteleen taas joku päivä!! =)
=) Lisbet, kp 16/26-31, yk 6.