Lue keskustelun säännöt.
Tois järkevää tämä Helsingin päiväkotitoiminta!
22.04.2008 |
Lukekaas uudesta Hesarista! 2000-luvun alussa suljettiin useita päiväkoteja (mm. yksi meidänkin alueelta), kun väestöennusteet kertoivat lasten määrän vähenevän ja ihmisten muuttavan Hgi:n kehyskuntiin.
No, yllätys yllätys näin ei käynytkään, vaan päin vastoin lasten määrä helsingissä onkin kääntynyt nousuun ja nyt pitäisi kovalla kiireellä perustaa uusia päiväkoteja! Ihmeellistä hölmöläisten hommaa, sanon minä! Nyt sitten virallisestikin tunnustetaan sama asia, jonka itse " viisaana" tiesin jo vuosia sitten. Mutu-tuntuma ja kavereiden kokemukset pitkistä pk-jonoista kertoivat, etteivät ne lapsiperheet minnekään ole kaikonneet.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jostain syystä vain haluttiin väkisin vähentää päiväkotien määrää ja kuviteltiin että äidit jäisivät kotiin hoitamaan lapsia (jos kunnon hoitopaikkoja ei olisi tarjolla).