kuinka kiire on kun lapsivedet menee??
Kommentit (23)
voiko vrsien mukana tulla ransaasti verta???
jos verenvuotoa esiintyy runsaasti, vaikkei vedetkään menisi, pitää aina ottaa yhteys polille. Siis kyse on verenvuodosta, ei esim seksinjälkeisestä pisaroinnista tms normaalista.
Tuliko verta paljon? Ja tuliko sen jälkeen kun vedet meni? Menikö kaikki vai tihutteliko?
hulahti housut märäksi kun nousin sohvalta,aattelin ensin että vedet meni mutta säikähin kun verta valu jalkaa pitkin.
meinannut mennät synnyttämään (?) ja kerro tilanne. Toisaalta kun lapsivedet on mennyt, ei voi loputtomasti odottaa tilannetta kotonakaan. Tietyn ajan kuluessa lapselle voi tulla jo tukalaa. Eli paras hankkiutua laitokselle, sanoivat mitä sanoivat, ja ett tutkivat miltä näyttää.
hätää? mistä toi verenvuoto kertoo? voinko oottaa aamun asti?
mutta se ei tarkoita että jotain hätää olisi kuitenkaan!! Mutta voi olla merkki istukan ongelmista, joka ei varmastikaan johda mihinkään muuhun kuin synnytykseen, mutta silti aina veri pitää ottaa sen ansaitsemalla vakavuudella. Eli nyt vaan soitat omalle synnärillesi (mikä se muuten on, ihan vaan jospa oltaisi samalta alueelta) ja selität tilanteen. Eli hätää ei varmastikaan vielä ole, mutta ei kannata tuossa tilanteessa jäädä odottamaan että se hätä tulee! Tulehan pikaisesti kertomaan kun olet soittanut synnärille! Lykkyä pyttyyn, taidat pian saada nyytin kainaloon! Mikä rv muuten?
kyllä ne neuvoo. Hermot viileenä, ja kaikki sujuu hyvin.
Eihän se välttämättä nyt vielä synny, mutta ole yhteydessä sinua ja raskauttasi hoitaviin.
mutta ihmeessä soita sinne synnärille. Jos verta ei ole tullut enempää, voi hyvinkin olla niin että kaikki jatkuu normaalisti ja pian tuskailet jo yliaikaa :) Onko sulla istukka missä, ei siis etinen tms? Soittelehan jo, siellä on paljon fiksumpia ja takuulla filmaattisempia immeisiä vastaamassa sun kysymyksiin!
Mutta siis, älä nyt turhaan hätäänny, hyvä vaan että ottavat tosissaan ja varmistavat että hätää ei tule! Kyllä ne vauvelit varsin tiukassa turvassa mahassa on, kunhan itse pysyt kunnossa myös. Toivottavasti joskus kuulen mitä sinulle kävi, anna joku nimimerkki tms jolla sinut voi sitten tunnistaa myöhemmin! Olen koko yön täällät töissä, joten seurailen josko palaat tarkistuksen jälkeen jo pian päätteen ääreen :) Koita siis ottaa rauhallisesti ja paljon tsemppiä!
T: kolmannen lapsen hautomo
Kaikki menee hyvin! Onnea matkaan, vaikka tiedän että et enää ennätä lukemaan tätä.
pitää oottaa vielä hetki että lapselle tulee hoitaja.
mutta sanon vielä sanasen, että tuo huimaus johtuu kyllä varmaan nyt sun jännityksestä ja hätääntymisestä. Koita ottaa rauhallisesti, ei kannata etukäteen maalata piruja seinälle! Tsemppiä!
T: samainen kolmannen odottaja
käydään vain näyttämässä paikkoja ja tullaan kotiin odottamaan, että voi mennä vielä yliaikaiseksi.
Minkähän alan yökköjä täällä taas on ollut töissä koko yön antamassa " asiantuntevia" neuvoja.
Itellä meni vedet aamulla, kävin näyttäytymässä ja anotvat luvan mennä päiväksi kotiin. Takasin piti tulla illalla jos ei ala supistelemaan tai vesi menee vihreeksi/verisesksi.
supistukset kovia, niin aamuun voi odottaa mainiosti ja sitten soittaa synnärille. Yleensä ottavat sitten osastolle odottelemaan suppareita, ja jos ei 24h sisään ala niin alkavat harkita toimenpiteitä. Mutta tosiaan, jos lapsi raivotarjonnassa ja olo on hyvä (ei suppareita) niin yöunille vaan! Ja onnea matkaan sitten kun sen aika on!