Kysymys 3v lapsen käyttäytyminen tarhan jälkeen ja kuivaksi harjoittelusta.
Esikoinen kohta 3v. käy on osan viikosta tarhassa ja minä vauvan kanssa kotona. Useasti isä hakee hänet päivän päätteeksi tarhasta kotiin. Aina kun 3v poika tulee kotiin ja menen iloisesti vastaan ja sanoin hei, hän yrmii mua, ei sano hei takaisin, en saa koskea häneen, ei ottaa vaatteita pois tms, itkee ja juoksee vaan isän perään. Tämä tuntuu kurjalta, koska olen iloinen näkiessäni hänet, mutta ilmeisesti tunne ei ole molemminpuolinen?! Tällainen tilanne jatkuu jonkun aikaa, ehkä n. tunnin päästä on taas ihan oma itsensä.
Onko normaalia 3v, käytöstä?
Toinen kysymys; ollaan harjoiteltu kuivaksi nyt ½ vuotta, josta intensiivisesti 3kk (eli tarha osallistuu tähän myös) mutta vahinkoja tulee silti joka päivä. Poika ei tunnista hätäänsä ja saa olla kello kaulassa laittamassa potalle, tosin vahinko saattaa silti tulla heti potatuksen perään. Vuoden vaihteessa hänet pitäisi siirtää isompien ryhmään, pois vauvojen ryhmästä, joten kuivaksi pitäisi saada. Miten monta kuukautta yleensä menee siihen että lapsi kohta 3v tunnistaa hätänsä ja osaa itse pyytää tai mennä potalle?
Kommentit (3)
Meillä on tyttö käyttäytynyt noin lähes aina. Kun aloitti päiväkodin 2-vuotiaana, sai kiukkukohtauksen kun haettiin kotiin - varsinkin jos äiti haki. Nyt kun hän on 4,5-v., yhä kiukutellaan. Olen ehtinyt olla töissä ja kotona vauvan kanssa - aina sama juttu.
Päiväkodissa hoitajat ovat sanoneet sen olevan ikävän purkua ja sitä, että koko päivä on käyttäydytty hyvin ts. pikku turhautumiset yms. on pitänyt pitää sisällään.
Sen toki voit tehdä, että kun esikoinen tulee kotiin, älä pidä vauvaa sylissä jos mahdollista vaan keskity täysin esikoiseen hetkeksi. Tosin meillä tämäkään ei ole tepsinyt.
Meillä poika on oppinut tunnistamaan hätänsä vasta nyt 3v 3kk ikäisenä... Meilläkin kuivaksi opettelu on ollut tosi pitkä projekti, joka on välillä laitettu jäihin ja sitten taas uudelleen kokeiltu. Ilmeisesti poika oli vasta nyt "valmis" kuivana olemiseen. Pidettiin aiemmin pitkiäkin aikoja (n. 2 kk) ilman vaippoja, mutta ei silti oppinut kuivaksi. Ja nyt sitten yhtäkkiä oppi... Kyllä teidänkin poika sen hätänsä oppii tunnistamaan. Joillain vain se kestää kauemmin kuin toisilla.
Minusta tuo poikasi käytös tarhan jälkeen kuulostaa ihan normaalilta. Ei minulle tulisi mieleenkään ajatella etteikö poikasi olisi iloinen nähdessään sinut, kun noin tekee. Meneekö poikasi mielellään tarhaan? Väsähtääkö hän kenties tarhassa ollessaan enemmän kuin kotona ollessaan ja siksi "kiukuttelee" takaisin tullessaan. Tai protestoi ylipäänsä sitä, että hänet on tarhaan viety vaikka sinä olet ollut koko ajan kotona.
Kuivaksi opettelusta. Jokainen lapsi oppii omaan tahtiinsa - vaikea sanoa, kuinka kauan tuossa iässä opettelu kestää. Toisella pari päivää, toisella useampi kuukausi - toiset eivät vain ole vieläkään valmiita. Eikö poikasi ollenkaan pyydä itse pissalle - onko kuivana olo pelkästään kellon mukaan potalla käyntiä? -- Vai tuleeko päivässä ihan vain yksittäisiä vahinkoja? Onko poikasi valmis vaipattomuuteen - vai tunteeko hän, että häntä painostetaan? Vahinkojen tuleminen varsinkin pojilla on tavallista vielä vanhempanakin -- jos poikasi pääosin ehtii ajoissa potalle, mutta yksittäisinä kertoina tulee vahinko -- kyse voi olla vaikka siitä, että hän ei vain malta lähteä ajoissa.