Millaista asuinaluetta on Etelä-Haaga? Onko siellä mitään palveluja (kauppoja, uimahallia,...)? (ev)
Kommentit (5)
Lähin uimahalli Pirkkolassa. Kohtuulliset kulkuyhteydet julkisilla. Asuisin itsekin mielellään siellä. Pohjois-Haaga käsittääkseni vähän levottomampaa seutua.
Hyvät koulut (Haagan peruskoulu ja SYK), monta pientä kauppaa (paljon mummoja alueella ;)...), tosi hyvät liikenneyhteydet keskustaan (bussit, juna, ratikka), kirjasto koulun yhteydessä ja samoin koulun vieressä ihan asiallinen asukaspuisto, SYKissä pieni uimahalli, muuten lähin halli on Pirkkolassa. Jos on pakkasta, talvella on myös luistelukenttä, Pirkkolassa on tekojää. Vauvan kanssa on mukava käydä keskuspuistossa kävelyllä, isompi viihtyy asukaspuistossa. Ainoastaan päivähoitotilanne on kai aika huono, mutta niin se taitaa olla kaikkialla. Haagan päiväkodista sinänsä on kyllä hyviä kokemuksia. Olemme viihtyneet =). Alueen ainoa huono puoli on, että yli kolmen huoneen kämppiä on vaikea löytää.
Sain oikeastaan vahvistusta omille näkemyksille; E-Haaga on siis suht turvallinen ja nätti alue, jonne uskaltaa sijoittaa. :) Kouluilla ei meille vielä tässä vaiheessa ole juurikaan merkitystä, eikä oikeastaan päivähoitotilanteellakaan, mutta nopeastihan tilanteet muuttuvat, joten kiitoksia kattavista vastauksista! :)
on ihan ok. Itse asuin P-Haagassa 1,5v ja sinä aikana useampi puukotus alueella, joista taisi yksi kuollakin. Kolmikymppisiä jakkupuku akkoja kännissä haahuili keskellä päivää ja deekut ehdotteli härskejä kun lähikaupassa kävi. E-Haaga vähän parempaa aluetta, mutta mieluummin kuitenkin Kannelmäkeen tms. muuttaisin lapsen kanssa.
Etelässä on pääosin suht matalia, 50-60-luvun kerrostaloja, Pohjoisessa niitä korkeita ankeita 70-luvun vuokrakasarmeja.
Etelä-Haaga on hyvä paikka lapsiperheille. On asukaspuistoa, ruokakauppaa, kirjastoa, keskuspuiston ulkoilumaastot, iso urheilukenttä/luistelukenttä jne. Päivähoitotilanteesta en tiedä, varmaan on täytty kuten kaikkialla muuallakin.