Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Argh, taisinpa tulla huijatuksi Ebayssä :( OV

Vierailija
26.03.2008 |

Huusin viime kuun puolella Saksan Ebaystä yhden tuotteen. Maksoin heti ja myyjältä tuli 9. päivä viesti, että tuote on postitettu ja plaa, plaa, plaa. Tuo tulee lentopostina (ainakin maksoin lentopostin pk:t). Eipä ole maksikirjettä näkynyt eikä kuulunut.. Laitoin yli viikko sitten myyjälle viestin ja kysyin kirjeen kohtaloa. Ei mitään vastausta. Laitoin ennen pääsiäistä uuden viestin, ei mitään vastausta. Koneella on kuitenkin ollut, koska on laittanut uusia kohteita myyntiin.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne aikataulut ei aina pidä paikkaansa, hyvin voi kestää vaikka kuukaudenkin ennen kuin tulee.

Vierailija
2/8 |
26.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

maapostina kuitenkin.. silloin voi kestää pahimmillaan kuukaudenkin..

kokemuksia kyl vaan Hollannista lähetettyjen pakettien kanssa ei Saksasta..

Lentopostilla voi hyvässä lykyssä tulla 2-3 pvän päästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta minusta on silti outoa, että myyjä ei vastaa viesteihin. Älä vielä jätä asiaa sikseen.



Mulla reilu vuosi sitten Briteistä kirjeen tulla " luvattoman" kauan ja viestittelin miltei päivittäin myyjän kanssa (mulla oli hieman hoppu sen tuotteen kanssa). Lopulta ystävystyimme niin, että toukokuussa lähdemme heidän luokseen lomalle (tai asumme kyllä hotellissa)!! Ja tuli se ostoskin lopulta, 1,5 kuukauden kuluttua.

Vierailija
4/8 |
26.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Normaalisti tulee tosi nopeaa, päivä pari menee. Silloin siellä oli lakko postilla. Tsekkaan netistä on saksassa kenties lakkoa postilla tms.

Vierailija
5/8 |
26.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pääsiäinen hidastaa postin toimituksia joka puolella...

Vierailija
6/8 |
26.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata vielä huolestua

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
31.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ole eka kerta, kun saksalaisten myyjien kanssa on ollut ongelmaa.

Kolme kertaa aikaisemmin on käynyt niin, ettei myyjä ole ollenkaan antanut tilinumeroaan, vaikka sitä pyysin ties kuinka monta kertaa (eikä heille kelvannut paypal!). Kaksi jopa kehtasi antaa mulle striken, kun en ollut maksanut.

Eli enpä taida enää huutaa mitään Saksan Ebaystä.

Vierailija
8/8 |
31.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä menee muutamasta päivästä viikkoon kun posti (kirje tai paketti) on perillä. Nyt viime perjantaina tuli paketti joka oli lähetetty 3 viikko sitten. Sen kauemmin ei ole koskaan mennytkään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kahdeksan