Ruokaneuvoja (pihvin haudutus)
Kasvissyöjä kaipaisi vinkkejä miten hauduttaisi kermassa pihvin, ensin se ilmeisesti täytyy paistaa ja sitten vasta lisätä kerma? Miten maustan, sekinkö vasta paistamisen jälkeen? Laitanko kerman joukkoon jotain?
Kommentit (8)
Se paistetaan pannulla, kastike tehdään erikseen, sitten jos haluat tarjota sen pihvin kastikkeessa, niin isket sen soossiin siihen päälle just ennen tarjoilua. Pihvin paistaminen vie noin 2 min per puoli.
on hyvää pihvin maustamiseen ja sitten mustapippuria. En lähtisi hauduttelemaan.
Viimeksi ihan paistoin ja maustoin, ovat vain niin sitkeää ettei lapselle viitsisi antaa (vanhempi lapsi ei siis vauva), siksi kysyin. Enkä kääntänyt kuin kerran ja otin ajoissa huoneenlämpöön.
mureaa. Pihvi saa olla sisältä punertava,ei kannata paistaa korpuksi.
Ehkä tosiaan ostan ensi kerralla muuta lihaa, en tosiaan ole mestari näissä hommissa kun en itse syö ollenkaan.
Folio tietty päällä.
Jos on vielä punaista sisältä (jos raskaana olevia paikalla, kuten on viime aikoina ollut), niin vielä pieneksi hetkeksi mikroon.
Kiitos jo etukäteen!