Tappajakoirien omistajat pitäisi saada oikeudelliseen vastuuseen taposta.
Jos joku aiheuttaa puukollaan tai kiväärillään toiselle kuoleman, siitä saa syytteen vähintään taposta. Jos joku aiheuttaa koirallaan saman toiselle, eikö siitä saa muka muuta kuin koiran hallintaoikeuden menetyksen?!
Kommentit (8)
Suomessakin on useita ihmisiä kuollut, pää-asiassa lapsia!!
Miksi sallimme tämän!
Koirien omistajat on saatettava kuoleman tuottamuksesta oikeuteen ja vastuuseen.
Useasti koirien omistajat usuttavat koiria ihmisten kimppuun, esim. juuri nyt oli lehdessä juttu jossa lehdenjakajan kimpppuun usutettiin koiraa.
Itse olen joutunut kävelylenkillä Rotwailerin ahdistelemaksi ,omistaja huusi 200m päästä " Pysykää liikkumattomana! ei se sitten pure!!!"
Toisessa tapauksessa katselimmme kävelylenkillä juuri rakennettuja omakotitaloja ja miljardööri omistaja ei ilmeisesti tykännyt ja päästi koirat yleiselle tielle peräämme!
Eli koiria otetaan aseisiksi, turvaksi jne..omistajille on siis annnettava vastuuta " aseistaan" . Jos ase käy kiinni, on siitä suoraan saatava esim. tässä lapsen syönnissä: 5 vuotta vankeutta! näin ne ihmissyönnit loppuisivat...on myös pohdittava, miksi näitä tappaja koirarotuja yleensä saa suomessa pitää!
Uutinen oli hirvittävin pitkään aikaan!
Jos tästä tulisi vetoomus, allekirjoittaisin kyllä. Tuntuu niin turhilta nuo kuolemat muutenkin, eikä ketään saada edes edesvastuuseen. Ketäänhän se ei toisi takaisin, mutta ehkä ehkäisisi tulevaisuudessa yhtä kamalia asioita tapahtumasta.
Kerrankin tismalleen samaa mieltä. Aseina niitä käytetään. Mitä muuta järkeä on hankkia ns " verikoira" ? Olen koiranomistajien omasta suusta usein kuullut, kuinka hänen koiransa on voimakas, vaarallinen ja jokus muuten ollut vähän arvaamatonkin. Hähä-hää, parempi, että lenkkeilijät hyppää itse ojaan. Suomessa on useita sallittuja, mutta useissa muissa maissa kiellettyjä koirarotuja. Koiravero takaisin ja siinä suhteessa kuin koiralla on kokoa/aggressioita. Eikös nykyhallitus poistanut hirtoriallisen koiraveron, koska kukaan ei sitä jaksanut maksaaa ja lainvalvoja ei lain noudattamista valvonut, koska rikkoi sitä itsekin?
Ehdottomasti noin vaaralliset koirat olisi sallittava ainoastaan viranomaiskäytössä.
Yksi aikamme erityispiirre on susien ym petojen asuttaminen ihmisten keskelle.
Niin. Käyvät yleensä kimppuun vain kerran. Sitten ne ammutaan.
Ja sitten tulee taas uusi " kiltti" yksilö.
Koskahan nämä saa sitten sen oikean maineensa, eli " ei ihmisille kiltti, varsinkaan lapsille" ??
Montako ihmistä pitää kuolla/koirarotu ??
pitää omistaja tuomita taposta? juuei.
Vastuuseen vaan omistajat ja eläimenpitokielto.
Nuo ovat niin vaarallisia taitamattomissa käsissä.
Voisiko jollekin kansanedustajalle tehdä asiasta esityksen?