Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

äitiyspäiväraha+hoitolisä??

Vierailija
10.03.2008 |

Voiko saada esikoisesta hoitolisää ja vauvasta äitiyspäivä rahaa samaan aikaan??

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äitiyspäivärahalla en ainakaan minä ole koskaan saanut muista kotihoidossa olevista lapsista mitään.

Vierailija
2/4 |
10.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

T:2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä kopsattuna suoraan kelan sivuilta



Kotihoidontuki, kun perheeseen syntyy uusi lapsi



Kun perheeseen syntyy uusi lapsi, kotihoidon tuen hoitorahaa ja hoitolisää voidaan maksaa vanhempainpäivärahan maksuaikanakin perheen muista lapsista. Silloin hoitorahana maksetaan hoitorahan ja äitiys- ja vanhempainpäivärahan erotus.



Esimerkki



Äiti saa nuorimmasta lapsestaan vanhempainrahaa 750 ¿/kk. Nuorimmaisen lisäksi äiti hoitaa kotona perheen 2-, 5- ja 6-vuotiaita lapsia, joista hän hakee hoitorahaa.



Hoitorahaa maksetaan aina siltä osin kuin lapsista maksettavien hoitorahojen määrä ylittää päivärahan määrän:

hoitoraha 294,28 ¿ + sisarkorotukset 60,46 ¿ + 60,46 ¿ - 750 ¿ = 0 ¿.



Tässä esimerkissä hoitorahaa ei jää maksettavaksi, sillä vanhempainpäivärahan määrä ylitti hoitorahan määrän. Perheen nuorimmasta lapsesta ei voida maksaa hoitorahaa, sillä perhe saa lapsesta vanhempainrahaa. Tällöin sitä ei myöskään huomioida hoitorahalaskelmassa.



Hoitolisää perhe voi saada, mikäli perheen kokonaistulot jäävät alle sallitun rajan. Hoitolisässä vanhempainpäiväraha otetaan tulona huomioon. Jos hoitolisästä jää maksettavaksi vähemmän kuin 16,81 ¿/kk, tukea ei makseta.



Esimerkki



Äiti saa nuorimmasta lapsestaan vanhempainrahaa 17¿ päivässä eli 425 ¿/kk. Nuorimmaisen lisäksi äiti hoitaa kotona perheen 2-, 5- ja 6-vuotiaita lapsia, joista hän hakee hoitorahaa.



Hoitorahan määräksi lasketaan:

hoitoraha 294,28 + sisarkorotukset 60,46 + 60,46 = 415,20 ¿/kk.



Vanhempainpäivärahasta huomioidaan tulona se osa, joka ylittää niiden hoitorahojen määrän, johon perhe on tuona aikana oikeutettu eli 425 - 415,20 = 9,80 ¿. Kun perhe hakee hoitolisää, tulona huomioidaan siis 9,80 ¿.

Vierailija
4/4 |
10.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko muita joka saa hoitolisää vanhempain vapaalla??

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan neljä