Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko perheesi työnjaossa vastavuoroisuuden aika?

Vierailija
09.03.2008 |

Hesari kirjoittaa tänään 9.3.08 C5 perheen vastavuoroisuuden ajasta mielipideosastolla (kirjoittajana Sari Varpama emt).



... kirjoittajan mukaan uhraytivien vaimojen aika on ohi- esim. taiteiijamiesten muusat ovat vanhaa aikaa--- onko näin?



Oletko itse uhratuva äiti

vai tasavertaisesti työnjaon miehesi kanssa toteuttava?



Kysyy ap ( uhrautuva).

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...

Vierailija
2/5 |
09.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka meillä kotityöt jaetaankin tasan ja mies on aina kannustanut ja tukenut työssäkäymistäni. Edelleen on kuitenkin perheitä, joissa vanhakantaiset roolijaot ovat voimissaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

molemmat tekee lähes kaikkea. Osittain kotityöt on jaettu sen mukaan, mitä kumpainenkin haluaa tehdä. Ne, mitä kumpikin karttelee, on jaettu vuoroihin tai muuten tasan.

Isommat urakat tehdään yhdessä, jos kumpaakaan ei kiinnosta.

Välillä vaihdellaan muutenkin.

Vierailija
4/5 |
09.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miestä ei tietenkään haittaa ja hän kokkaa meillä kaikki ruoat, itse en tykkää ruoanlaitosta ollenkaan.

Vierailija
5/5 |
09.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei haittaa minua, ainoa mitä mieheni karttelee on remontit. Minä teen maalaamiset ja tapetoinnit muut teetetään. Leikkaan myös nurmikon ja teen kaikki puutarhatyöt. Miehelle jää lämmitys ja lumityöt.