Pieni palkka ja taas pienenee... :/
Palkka on ollut syksystä asti noin 1300 ¿/kk bruttona, mutta tänään pomo soitti, että laskelmiensa mukaan on maksanut minulle liikaa, ja laskee palkkaa 1150 euroon. Vähän sellainen olo, että viekää nyt tosiaan tuhkatkin pesästä.
Kai tässä on pakko ajatella alanvaihtoa, kun ei rahat riitä. Työ on juuri sitä, mitä olen aina halunnut tehdä, mutta ei tässä paljon haluamiset auta.
Kommentit (3)
Vierailija:
Eihän nyt tollaista ole edes laillista tehdä. Siis laskea palkkaa.
Olen kunnallinen pph, hoidan yhtä omaa ja kuutta hoitolasta, ja kiitokseksi saan niin pienen palkan, että taas on tili miinuksella ruokakauppareissun jälkeen.
Seuraavaksi varmaan työvoimatoimiston sivuille...
ap
Mutta menin kauppaan kassaan tekemään ilta ja viikonloppuvuoroja.
Mulla oli 20 h työsopimus mutta aina sai tehdä enmmän. Ja palkka on kyllä jotain aivan muuta. Sunnuntaista saa jo tuplapalkan ja iltalisää ja lauantai lisääkin saa. Edellyttää kyllä sen asian että mies hoitaa lapset kun on itse töissä.
Eihän nyt tollaista ole edes laillista tehdä. Siis laskea palkkaa.