Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen mahdollisuus selvitä syövästä, joka munasarjoissa ja kohdussa ja etäispesäkkeitä maksassa?

Vierailija
09.02.2008 |

Kohtu ja munasarjat poistettu ja maksaa sädetetään. Ikää noin 40.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

taidan muuten tuntea sut!!!

Vierailija
2/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

aika mahdoton parantaa. Jotkut kyllä elävät etäpesäkkeiden kanssa 5 tai 10 vuotta, mutta aika yleisesti sairaus vie alle kolmessa vuodessa. Äkkiseltään ei tule ketään mieleen, joka olisi selvinnyt etäpesäkkeistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
10.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttavaperheesi isä tekee nyt todella pahan virheen kun ei kerro lapsille totuutta. Lapsille tilanne on pelottavampi ja ahdistavampi kun eivät tiedä mistä on kyse. Vaistoavat tilanteen ja kuulevat sanan sieltä ja toisen täältä. Pienessä päässään tekevät johtopäätöksiä, jotka todennäköisimmin ovat todella pahoja. Ammattiauttaja nyt kehiin.



Sairaaloissa on tähän asiaan perehtyneitä hoitajia. Isä on nyt saatava tajuamaan, että lasten on saatava tietää totuus. Ei tietenkään jokaista yksityiskohtaa myöden. Lapsille on vastattava heidän ikätasonsa huomioonottaen. Yritä saada isä ymmärtämäänse, että lapsilla on parempi olla kun tietävät mistä on kyse. Nyt he vain arvailevat ja se on paljon tuskallisempaa heille.

Vierailija
4/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

käynyt cancer. fi-sivuilla? Sieltä saat tietoa ja vertaistukea.

Hoidot ovat nykyisin todella tehokkaita! Sinulla on ihan hyvät mahdollisuudet.



t. erästä toista syöpää sairastava

Vierailija
5/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet menossa leikkaukseen? Vai oletko ollut jo?

Aiotaanko maksan etäispesäkkeitä (metareita) ensin pienentää?



t. 3.

Vierailija
6/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole minulla itselläni vaan tuttavalla. Leikkaus tehtiin joulun alla ja siitä lähtien on ollut sairaalassa. Kovasta kuumeesta kärsinyt nyt jo muutaman viikon.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luinpa huolimattomasti viestisi!

Sinuthan on jo leikattu ja nyt saat sädetykset.



Sinulla on ihat hyvät mahdollisuudet selvityä. Moni meistä syöpää sairastavista on kroonikoita.



Saathan vertaistukea jostakin, vaikkapa keskustelusivuilta?



-3.-

Vierailija
8/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa enempää neuvoa.



3.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen niin itsekkin ajatellut, että huonolta vaikuttaa, mutta kuinkahan pitkä elinennuste tuollaisissa tapauksissa on? Mietin vaan, että ehkä isän kannattaisi jo jotain lapsillekkin puhua (10 ja 13 vuotiaat). Isä kuitenkin ollut sitä mieltä, että lapset eivät saa tietää tilannetta ehkä ollenkaan : ( kun voihan siitä parantuakkin. lapsille vain selitetty, että äiti nyt hoidossa, muttei tarkempaa syytä tms.



ap

Vierailija
10/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et lukenut ap:n viestiä kunnolla.



Kyseessä ei ole maksasyöpä! Se on aivan eri asia kuin maksassa olevat etäispesäkkeet. Aika vaarallisilla vesillä liikut kun uskallat sellaista kirjoittaa, ettei ap:n tuttava selviäisi.



Tuttavallasi on ihan hyvät mahdollisuudet selvitä tai ainakin elää lääkkeiden ja hoitojen ansiosta elää pitkäänkin.



Tämä on väärä palsta keskustella näistä asioista.



3.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä viisi