Oletko väsynyt? Onko sinulla todettu krooninen väsymysoireyhtymä?
Kertoisitko minkä oireiden perusteella lääkäri teki diagnoosin?
Oma lääkärini väittää väsymykseni johtuvan masennuksesta. Masennusta minulla on hoidettu jo vuosia. En ole ylipainoinen ja syön monipuolisesti. Mitään ylimääräisiä stressitekijöitä elämässäni ei ole, en vaadi itseltäni liikoja, lapseni on rauhallinen ja vähään tyytyväinen. Mieheni ei vaadi minulta liikoja ja auttaa arjessa. Harrastan liikuntaa niin paljon kuin väsymykseltäni jaksan ja liikunta pahentaa väsymystä. Väsymys ei lähde pois ja tätä on kestänyt jo vuosia.
En jaksa enää, kun nukuttaa niin saatanasti. Aina kun olen ponnistellut, käynyt jossain tai tehnyt jotain, olen vain väsyneempi sen sijaan, että olisin virkeämpi.
Kommentit (2)
Ja koetko, että saisit jotain hyvää diagnoosista krooninen väsymysoireyhtymä - eihän siihen kait mitään hoitoa ole tarjolla?
..tuo ei kai Suomessa ole edes hyväksytty diagnoosi?