Seksielämän paluu
Meillä on kohta kaksivuotias lapsi ja toinen tulee kohta uunista ulos. Ensimmäisen lapsen jälkeen eivät vaimon seksihalut palanneet kuin toisen lapsen alkuun saattamiseen. Kysyisinkin että onko toisen lapsen kanssa edessä sama seksitön tilanne? Ja missä vaiheessa seksihalut ovat palanneet (kuinka vanhoja lapset ovat olleet)?
Kommentit (16)
alkoi nukkumaan yönsä ja sairastelukiere helpotti, nykyisin eritääin voimakkaat halut:) Joten eipäs yleistetä:)
Itselläni (nainen 34v.) halut palasivat ekan jälkeen suhteellisen nopeasti (kuukausia) takaisin, mutta kun toka synty, niin haluttomuutta kesti oikeastaan...älä nyt kauhistu...2 vuotta. Elämä muuttuu aika tavalla sen toisen myötä.
...eli seksihalut palasi kun esikoinen oli 4,5v. ja kuopus reilu 2v.
alkoivat taas synnytyksen jälkeen, eli n. puoli vuotta synnytyksestä.
Vaikka olen imettänyt jokaista kolmea pitkään, ei minusta silti halutonta ole tullut. En kyllä ole koskaan joutunut paljon valvomaan lasteni takia.
...kun alakerta alkoi olla sen verran kunnossa että ei ajatus yhdynnästä aivan hirvittänyt niin seksielämä palasi kuvioihin (jälkitarkastuksen jälkeen). Tosin entisen veroiseksi homma alkoi mennä vasta kun vauvanhoito alkoi helpottaa.
ekalla muxulla meni vuosi (koliikki ja muutenkin huono nukkuja...) tokalla muutama kuukausi (nukkui täysiä öitä 1,5kk ikäsest...) saa nähdä nyt kuinka menee kolmannella.
Mutta sen sanon että puhuminen " ekasta kerrasta" on TAJUTTOMAN TÄRKEETÄ! meillä ei ekan tenavan jälkeen paljon keskusteltu, toki sanoin et jännittää ihan sairaasti. ja vaikeetahan se oli psyykkisesti vaikka fyysisesti ei ongelmia ollutkaan.
Tokalla ekalla kerralla asiasta puhuttiin monta kertaa ja alettiin ihan vaan koskettelusta ja muusta seksistä kuin yhdynnästä ja meni paremmin.
Nyt olen jo etukäteen sanonut että tällä kertaa asiasta puhutaan vielä enemmän ja edetään vielä hitaammin niin ei tarvii mitään " traumoja" sit jälkikäteen parannella.
Minä ainakin olen jännittänyt synnytysten jälkeistä ekaa kertaa miljoona kertaa enemmän kuin sitä ihka ekaa kertaa.....eli miehet, puhukaa, puhukaa, puhukaa ja sit ku tuntuu et kaikki on puhuttu puhutte viel vähä lisää. Synnytyksen jälkeinen seksi on oikeesti järjettömän iso asia ja jos alkaa hätiköiden niin ei paljon enään huvita koko homma hetken päästä.....
ei tullut seksi ees mieleen ekaan puoleen vuoteen. nyt 3 lasta ja aika huonoa edelleen, oma mies ei enää kiinnosta, muut kyllä :-(
n32
No ikä on väärä, hän on muutaman vuoden vanhempi.
Seksielämä on kolmannen lapsen jälkeen kuollut. Kehtaa kuitenkin edelleen vaatia uskollisuutta ja esittää minulle kaiken maailman muitakin vaatimuksia.
Väittää ettei yksinkertaisesti tee enää mieli. Egoisti kun hän on niin hän ei edes suo minulle yhtään mitään, vaan minunkin pitää sitten elää hänen valitsemassa selibaatissa. Se voisi olla ok jos se olisi yhteinen kompromissi, mutta hän vaatii kyllä minulta kaiken kuun taivaan väliltä.
Jos vielä toteutat noita esitettyjä vaatimuksia. Kukaan ei omista sinua, eikä voi esittää mitään vaatimuksia, kaiken on lähdettävä omasta velvollisuudentunnosta ja halusta.
Vaimosi on käytännössä menettänyt oikeutensa vaatia uskollisuutta.
Vierailija:
Seksielämä on kolmannen lapsen jälkeen kuollut. Kehtaa kuitenkin edelleen vaatia uskollisuutta ja esittää minulle kaiken maailman muitakin vaatimuksia.
kaksi pullaa on uunista ulos.
Sen sijaan että mankuisit ja vaatisit väsyneeltä vaimoltasi. Silittele häntä, hiero, vie roskat ja latele huomaavaisuuksia vaikka sitten hampaat irvessä. Tämä se on tehokkain keino.
Vierailija:
kaksi pullaa on uunista ulos.
Sen sijaan että mankuisit ja vaatisit väsyneeltä vaimoltasi. Silittele häntä, hiero, vie roskat ja latele huomaavaisuuksia vaikka sitten hampaat irvessä. Tämä se on tehokkain keino.
Mankua kerjätä ei miehen pidä, mutta muuten tämä vanha vakiovastaus on aina minua ihmetyttänyt. Eikö naiset muka halua seksiä siksi että seksi on kivaa?
JiiKoo
Se on perustarve, jota ilman en halua elää. Mutta, kun on elänyt yli 10v. saman kumppanin kanssa ja perheessä on pieniä lapsia, ei kaikki ole niin yksinkertaista. Minä haluaisin seksiä joka ikinen aamu, mutta saan sitä ehkä pari kertaa viikossa. Iltaisin en enää niin jaksaisi, mutta miestä panettaa. Silloin auttaa silittelyt ja hieronnat...tai rajummat otteet.
t:7
Ja kummallakin kerralla oon joutunut kärvistellen odottamaan jälkitarkastusta, että saa luvan kans harrastaa taas seksiä :)
Eka kerta synnytyksen jälkeen on kyllä jännittänyt molemmilla kerroilla, on vähän pelottanut, että tuntuuko miehestä erilaiselta. Mutta jännitys on kadonnut nopeasti kun oon huomannu, että tykkää yhtä paljo ku ennenkin. Oon siis pelänny lähinnä sitä, onko paikat löystyny tms. Ahkerana jumppaajana oon kuitenki saanu paikat suht nopeasti takas ennalleen ja oikeestaan parempaanki kuntoon..
Mutta naiset siitä erilaisia että me oikeesti kaivataan mieheltä hellyyttä ja hyväksyntää. Itsetunto voi olla alhaalla ja pelko kaivertaa mieltä, varsinki jos painostusta on. Näytä kumppanillesi, että välität hänestä syvästi ja pidät häntä yhtä haluttavana kuin alkuaikoina. Ehkä hänenkin halunsa taas heräävät. Toivon sitä teidän molempien puolesta.
ihan panetuksen vuoksi ja minua hävettää ja suorastaan v...ttaa lukea täältä lähes päivittäin kuinka akat käyttävät sitä kaupankäyntiin ja kiristykseen. Kuvottavaa, enkä ikinä alistuisi moiseen pelleilyyn!!! Toivottavasti näiden miehet tajuavat hankkia ilonsa muualta ja hykertelevät tyytyväisenä kun eukko kiukkuaa roskapussiensa kanssa.
kun pulla tulee ulos uunista, niin ei seksiä kun vaimo ei jaksa vaikka kuun hänellä järjestäisit... Sitten kun loppuu hoitovapaat ja hän lähtee ehkä työelämään niin ei seksiä kun ei vaan jaksa työpäivien päälle tai aluksi... Lapset ovatkin jo teinejä... ei seksiä.... Lapset muutta pois kotoa niin sinua ei 20 vuoden selibaatin jälkeen kiinosta seksi kun ei sitä osaa enään kaivatakaan.
samanlaiseksi kuin ennen. Älä unta näe.