Miten reagoisit jos saisit tietää miehesi kuolleen 30min sitten?
Kommentit (11)
Vierailija #5:
Miksi kysyt tuollaista?
miten asiat järjestyisi? ja muutenkin kuinka vahva olisit ko. tilanteessa?
Tälläinen keli pistää ajattelemaan .........
Läheisensä menettämisen jälkeen kukaan ei tunnustele miten nyt reagoin.
Tämän vuoksi ei voi vastata miten reagoisin.
On puhuttu siitäkin asiasta, mutta reaktioitaan ei voi etukäteen tietää.
koska mies yleensä hakee heidät. En ole koskaan täysin menettänyt toimintakykyäni järkyttävissä tilanteissa, käsittelen kai asiaa " pienissä erissä" ja toimin välillä.
Tääl on ainaki ihan hyvä keli. (pohjois-karjala) Onko jossain päin erityisen huono keli?
Me lasten kanssa surisimme varmasti kauan.
Ensimmäisenä pitäisi ilmoittaa miehen ulkomailla asuvalle siskolle ja katsoa, missä aikataulussa hän pääsisi suomeen.
Anoppi saattaisi saada sydärin ja jouduttaisiin pitämään kahdet peijaiset samalla kertaa. Hyvä niin, koska anopin hoitaminen yksin olisi raskasta. Sitten tulisi se pulma, että miehen meillä asuva lapsi on alaikäinen ja mieheni on yksinhuoltaja. Pitäisi ruveta hakemaan hänen huoltajuuttaan, mistä tulisi varmaan riitaa naksupään exän kanssa.
Suremisen aika tulisi sitten myöhemmin, uskoisin.
pitäisi ottaa tukea seinästä. Jonkin aikaa itkettyäni varmaan soittaisin lähisuvulle ja kertoisin lapsille ja sitten itkisimme yhdessä. Muutama viikko menisi shokissa ja hautajaisia järjestellessä, sitten masentuisin, mutta yrittäisin lasten tähden.
hui... en uskalla edes ajatella.