Grr, miten moukkamaisesti monet käyttäytyy kaupassa! Sis. purnausta...
V***u en tajua miksi kassajonossa ei voi antaa edellä menevän hoitaa asiansa rauhassa. Niin nuoret kuin vanhatkin liimautuu perseeseen kiinni ja alkaa tunkea niitä s-tanan rojujaa siihen hihnalle, kun edellä menevä on myös vielä purkamassa tavaroitaan. Ei voi odottaa, ei sitten millään - - - ihan kuin se homma siita nopeutuisi!!!!
Ois kirveellä töitä.
Kommentit (13)
Itsellä on puoli kärryllistä kamaa vielä latomatta hihnalle, niin siihen on pakko tunkea omat maitopurkit. Mä en hirveen mielelläni töni kuitenkaan niitä muiden ostoksia kauemmaksi.. Kuitenkin kätevänä emäntänä saisin jotain nurin / hajalle. Kun ei niitä ostoksia pääse yhtään sen nopeammin kuitenkaan maksamaan, niin miksi niitä pitää siihen hihnalle tunkea?
että odotapas vuoroasi vielä
tämän jälkeen voi nostaa myös ne seuraavan purkit syrjään jos tämä itse ei tajua vieläkään
Ja ei, se ei todellakaan ole mikään maialmanlaajuinen suuri murhe, mutta silti se kiusasi minua joka ainoa kerran kaupassa.
Nykyään seison siellä kärryjen takana tai sitten hihnan ja kärryni välissä hihan alkupäässä niin sillon kukaan muu ei pysty laittamaan niitä tavaroita hihnalle. Kun omat tavarani on kaikki hihnalla, laitan seuraava asiakas -palkin ja poistun tieltä.
Jos takanani olevalla on vain muutama tavara, päästän hänet ensin.
seuraava kassalla on jo makaamassa maksukortit kädessä kassan kohdalla. Jatkuvasti pitää sanoa, että maksaisin myös.
Tää ketju on just sitä varten että täällä vois sanoa tälläsille tunkeilijoille että avaa silmänsä ja katsoo että onko toisella niitä tavaroita vielä kärryssä!!
Vierailija:
että odotapas vuoroasi vielä
tämän jälkeen voi nostaa myös ne seuraavan purkit syrjään jos tämä itse ei tajua vieläkään
Ja kyllä, on todellakin meikäläisenkin elämässä suurempia murheita kuin tämä - joku epäili ettei olisi. Vaan hämmästyttää se röyhkeys, joka niin monessa meistä pesii. Minusta tuo tunkeilu ja änkeäminen on vaan osoitusta siitä, ettei osata tuijottaa muuta kuin omaa napaa. Minä minä minä. Minulla on kiire, minä änkeän.
Eikä ole kassajonossa seisovien ihmisten tehtävä alkaa kouluttamaan aikuisia ihmisiä. Jos ei ole käytöstapoja, pitäs pysytellä kotona ja tilata ne eväät vaikka kotiintoimitettuina.
Grrr edelleen.
ap
mulle vain kerran elämässäni ja sentäs melkein asun kaupassa kun niin usein käyn. Sen kerran kyllä osasin käytöstavat ainakin itse, teistä en tiedä.
Vierailija:
mulle vain kerran elämässäni ja sentäs melkein asun kaupassa kun niin usein käyn. Sen kerran kyllä osasin käytöstavat ainakin itse, teistä en tiedä.
Itse tein nuorempana keikkahommaa parin ketjun myymälöissä, ja kyllä oli eroa eri alueiden liikkeissä asiakaskunnassa. Esim. joissakin kaupoissa oli enemmänkin sääntö kuin poikkeus, että edelliset asiakkaat jättivät kaiken levälleen, kuitit kassahihnalle, korit sinne hihnan päähän tai kärryt tien tukkeeksi. Joissain kaupoissa myös esiintyi enemmän tympeitä asiakkaita, kun taas muualla lähes jokainen tervehti ja oli asiallinen. Puhumattakaan eroista pullonpalautusten määrissä tai mäyräkoirien menekissä =)
Mulle (meille) en muista koskaan noin käyneen, mutta lastaankin ostokset aina liukuhihnan päästä niin että seison kärryn oikealla puolella. Kukaan ei siitä kyllä ylty väliin ronkkimaan..
mutta se maksaminen. Ggrrrr... Olen itse äärettömän kohtelias ja jopa sellainen hiirulaismainen ihminen, että jos joudun jollekulle huomauttamaan, vaivaa asia minua loppupäivän, vaikka olisin ollut oikeassa. Ja joka toinen kerta kaupassa siinä on sellainen tomppeli takana, joka ei älyä, että on kertakaikkiaan hankala maksaa kassalla, kun joku nojailee kärryynsä siinä kassan kohdalla... " Anteeksi, anteeksi - pääsisinkö maksamaan?" Ei voi olla totta, että asiasta tosiaan täytyy niin usealle huomauttaa! Itse en koskaan tunge liian pitkälle kärryni kanssa, vaan osaan kyllä seurata tilannetta ja katsoa, että edellinen saa ensin maksettua. Toinen vaihtoehto tälle röhkeälle käytöselle taas on se, että sen kärryn kanssa on IHAN PAKKO päästä kulkemaan siitä ohitse, kun toinen seisoo siinä maksamassa. Omat tavarat eivät ole vielä menossa sinne pakkauspäätä kohti, mutta sinne on ihan välttämättä päästävä asemiin odottamaan. Siitä huolimatta, että edellinen asiakas joutuu menemään edeltä pois lompakkoineen ja/tai painautua tiukasti kassatiskiä vasten, kun maksutapahtuman on vielä kesken... Ja ei - tämä ei ole suuri murhe, enkä tätä murehdi päivät pitkät, mutta ihmettelen kyllä suuresti mikä järki kyseisessä toiminnassa on? Mikä siinä on, kun ei voi ottaa muita ihmisiä huomioon - nopeampaa ei ainakaan homma toimi, vaikka kuinka tunkee ja tönii...
on tapana tulla aivan siihen kassan luokse purkamaan kärrynsä. Sieltä he sitten hitaasti poimivat tavaransa yksi kerrallaa, ja välttämättä tällöin takana tuleva ei huomaa että lastin purku on vielä kesken, vaan luulevat edeellisen asiakkaan olevan jo maksamassa, koska kerta on siinä kassan edessä jo. Tätä ongelmaa ei tietenkään ilmene, jos on jäänyt kassahihnan päähän purkamaan kärryn. Tai silloin pitää seuraavan asiakkaan olla erittäin huononäköinen jos alkaa omia tavaroitansa hihnalle laittamaan.
" Jaa. Sinäkö maksat tällä kertaa?" Vastaukseksi sain hölmistyneen " Häh?" , johon vastasin, että " Niin ajattelin, että kun olet siinä kassalla vuorollani, niin aiot ehkä maksaa meidän ostokset tällä kertaa?" :o))
Rouva siirtyi kärryineen vähin äänin taaksepäin ja minä hymyilin edelleen erittäin ystävällisesti... ;o)
Tämä planeetta on muitakin kuin sinua varten, sorry!