Esikoisemme täytti juuri 18v ja elää villiä, vapaata nuoruuttaan. Ei siinä mitään, mutta kun lapsemme teini-ikä
on aktivoinut tämän isässäkin nuoruusfiiliksiä. Mieheni täyttää kohta 40v ja ehkä tähän liittyy ikäkriisiäkin, mutta nyt kun 18-vuotiaamme käy ravintoloissa, lähtee ulkomaanmatkalle ystävänsä kanssa, puhkuu energiaa, treffailee tyttöjä, opiskelee jne, niin miehenikin on ryhtynyt " teiniksi" . Sanoo, että hänellä se teini-ikä meni niin ankeissa ja köyhissä oloissa. Kadehtii tavallaan lastamme.
Mieheni on alkanut pukeutua trendikkäämmin, on ruvennut käymään kaljalla kavereiden kanssa, suunnittelee ulkomaanlomaa ja opintoja ja olemuksesta näkee että kokee itsensä yhtäkkiä todella nuoreksi.
Niin rasittaa, kun tekis mieli palauttaa maan pinnalle. Olen sanonut että sinä et ole teini vaan keski-ikäinen mies, johon hän että " minä olen ikinuori" . Kävi jossain diskossakin viikonloppuna ja poika oli hävennyt isäänsä kun oli samaan paikkaan sattunut.
Mieheni on tätä ennen liki 20v ollut kotona viihtyvä sohvaperuna jolle on riittänyt työ, lepo ja ruoka.
Kommentit (7)
Aika ankea olet, anteeksi nyt vaan.
Ensinnäkin, 40 -vuotias ei ole muumio. Hän SAA käydä kaljalla.
Toiseksi, jos hänellä on jäänyt menovaihe noin lyhyeksi (saanut lapsen jo parikymppisenä), niin KOSKA hän saa mennä jos ei nytkään?
Mitä haittaa siitä oikeasti on muuta kuin että 18-vuotiasta nolottaa ja sinua muuten vaan harmittaa? Pettääkö miehesi sinua tai laiminlyökö tehtäviään?
kyllä pitää osata pitää myös hauskaa.
Ja 40v ei tosiaan ole mikään vanha.
Mikset lähde mukaan? on vanhemmallekkin väelle ravintoloita, ei tarvitse lapsen kanssa samaan paikkaan tunkea.
eikä ole. Tuskin se sitten olisi lapsen kanssa samaan diskoon punkenut
pääsisitkö jotenkin mukaan tohon miehen fiilistelyyn, siis niin että voisitte yhdessä suunnitella ja tehdä asioita vai onko teillä kotona vielä pieniä lapsia?
kuulostaa aika söpöltä sun miehes!
olen 30 ja vasta aloittelemassa aikuista elämää...
Erosin 35v, halusin ihan jotain muuta kuin sitä miestäni. Vanhin oli melkein 18v.
Enkä ole eroa katunut vaikka yksin , yksin tehdyn kuopukseni kanssa elänkin, tapailee tosin isäänsä.
Sain niin paljon nuorena, en halua enää mitään. Jos nyt ei joku tosi ihana karauttaisi mutta aika erikoinen pitäisi olla.
Nautin omasta rauhasta
elämä pitää elää niin kuin parhaalta tuntuu.