Stokke TrippTrapp
Kertokaas kyseisen tuolin omistajat hieman tästä tuolista! Paljonko maksaa (lisävarusteineen)? Kauanko on käyttöikä, eli miten isolla lapsella on vielä käytössä? Tuolin plussia / miinuksia? Onko kellään tämän tuolin halvempaa kopiota, jota olen nähnyt Citymarketissa myytävän... Nyt kaikki mahdollinen tieto tästä tuolista!
Kiitoksia! =)
Kommentit (17)
eidän tuoli oli ensin nyt jo 17 v. lapsella. Tähän perittyyn tuoliin hankin turvakaaren ja pehmusteet. Heti, kun vauva osasi istua, hän alkoi käyttää tuolia. Tuoli on edelleen käytössä 5 v lapsella.
Huonoja puolia en ole vielä keksinyt. Toimi myös " keittiötikkaina" .
Hei!
Meillä tuoli ollut esikoisella ja nyt kuopuksella käytössä. Hinnallaltaan tietty kalliihko, mutta käytössä ollut hyvä. Meillä lapset hoikempia ja mahtuneet siis hyvin tuolissa istumaan. Turvallisuuspuolesta sellaista ettei ole kaatunut kertaakaan, kun lapsen itse jaloillaan tönäissyt ruokapöydästä kauemmas. Pientä muistamista vaatii, että tietää missä säilyttää kuusioavainta, jotta saa tuolin osat erilleen.
Suosittelen lämpimästi syöttötuoliksi ja myöhemmin tuoliksi.
Sefi
Meillä käytössä sellainen halvempi versio, olisiko maksanut 59 euroa. Aika reilunkokoinen mielestäni kaarenkin kanssa, meidän 1-vuotiaalla omatekoinen pehmuste selän takana. Kiikkerämpi on, kuin mitä tuttavilla oleva Stokke, mutta on ainakin toistaiseksi pysynyt pystyssä. Otimme tuon halvemman mallin juuri hinnan takia, Stokke olisi mielestäni ollut hiukan parempi ja kauniimpi.
Painoraja meidän tuolissa on pienempi kuin Stokkessa, joka kestää aikuisenkin. Halvempi malli kestää myyjän mukaan vielä 1.-2. luokkalaisen painon, muttei enempää, syynä tähän erilainen kiinnitysjärjestelmä
On kyllä ollut hyvä tuoli. Ostettiin vuosi sitten Iskusta ja hinta taisi olla 149 euroa. Lisäksi pehmusteet (ehkä 29¿) ja kaarituki ja korotettu selkänoja (ehkä 29¿).
Tyttö on nyt 1½ vuotias ja tuoli on toiminut hyvin. Ei kaadu pöydästä potkaistaessa, eikä myöskään kiipeillessä. Meidän tyttö on normaalikokoinen pyöreän vatsansa kanssa ja hyvin on tuolissa mahtunut istumaan.
Miinukseksi laskisin sen, että tuo istuinosan pehmusteen saa pois vain ruuvaamalla tuolin osia erilleen.
Meille on perheenlisäystä tulossa ja ajattelin kyllä hankkia hällekin oman tuolin. Varmasti käytännöllinen myös " syöttötuoli-iän" jälkeen.
On moneen kertaan maksanut hintansa takaisin. Meillä vielä käytössä 8-vuotiaalla ja kuopuksellakin on oma. Monesti, kun lapsi ohittaa syöttötuoli-iän, niin siirretään tavalliseen tuoliin, jossa ei kuitenkaan kunnolla yletä pöytään. Stokken tuolin saa aina sopivalle korkeudelle ja jaloillekin tuen.
Meidän potkijakavereilla ei olisi kyllä ne kopiot pystyssä pysyneet. Stokken kanssa ei tarvii miettiä, että voiko jättää hetkeksi yksin vai ei. Ja ainakin esikoinen halusi aina isompana itse kiivetä istumaan, joten silloinkin tuo aito ja tukeva oli hyvä valinta.
En ihan tajunnut mauinnan kommenttia ruuvamisesta pehmusteiden irtisaamiseksi. Ei meillä ole koskaan tarvinnut ruuvailla, kaarihan lähtee taivuttamalla pois ilman ruuvaamistakin ja siten pehmusteet pois.
Tosiaan jotkut kaverit, joilla on pulleammat lapset, ovat sanoneet, ettei ole niin helppoa pujottaa lasta istuimeen mutta sekin on enemmän kiinni yhteistyöhalukkuudesta kuin koosta.
Hintansa väärti ainakin meidän perheessä!
Aivan loistava, lapsi ei saa sitä kaadettua ja juuri " ahtauden" takia sieltä ei itse ihan heti pääse pois. Se ahtauskin on suhteellista, meillä pullea lapsi ja hyvin mahtui kuitenkin ja mitä isommaksi kasvoi => sitä helpommin loppujen lopuksi mahtui kun massun pyöreys luonnollisesti väheni.
Ja ne kopiot ei ole yhtään tavallisia syöttytuoleja parempia, kaatuvat herkästi eikä säädettävyys ole ollenkaan alkuperäisen veroinen. Ja jälleenmyyntiarvohan tällä on myös hyvä.
Mauinna: Onkohan meillä jotku vanhemman malliset pehmusteet, kun ne saa kyllä irti ilman, että tarvii purkaa tuolia ollenkaan?? Olen ostanut pari pehmustetta meidän lasten tuoleihin joskus 3v sitten ja ovat ihan näitä Stokken omia malleja.
Niin ja vaikka olenkin erittäin tyytyväinen näihin meidän tripptrappeihin, niin muiden vakuutteluista huolimatta(:)) meidän poika on kerran onnistunut kaatumaan tuoleineen ihan vain pukatessaan käsillä pöydän reunasta tuolia taaksepäin. Säikäytti kovasti, mutta oli tosiaan yksittäinen kerta tässä 4 vuoden käytön aikana.
Esikoinen sai tuolin 6 kk ikäisenä. Turvakaari ja pehmusteet ovat tuon ikäiselle tarpeen ainakin jos on hoikka lapsi. Nyt poitsu on ekaluokkalainen ja käyttää edelleen sitä. Pikkuveljellä on oma tuolinsa ja molemmat tykkää.
Erikois plussaa on ettei lapsei pääse tuolissa todellakaan helposti seisomaan ja tippumaan.
Negatiivista ehkä se, että ainakin vielä joku isompi joutuu siirtämään tuolin pöydän viereen, kun meidän 2 v. on ensin kiivennyt siihen istumaan. Tuoliin siis pitää kiivetä pöydän ja istuimen välistä eikä niin kuin perinteiseen syöttötuoliin sivusta. Tästä johtuu se, että kun lapsi poistuu pöydästä hän työntää tuolin kauemmas pöydästä ja kun taas haluaa pöydän viereen on tuoli työnnettävä lähemmäs.
Hintansa arvoinen tuoli. Meillä ei ole ainakaan koskaan kaatunut eikä aiheuttanut vaaratilanteita. " halvoista kopioista" en tiedä, mutta jotkut ainakin näyttävät aika kiikkeriltä.
Tuon " lapsisetin" (eli kaari ja selkätuki) malli vaihtui turvallisuussyistä ymmärtääkseni reilu vuosi sitten. Joten voi olla, että pehmusteetkin on erilaiset. Tuolin kaari on puuta, enkä ole uskaltanut sitä vääntää irti.
halvempi " versio" stokken tuolista, olikohan se Emma- merkkinen. Ihan hyvä tuoli sekin ja pystyssä pysynyt, mutta ei varmaan vedä vertoja stokkelle kuitenkaan. Neuvolatätimme suositti tripp trappiä mutta sanoi kokemuksesta parivuotiaan saaneen sen nurin, siinä istuessaan , eli kannattaa varautua kaikkeen oli tuoli mikä hyvänsä.
Meillä on kotona ja toisessa mummilassa aito stokken tripp trapp, toisessa mummilassa on Emma easy -kopio. Meidän hoikkeliini neiti ei pienempänä meinannut millään pysyä jotenkin kunnollisessa asennossa tossa mummilan tuolissa, istuin" kolo" on pienimmilläänkin melkoisen iso. Lisäksi jalkatuki jää aika alas, vieläkään (1 v 3 kk) ei taida tyttö jaloillaan kunnolla tukea saada. Tripp trapissa sen sijaan on " pelivaraa" joka suuntaan enemmän ja säädöt saa hoikemmallekin lapselle kohdalleen. Lisäksi tripp trapin uudistettu " vauvasetti" sisältää entistä korkeamman selkänojan, mikä meillä ainakin oli pitkään ehdoton, kun istumista vasta harjoiteltiin. (toki se on edelleenkin paikoillaan, mutta nyt ei enää olis niin vättämätön)
Kyllä muuten sen turvakaaren saa huoletta taivuttaa irti pehmusteiden irrottamiseksi, se kun on valmiiksi jo taivutettu puusta, niin joustaa kyllä sen verran.
ja on jo monta vuotta sitä taivuteltu ruuvailematta mitään. Hyvin on kestänyt. Toki alkuun taisi olla vähän jäykkä mutta löystyy siitä aika nopsaan, että on helpompi taivuttaa.
No hyvä juttu että tuon kaaren pitäisi kestää taivutus, helpottaa huomattavasti pehmusteen irrottamista :). Meillä ei enää pehmusteet ole käytössä, mutta seuraavan kohdalla täytyy kokeilla tuota kaaren irrottamista ilman meisseliä.
Me ostettiin käytetty Stokken TripTrap ja ollaan oltu tosi tyytyväisiä. Pehmustetta ei ostettu vaan käytettiin alkuun paksua kylpypyyhettä pehmustamassa ja pienentämässä istuinaukkoa. Ihan hyvin sekin toimi.
Nyt poikamme (1v3kk) on tosi kova kiipeilemään tuoliin, joten käännämme tuolin lattialle hänelle " esteradaksi" , ettei tarvitse vahtia koko ajan, eikä pääse putoamaan niin korkealta.
Hintaa oli 60 euroa. Tuntuu ainakin tosi tukevalta. Käytössä on ollut kaikin puolin hyvä, en osaa moittia. Käyttöikää en tiedä, tuossa ei tullut mitään ohjeita mukana. Täytyykin kysellä kun tulee asioitua lastentarvikeliikkeissä.
kyseinen tuoli käytössä nyt 3 ja 4-vuotiailla ja ovat kyllä haukkuneet hintansa:)
Miinuksena näen hinnan (n. 200¿) lisäksi pehmusteet, joita saa vain kankaisina eli pakko pestä heti likaantuessa, ei siis ole vahakangaspintaa.
Meidän lapset ovat olleet hoikkia vauvoja, joten turvakaaren kanssa tuoli toiminut erinomaisesti myös syöttötuolina. Pulleampien vauvojen vanhemmat moittivat usein tuolia liian ahtaaksi.
Nyt kun lapset ovat jo isompia, tuolit ovat aivan huippuhyviä koska lapset ylettävät paremmin syömään kuin tavalliselta tuolilta.