Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: baby semp vai nan?

12.01.2008 |

siinäpä kysymys:) kumpi sopii teille ja mitä vaivoja muista?



tietääkö kukaan mikä kaupan vastikkeista on hellävaraisin vatsalle? kiitos:))

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytin toukokuussa tyttären Hyvinkäällä ja siellä käytettiin nannia. Heidän mukaan tällä hetkellä tutkitusti sopivin vastasyntyneen vatsalle. Meillä sopinut tytölle ilman ongelmia. Ja kun osastolla jo sai lisämaitoa niin tuntui luontevalta jatkaa saman maidon käyttöä kotona.



Kannattaa varmaan ostaa pieni määrä maitoa ja kokeilla. Jokaisella varmasti oma mielipide mikä sopivinta riippuen ihan vauvan masusta!



t. iida-linnea ja tyttönen tänään 8 kk

Vierailija
2/11 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä aloitettiin nanilla, siirryttiin siitä semperiin ja nyt sopii ainoastaan nannin jauheesta tehty maito. Vatsanväänteiden ja järkyttävien ilmavaivojen takia olen joutunut vaihtelemaan. Toivottavasti pärjätään nyt tällä jonkin aikaa, alkaa vaihtoehdot loppumaan ja ikääkin on vasta 3kk.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

On yksilöllistä ja vaihtelee. Meillä oli NAN:ia, mutta siitä alkoikin tulla vihreää kakkaa (ei kai vaarallista, mutta..) Tutteli toimii meillä parhaiten ruuansulatuksen kannalta. Sempistä ei kokemuksia.

Vierailija
4/11 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

edellinen vauva sai semoiä ja nykyinen nania.Tutteli ei sopinut.

Vierailija
5/11 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä aloitettiin nanilla jo synnärillä, mutta jo kaksi viikkoisena vaihdettiin tutteliin. Nanista tuli kakka vihreäksi ja varmaan vatsakipujakin, tuttelin kanssa toimi vatsa hyvin. 8kk vanhana tuli stoppi tuttelille, ei mennyt desiäkään päiväsä joten siirryttiin velliin pelkästään. Nyt parisen kuukautta menty näin neuvola lääkärin suosituksesta.



Isommilla sisaruksilla on ollut tuttelia, nania ja semperiä. On ollut ihan vauvasta kiinni mikä sopii kenenkin masulle ;)

Vierailija
6/11 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko siitä jotakin haittaa tai onko peräti vaarallista? Meillä on kuusiviikkoinen pullovauva, jonka kakka on vihreää. Korvikemerkki on Nan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. siis että onko vihree kakka jotenni vaaraksi?

meillä kans maitona NAN, tuttelia kokeiltii viikon verran ihan vain siksi että jos pulauttelu vähenis, mutta ei sillä ollu vaikutusta, muuten ku että puklat haisi kamalalle, nanni pulautukset kun ei juurikaan millekää haise.. mutta siis.. kyllä meillä on tainnu kakka olla alusta asti vihertävää... ei oo mahavaivoita ku toooosi harvon, joten jäin ihmimää tota et vihrees kakas olis jotai häikkää..



muistelen että esikoisenki kakka oli vihreeseen menevääää

Vierailija
8/11 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse maistaneet noita eri merkkejä aina? Tutteli on ainakin ihan järkky pahan makusta, kun taas nan sellaista että aikuinenkin kykenisi juomaan...



meillä on nan ollut ainoa mikä sopii vatsalle, ja kun käytiin ulkomailla reissussa oli helppoa ja turvallista että sama merkki löytyi sieltäkin, eipä tullut ongelmia mitä lapselle suuhun, pitkälle reissulle kun ei voi kotoa kaikkea kantaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä ei ole kakka ollut ikinä vihreää vaikka molemmat lapset on käyttäneet nannia imetyksen jälkeen...vaikka eipä siitä mitään haittaakaan olisi.

Vierailija
10/11 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Olemme kokeilleet kaikki kolme, joita Suomessa saa tetroissa, eli Baby Semp, Tutteli Plus 1 ja Nan 1 (ykköskorvikkeella vielä mennään, ja vaihtaminenhan ei edes ole välttämätöntä). Tutteli aiheutti masuähräystä, joten se jäi pois jo aika alussa. Nan ei sitä aiheuttanut, joten sillä jatkettiin. Se tosin myös meillä tekee vihreää kakkaa (on kuulemma Nanin kanssa hyvin yleistä!), mutta kakkaa siis tulee säännöllisesti ilman ongelmia, eikä vauvakaan tuskainen ja äherrä mahaansa niin kuin Tuttelin kanssa.



Baby Sempiä kokeiltiin myöhemmin, ja sitä kuulemma myös pidetään vatsaystävällisenä. Vatsalle se ei meillä aiheuttanutkaan mitään ongelmia, mutta vauvan pulautukset (meillä kova puklaaja) alkoivat haista aivan järkyttävältä. Koko vauva lemusi metrien päähän oksennukselta, joten siihen loppuivat Semper-kokeilut ;)!



Vielä vinkkinä, että hyvä foorumi korvikkeista ja pulloruokinnasta keskusteluun löytyy täältä:

http://www.phpbbplanet.com/forum/index.php?sid=c1767e94fbe02214b0c21f5d…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli masuväänteitä ekan kk ajan.kokeilin baby sempiä,meni pahemmaksi. tuttelia en kokeillut.vaivat helpottivat pikkuhiljaa,ja nanilla menty,poika 4,5kk.