Osittaisesta hoitovapaasta
Hei! Tietääkö kukaan voiko eri työpaikoissa olevat vanhemmat pitää osittaista hoitovapaata niin, että esim. isä tekee 5-tuntista päivää klo 7-12 ja äiti 4-tuntista klo 12-16 (tai 5-tuntista 12-17). Pitääkö molempien siis puolittaa työpäivänsä vai voiko tehdä enemmän tunteja?
vastauksista kiitollinen lastensa hoitopulmia pohtiva äiti
Kommentit (4)
Vanhemmat voivat pitää osittaista hoitovapaata saman kalenterijakson aikana, mutta he eivät saa olla osittaisella hoitovapaalla yhtäaikaisesti hoitamassa lasta. Esimerkiksi toinen vanhemmista voi lyhentää työaikaansa aamusta ja toinen iltapäivästä.
työnantaja suostuu siihen, että voin tehdä 5-tuntista päivää eli lienee työpaikkakohtainen asia. Käytännön järjestelyt vain pohdituttavat. Onko kenenkään perheessä harrastettu moista vuorotellen töissäkäyntiä?
ap
työaika voi olla enintään 30 tuntia viikossa ja 120 tuntia kuukaudessa. tarkastelujakso on kuukausi. käy katsomassa kelan sivuilta lisää tietoa. minä olen tällä hetkellä osittaisella hoitovapaalla. teen 4-päiväistä työviikkoa
se työmäärä ole 75% täydestä? Mutta vanhemmat voivat käyttää niitä juuri noin, että toinen aamusta ja toinen illasta.