Pelottaa! Mun pikkusisko on työharkoittelussa Keniassa, Nairobissa, ja siellä mellakoidaan.
Kommentit (5)
ei ulkomaalaisia. Ja poliisti taas on luo-heimolaisten perässä, jotka kuuluvat Odingan ja opposition tukeviin.
Esim. se kirkko, jossa palai naisia ja lapsia oli täynnä kikujuja :(
ja yhdet vaalitkin sinä aikana. Kyllähän siellä on silloin aina levotonta mutta ei varmasti ole suurempaa vaaraa. Riippuu tietysti siitä missä töissä ja missä muuten liikkuu. Kyllä suurlähettiläs ilmoittaisi jos menisi niin pahaksi että suomalaisia pitäisi ruveta evakuoimaan. Pitäisi olla turvallista kunhan ei hankkiudu vaarallisiin paikkoihin kuten yllä jo mainittiinkin.
Olitkin jo laittanut siskosi työpaikasta tietoa. Jos sinua pahasti pelottaa niin soita suomen suurlähetystöön Nairobissa. Ehkä he pystyvät kertomaan jotain tarkemmin taikka yrittämään tavoittaa siskoasi. Kyllä heillä on tarkat tiedot ketä suomalaisia siellä on ja missä.
Muutenhan he eivät voi tietää, onko hän maassa ja tarkemmin missä.
Kyllä hänellä on varmasti joku taho, jolta kysyä neuvoja ja saada apua, mikäli kys .paikka alkaa olla vaarallinen. Mutta eiköhän tilanne laukea
Missä siskosi on? Suurlähetystössä vai ruohonjuurityössä kentällä? Itse olen asunut sekä keniassa ja tansaniassa ja uutiset kyllä järkyttivät, mutta ulkomaalaiset ovat olleet turvassa. Kunhan välttää suuria ihmisjoukkoja ja kokoontumisia ja / tai lähtee pois Nairobista, jos siellä ei ole turvallist paikkaa olla.