Kylpylään vauvan kanssa?
Onko kellään kokemusta kylpylässä olosta vauvan (11kk) kanssa?
Tekisi mieli lähteä kylpylään koko perheen kanssa, mutta mietityttää että mitä siitä tulee kun pienin lapsista on noin pieni vielä.
Pystyykö itse uiskentelemaan ollenkaan ja voiko noin pienen kanssa edes mennä altaisiin?
Kokemuksia kaipailisin muilta...
Kommentit (14)
altaaseen :)
Me ollaan käyty kylpylässä pienemmänkin kanssa.
Tietysti toinen vanhemmista on kiinni vauvassa, mutta vuoroa voi vaihdella niin pääsee kumpikin välillä uimaan ihan rauhassa.
vauvalla sitten sellainen uimavaippa vai miten olette sen asian hoitaneet?
enkä usko kakkaavan altaaseen.
Olimme Nokian eedenissä, tosi kivaa oli. Saimme yhdeksi illaksi hotellin kautta Mll lastenvanhdin vahtimaan nukkuvaa lasta ja kävimme istumassa iltaa kylpylän tanssiravintolassa.
Onko lapsiystävällinen paikka? Ja muitakin kokemuksia olisi kiva kuulla!
aika paljon vanhuksia ko. paikassa. En muista kuinka lämmintä oli allasalueella, tarkista?
Vanhuksia kun altaissa, kannattaa kysyä onko milloin vesi tutkittu bakteereista /virtsatieinfektioita vanhuksilla paljon.
Vauvauinneissa voidaan ottaa kakkariskejä, muttei mielellään kun muiden ihmisten lomasuunnitelmat ovat vaarassa.
No, kunhan edes Haikosta pysytte pois.
auta sekä pissan että kakan pysymään poissa altaasta??
vauvoilla on refleksi, jonka takia eivät kakkaa veteen.
Me käytiin kylpylässä kun vauva oli 6kk. Olimme viikonlopun. Vauva kävi myös altaassa, semmoinen matala lastenallas, isänsä kanssa ja minä odotin pyyhkeen kanssa ulkopuolella. Hyvin meni ainakin meidän reissu.
harrastaneet vauvauintia? Voiko " kokemattoman" vauvan kanssa mennä kylpylään? Minkä ikäisen/painoisen uskaltaa viedä kylpylöiden altaisiin?
Vierailija:
vauvoilla on refleksi, jonka takia eivät kakkaa veteen.
Vierailija:
Kyllähän aikuisetkin kuseksii altaisiin
Mutta kannattaa hiukan varoa, ettei sitä vettä mene vauvan suuhun, lämpimässä vedessä on kosolti pöpöjä ja kemikaaleja.
Uimavaippoja aletaan jo suositella. Aiemmin esim. vauvauinteja järjestävä Folkhälsän suositteli mieluummin lahkeellisia uikkareita, mutta nykyään uimavaipatkin ovat ok.
Ihan turha murehtia veteen ulostamista. Vauvat aniharvoin kakkivat veteen ja pisu taas on niin puhdasta tavaraa, ettei sitä kannata arastella. JOS vahinko tapahtuu, ilmoittakaa henkiökunnalle.
käynyt pienen kanssa kylpylässä?