Melballe kysymys (ja tietty muillekin), lapsen " kustannuksista"
Sanoit toisessa ketjussa, että olet pitänyt kirjaa lapsen elinkaaren kustannuksista. Lapsi olisi meilläkin jossain vaiheessa suunnitelmissa ja yritän laskeskella miten se vaikuttaa talouteemme.
Olisko sulla tai jollain muulla jotain laskelmia mitä lapsi niin sanotusti maksaa? :-) Ekat vuosi on varmaan halpa, jos sairauksia ei ole, mutta entä siitä eteenpäin? Ja varmaan on hirveästi menoja, joita en osaa ajatellakaan, varsinkin välilliset menot.
Asunto sentään on sellainen, ettei sitä ole välttämätöntä heti vaihtaa isompaan lapsen vuoksi. Kiitos jo etukäteen.
Kommentit (11)
Kun sen lapsen pystyy kyllä elättämään, jos katsoo mistä ostaa ruoat ja tavarat :). Jätättekö lapsen tekemättä jos tulee isoja summia budjettiin?
Ihan mielenkiintoisia noi lukemat.
Ja kolmoselle: Ei jätetä lasta hankkimatta sen vuoksi. Mutta kun on tottunut pyörittään työkseen numeroita ja on osittain taloutta sivuava koulutus, on aika luontevaa miettiä asiat myös rahassa.
Lisäksi kun olen " meidän perheen talousvastaava" , niin onhan noita nyt vähän mietittävä mitä on odotettavissa ja pitääkö varautua jotenkin erityisesti. En nimittäin tykkää valittaa, että rahat on loppu ja on tiukkaa, joten mielellään varaudun asioihin etukäteen. Ainakin tiedän, jos on odotettavissa tiukkaa, joten osaan kiristää vyötä jo etukäteen. Eli voin jättää vaikka uuden sohvan hankkimatta tai lasten huoneen sisustamatta vauvalle, jos näyttää, etteivät rahat riitä.
t. ap
No en nyt sanois näinkään. Jos käyttää kertisvaippoja, " joutuu" antamaan korvikemaitoa ja ostaa valmiita soseita, meneehän niihin rahaa. Ekan vuoden aikana lapsi kasvaa niin huimaa tahtia, että vaatteita saa olla ostelemassa jatkuvasti, vaikka pitäiski aina vaatteita missä olis vähän kasvunvaraa.
Eli imetin vauvavuoden, mutta imettäminen teki mut tolkuttoman nälkäiseksi, joten söin ihan älyttömästi, enemmän kuin mieheni. enkä siis lihonut, vaan imetys vain kulutti paljon. Eikä sitä vatsaa koko vuotta jaksanut pelkillä perunoilla täyttää, vaan kyllä siinä tuli jotain kalliimpaakin popsittua.
Tietty jos lapselle olis antanut korviketta, niin sama raha olisi mennyt siihen. Että olihan siihen menoon periaatteessa täytynyt varautua etukäteen kuitenkin. Mutta imettäminen ei siis välttämättä ole niin halpaa kuin täällä aina uskotellaan.
meidän perheessä suunnilleen näin.
Ennen vauvan syntymää
vaunut 600euroa
pinnasänky+patja+pinnasuojat ja petivaatteeet 350euroa
sitteri 100euroa
auton turvaistuin 150euroa
vaatteisiin n 300 euroa
Jotain vielä unohtui sillä laskin kerran, että n 2000 euroa meni n kertaluontoisesti.
Sen jälkeen vaippoihin meni n 40euroa/kk, ruokaan n 50euroa kk. Leluihin, vaatteisiin ja kenkiin n 100euroa/kk. Joka kuukausi ei tietysti mene, mutta jossain kuussa menee selvästi enemmänkin kun esim laadukas ulkopuku maksaa helposti 50-100 euroa ja kengät saman verran.
Sitten ostettiin isompi sänky ja patjat 250euroa. Isompi turvaistuin 200euroa.
Saatiin ja saadaan edelleen kavereilta kasseittain vaatteita vauvalle hyväkuntoisia ja nättejä, osa upouusiakin. oon ite ostanut lapselle vaatetta n. 70 eurolla, lapsi on nyt 8 kk.
Vaunut netistä tilattuna 400 e, paljon oheistarvikkeita mukana
hoitopöytä ilmainen, käytetty
sänky 150 e
sitteri 100 e
Turvakaukalon ostivat isovanhemmat
leluja saimme ystäviltä, itse ostettu pari helistintä
Eli vauvasta on ollut kuluja huomattavasti vähemmän kuin muista perheenjäsenistä. Tiki vaippoja kuluu paljon, n.6 päivässä ja lapsen ruokaan menee 4 e päivässä, koska en imetä.
Olemme laskeskelleet että 10 e lapsilisällä ostamme kuukauden vaipat, 120 e menee ruokiin.
Toisaalta ennen lapsen syntymää kävimme usein teatterissa, elokuvissa, konserteissa, ravintolassa syömässä jne ja nämä menot ovat vähentyneet huomattavasti. Loppujen lopuksi perheen kuukausittaiset menot eivät ehkä ole juurikaan nousseet.
Tiedossa toki on, että kustannukset vaihtelevat paljon, mutta kiva saada vähän haarukoitua mihin ne voisivat asettua. Meillä ei taida valitettavasti olla pahemmin mahdollisuuksia saada tutuilta käytettynä tavaroita, joten aika paljon joudutaan ostamaan. Joko uutena tai käytettynä, mutta ostamaan kuitenkin. Hyvä kans tuo huomio, että toiset kulut saattavat pienentyäkin. Tosin baarissa, elokuvissa ja ravintolassa ollaan käyty muutenkin aika vähän, joten sieltä ei hirveää säästöä ole odotettavissa, mutta jäähän sitä ainakin vähäksi aikaa työvaatteiden hankinta ja työlounaat pois toiselta.
Minun mielestäni noi varhaislapsuuden tarvikehankinnat ovat pitkällä tähtäimellä hyttysen ininää kustannusmielessä eli pelkästään niitä ei kannata tuijottaa.
Merkittävin talouteen vaikuttava seikka meidän perheessä on tulojen radikaali vähentyminen äitiys- ja vanhempainvapaiden aikana. Tämä vaikuttaa pitkällä tähtäimellä myös monissa muissakina asioista eli esimerkiksi vapaata pitävän eläkekertymä on pienempi ellei erikseen säästä sitä varten.
Sen lisäksi monilla lastenhankinta tarkoittaa isompia asumis- ja liikennekustannuksia ainakin viimeistään kouluiässä. Jollain aikavälillä tarvitaan isompaa asuntoa ja matkustaminen ylipäätänsä maksaa yleensä enemmän kun on enemmän ihmisiä kulkemassa. No alkuun saa ainakin YTV-alueella hyvitystä, kun vaunujen kanssa liikkuminen on ilmaista.
Myös lomat vievät enemmän rahaa.
Isoimmat kustannukset tulevat siis ansionmenetyksista ja lisääntyneistä infrakustannuksista (asuminen, liikenne, mahdollisesti isommat asuntolainat) pitkällä tähtäimellä.
Meillä markka-aikaan meni esikoiselle näin:
pinnasänky 20 mk
hoitopöytä 50 mk
sitteri 10 mk
vaunut 1500 ml (saatiin rahat mummulta, muuten oltaisiin ostettu nekin halvalla käytettynä)
vaatteet kirpparilta ehkä 30-50 euroa (hyvin pärjättiin äitiyspakkauksella ja lahjavaatteilla)
ruokiin meni hyvin vähän. Enimmäkseen muruja aikuisten lautasilta.
vaippoihin... 3-4 vaippaa päivässä, arvioikaa siitä.
Vaatepyykkiin meni toki vähän enemmän kuin ennen.
Nykyään on 13 v ja laskennallisesti näin:
ruokaan 100e/kk (ehkä menee vähän enemmän, 600e menee 6-henkiselle perheelle)
harrastuksiin 50 e/kk
vaatteisiin ehkä 30 e/kk (poika)
muita ostoksia viime vuonna:
kännykkä 150e, mankka 80e, mbd-soitin ulkomailta (mies osti, en tiedä paljonko maksoi), palkintokaappi 80e