Minkä ikäiselle kantorinkka (esim. Deuter Kid Comfort II)?
Vieläkö 3,5-vuotiaalle noin 15 kg kannattaisi hommata etelänlomalle? Esim. rattaiden sijasta? Kohteena Gran Kanaria, Maspalomas.
Kiitos vastauksista etukäteen!
Kommentit (7)
Yhtyisin edelliseen, mutta en enää ostaisi kantoliinaakaan tuon ikäiselle. Siis voi niitä toki käyttää, mutta viihtyisikö tuon ikäinen enää edes selässä??? Meillä ei siis ainakaan. Antaisin kävellä, minkä jaksaa ja sitten vaikka ihan reppuselässä kantaisin. Ei kai oikeasti kovin pitkiä patikkamatkoja suunnitella tehtävän tuon ikäisten kanssa? Kevyet rattaat olisi ehkä parhaat, sateenvarjorattaat siis mukana. Kyllähän lomakohteissa usein on ihan hyvät tiet rattaille varsinkin, jos valitsee lapsikohteen.
En tiedä, vuokrataanko kantorinkkoja, mutta kantoreppuja ainakin saa vuokralle esim. kestovaippakauppa piste comista. Itse testailin aikanaan eri kantovälineitä vuokraamalla ja kavereilta lainaamalla. Tehkää kävelyretki lapsen ja vuokrarepun kanssa kotiympäristössä. Jos lapsi viihtyy repussa, niin sitten sellaisen voi hyvin hommata omaksi :)
En lähtisi enää noin isolle solmimaan kantoliinaa, mutta kantoreppu voisi onnistua. Minulla on 1-vuotiaalla pojalla käytössä Ergo-kantoreppu. Selässa kantaminen on ihanan kevyttä ja kätevää silloin kun rattaita ei voi käyttää.
itse en edes 12-kiloista enään kesällä jaksanut kantaa. mies kyllä kantaa, mutta hyvin harvoin kauemmin kuin puoli tuntia. kantorinkat on sitäpaitsi itsessään jo jonkun verran painavampia kuin esim ergo, eli niitä kiloja on kuitenkin enemmän kuin lapsen paino.
ja hyvin olen jaksanut kantaa hieman painavampaakin lasta. Rinkassa paino kuitenkin jakautuu hyvin tasaisesti - myös lantiolle (jos siis säädöt oikein!!!), joten raskaammankin taakan kantaminen onnistuu.
En kuitenkaan hankkisi suinpäin rinkkaa, enkä ollenkaan yhtä lomamatkaa varten, varsinkaan jos ei ole tottunut rinkan kantaja (tavallisen rinkan). Kantorinkkoja saa kyllä vuokrattuakin (kysypä Suomen Ladulta), joten kannattaa ensin kokeilla. Rinkka on kuitenkin aika kallis investointi, jos jää käyttämättä. Me kokeiltiin kanssa ensin vuokrarinkkaa ja ostettiin oma vasta kun sekä kantaja, että kyydittävä tykkäsivät.
Meillä ykkönen tykkäsi kovasti olla kyydissä ihan 6 kk lähtien (nyt jo 5 v. eikä enää mahdu rinkkaan, vaikka painon puolesta menisi vielä ihan helposti). Kakkonen on 9 kk ja edessä olevalla lapin reissulla rinkalle on takuulla käyttöä, vaikka ei vielä olekaan rinkassa istunut.
Hassu juttu muuten, meidän esikoinen nukkuin parhaimmat päiväunensa rinkassa. Ei tarvinnu kuin vähän aikaa antaa rinkan keinua selässä ja jo kuukahti :-)))
Tietääkö kukaan (jos tätä vanhaa ketjua muutkin lukee) mistä Ergo kannattaisi ostaa? Deuterin Kid Comfort 2 :a on vähän siellä ja täällä, mutta nuo Deuterin myyjät varuste net, www.muksumukaan.fi ja muut ei myy Ergoa?
Vastaus tulee varmaan liian myöhään, mutta suositelen lämpimästi ergo-reppua. Meillä on sekä Ergo että tuo Deuterin rinkka ja molemmat lapset n. 12-kiloisia (vuoden ikäinen ja 2,5-vuotias saman painoisia...).
Mies on vahva ja tykkää kantaa molempia Deuterissa, missä viihtyvätkin hyvin, mutta minä en jaksa kantaa rinkkaa yhtään. Ergossa lapsi istuu selässäsi suoraan ihoasi vasten kuin olisi reppuselässä ja kangas sitten pitää häntä vain paikoillaan. Tykkään kantaa todella paljon varsinkin vanhempaa lasta tässä. Ergo on myös pienempi kuljettaa (silloin kun lapsi ei ole siinä) ja sen voi tunkea vaikka kassiin. Rinkka taas vie koko ajan saman tilan jonkun selässä, vaikka lapsi ei siinä olisikaan.
Tämä siis vain minun kokemukseni. Mieheni varmasti kirjoittaisi puolustuspuheen Deuterin puolesta!
mutta on kyllä jo aika raskas kantaa noin isolla lapsella - miten pitkä vielä on? Meidän 3v.neiti on 15kg ja 95cm pitkä ja ainakaan minä en taida enää jaksaa kantaa häntä siinä... Mies EHKÄ jaksaisi lyhyitä matkoja, puolituntia-tunnin. Mutta ehkei tuon ikäistä sen pidempään tarvikaan kantaa?
Vaikka rinkka on hyvä malliltaan ja kantohihnoiltaan paras mahdollinen mielestäni, en ostaisi enää tuon ikäiselle... Kantoliinan opettelu lienisi parempi ja helpommin mukaan otettava vaihtoehto!