Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

**********Ensikot JOULUKUUSSA************

01.12.2007 |

Mukaan mukavaan joukkoomme saavat liittyä kaikki halukkaat esikoistaan odottavat!



***********************************************



Ensikot:



Afternoon

Ikä: Kumpikin vuosimallia -73

Yritystä aloitettu kevät-kesä/2005

Hoitoja 2 inssiä - negaa, 1. ivf:n tuoresiirrosta plussa 09/2007

LA: 17.5.2007 paikka SeinäjoenKS



Buumi73

Ikä: kumpikin 33v.

Kotipaikka: Pääkaupunkiseutu

Pillerit jätetty pois 01/06

Tutkimukset: verikokeita, ultria, simppatesti. Oma kierto olematon, sitä tukemaan Terolut. Hoitona ovulaation induktio x 4. Viimeisimmän hoitokerran pistokset jouduttiin keskeyttämään -> " pilalle" mennyt yritys - joka poikikin tuplaplussan!

LA:



Dese

Ikä: molemmat vm78

Kotipaikka: pääkaupunkiseutu

Yritys aloitettu: 09/2005

Hoidot: Clomit ja luget. Plussa oli kuitenkin luomuyllätys.

LA: kesäkuun -08 alkupäivät



Hapö

Ikä: molemmat-78

kotipaikka: pääkaupunkiseutu

Yritys aloitettu: 02/06 ¿totisemmin¿ ja hoidot 02/07

Hoidot: yksi inssi 06/07-nega ja ICSI 08/07 toi plussan!

LA: 28.5



Hellikki

Ikä: minä 32, mies 35

Kotipaikka: Pk-seudulla asutaan

Yritys aloitettu: 08/2005

Hoidot: Kaksi inssiä, joista 08/2007 tehty toi plussan

LA: toukokuun -08 puolivälissä



Kille75

Kumpikin vuosimallia -75

Yritystä aloitettu syksy/2005

Hoitoja 4 inssiä, 1. ivf:n tuoresiirto nega ja 1. pas plussa 04/2007

LA: 14.12.2007 paikka Hki Nkl



Käärö

minä -83 mies -80

asustellaan pohjois-suomessa

yritystä 06/04

3 kiertoa clomeja kevät -07, simppatesti ok, verikokeet ok, aukiolotutkimus 08/07 ja sen jälkeen plussa 09/07

LA toukokuun alkupuoliskolla



Marge

Ikä: olen 25 ja mies 26

Kotipaikka: Hämeessä asutaan

Yritys aloitettu: 05/06

Hoidot: clomit ja puregon, 09/07 aukiolotutkimus-> luomuplussa!

LA: Kesäkuun puolivälissä



Tuutimari

Ikä: minä 31, mies 32

Kotipaikka: Pohjois-Suomi

Yritys aloitettu: 10/2005

Hoidot: Clomit+ Luget, 1. Inssi 8/07 toi plussan!

LA: 15.5.08



Vannis

Ikä: minä 26 ja mies 27

Kotipaikka: pk-seutu

Yritys aloitettu: 03/05

Hoidot: clomeja ja 3 ivf:ää, plussa viimeisestä ivf:stä 05/07

LA: 23.1.2008



Yksis

Ikä: minä 35, mies 38

Kotipaikka: Yhdysvallat

Yritys aloitettu: Ikuisuuksia sitten

Hoidot: Kaksi inssiä (7/2007 ja 8/2007), joista 08/2007 tehty toi plussan

LA: 28.4.2008



***********************************************************



Lasketut ajat:



Vannis 01/2008

Yksis 04/2008

Afternoon 05/2008

Hapö 05/2008

Hellikki 05/2008

Käärö 05/2008

Tuutimari 05/2008

Dese 06/2008

Marge 06/2008

Buumi



***********************************************************



Synnyttäneet Ensikot:



Bianco 10/2007 (poika)

Kille75 11/2007 (poika)

Kommentit (26)

Vierailija
2/26 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja tervetuloa joulukuun keskusteluihin...



Buumi, toivottavasti et pahastu, kun lisäsin sut listaan ja nappasin päivityksen tuolta lapsettomien puolelta...



T. Yksis ja papuprinsessa rv18+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/26 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hellou!



Ajatella, että on jo joulukuu ja mulla pitäisi vielä olla melkein pari viikkoa laskettuun aikaan. Välillä on kyllä haikea olo, kun ei enää ole raskaana. Kai siihen vaikuttaa myös se, että ei ehtinyt yhtään valmistautumaan synnytykseen eikä olokaan ollut vielä yhtään tuskainen. No haikean olon kyllä unohtaa, kun käy kurkkaamassa tonne pinnasänkyyn ja näkee ihanaisen pikku pojan siellä. :-D



Vauva-arki on sujunut ihan hyvin ja reilut 2 viikkoa. Syntymäpaino ylittyi viime maanantaina ja perjantaina painoa oli jo 2850 g eli kohta ollaan 3-kiloisten sarjassa. Poika siis syö hyvin ja painoa tulee lisää koko ajan.



Mun piti teille vielä kertomaan mitä keisarinleikkauksessa saatiin selville. Multa löytyi endoa kohdusta ja kiinnikkeitä munasarjoista jonkin verran. Se saattaa siis olla yksi syy lapsettomuuteemme. Leikkaava lääkäri oli ihana ja kävi mun kanssa vielä juttelemassa aiheesta muutama päivä synnytyksen jälkeen. Hänen mielestään endon poistamisella ei ole vaikutusta raskautumiseen, joten endon poistoa ei suosittele, jos ei muita oireita ole. Käski vain unohtaa koko jutun, sitähän ei olisi edes löydetty, jos synnytys ei olisi päättynyt keisarinleikkaukseen. Luomuraskautuminenkin on kuulemma mahdollista. Mun oma lääkäri on ollut aikoinaan endosta ihan samaa mieltä ja siksi sitä ei multa ole edes tutkittu, koska ei oireitakaan ja sen poistaminen ei paranna raskautumismahdollisuuksia.



Aion mennä jälkitarkastukseen mun omalle lääkärille ja samalla vien kertomukset synnytyksestä. Katsotaan sitten mitä lääkärimme tuumaa asiasta. Kovasti kyllä haluaisimme ainakin vielä yhden lapsen jossain vaiheessa. Mutta nyt kyllä nautimme täysin siemauksin tästä vauva-arjesta!



Nyt pikkuinen tuolla alkaa heräilemään, joten riennän ihmettelään pikku vauvaamme.



Kauhiasti kaikille terkkuja!

Kille

Vierailija
4/26 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Olen ihan uusi tällä palstalla ja eilen tein plussatestin.

Yritystä meillä ei ole takana juurikaan (harrastimme seksiä luomuna n. 4 kertaa) ja heti tärppäsi. Minä itse olen 32 v. ja avokkini 23 v. ja yhdessä olemme olleet melkein pari vuotta ja pääkaupunkiseudulla asustelemme.

Meillä on lisäksi 2 sekarotuista koiraa, iso ja pieni.

Vierailija
5/26 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiljaista on ollut viime päivinä. Ei sen puoleen, että olisin itsekään liiemmin ahkeroinut tässä kirjoitushommassa... Jotenkin vaan tuntuu, että joulukiireet koululla vievät kaikki voimat. Koskakohan sitä oppii olemaan " kaukaa viisas" eikä jätä kaikkia hommia aina viimeisille viikoille?



Mitenkäs teillä muilla? Onko kaikilla kaikki ok? Toivottavasti elämä hymyilee leveää hymyä edelleen.



Killen vauva-arki on ainakin pyörähtänyt käyntiin ihan mukavasti. Kovasti täälläkin sitä jo odotellaan, tai siis mies odottaa. Ehkäpä se on sitten miehille riittävän konkreettinen juttu. :) Mukavaa joulunodotusta pienokaisen kanssa!



OmaNapa alkaa näyttää jo tältä (.) -ainakin tähän aikaan illasta. Aamuisin voi vielä pukea normifarkut jalkaan eikä olo ole mitenkään tukala, mutta näin illalla maha paisuu ihan valtavaksi. Tai siis ainakin omasta mielestäni. Vähitellen alkaa kyllä jo ahdistaa tällainen turpoaminen. Ei saa toki valittaa, mutta kuitenkin... Pikkujoulut oli ja meni, eikä kukaan ainakaan ääneen ihmetellyt vesilinjaani. Osa porukasta oli itse kyllä niin glögihuuruissa, etteivät olisi huomanneet montaa muutakaan asiaa. En siis ole vieläkään paljastanut asiaa töissä, ehkäpä sitten ensi viikolla. Koulun terkkarille kyllä lörpöttelin asiasta, kun jouduin kysymään neuvoa omaan omituiseen olooni. Maanantai-iltana sattui nimittäin sellainen juttu, että pyörtyä pökerryin lähikaupan kassajonoon. Heikotus ja huimaus tulivat kuin salama kirkkaalta taivaalta eikä siinä ollut sitten enää mitään tehtävissä. Onneksi kaaduin polvilleni eikä mojovia mustelmia suurempia vaurioita tullut. Huippaus on kuulemma ihan normaalia tässä vaiheessa, kun verimäärä lisääntyy ja samalla laimenee. Joillakin ihmisillä tämä vaikuttaa enemmän fyysiseen oloon kuin toisilla. Kyllähän sitä itsekin pelästyi aivan valtavasti, kun taju voi tuolla tavalla lähteä. Ja mies taisi pelästyä vieläkin enemmän. Mutta nyt on kuitenkin kaikki ihan ok. Ja ensi viikolla pääsen vihdoinkin sinne lääkärille. Se edellinen aika kun peruuntui lääkärin sairastumisen takia.



Mistäs te pääkaupunkiseutulaiset olette löytäneet hyviä äippäfarkkuja? Pitäisi kaiketi talsia ostoksille, mutta en jaksaisi koluta kaikkia kauppoja läpi. En haluaisi välttämättä vielä ostaa sellaisia " kenguruhousuja" (joissa on siis liian iso pussi mahan kohdalla)vaan mieluummin sellaiset mahd. tavisfarkut. Kaipa sellaisiakin on olemassa.



Rauhallista itsenäisyyspäivää kaikille ja iloista joulun odotusta -vesisateesta huolimatta.

~dese ja Onni rv 14+5

Vierailija
6/26 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kiireitä taitaa tosiaan enskoilla olla, kun hiljaiseloa vietetään¿Täällä myös työt on vieneet aika paljon aikaa ja vielä pari uutta juttua tullut, näin ennen joulua. Huomenna onneksi ylimääräinen vapaapäivä ja taidan viettää sen nukkuen pitkää ja tehden viimeisiä joulukortteja =)



Killen, miehen ja pienen tuhisijan arki on tosiaankin pyörähtänyt käyntiin. Hassua ajatella, että jossain vaiheessa tullaan perästä. Ehkä ajatukseen tottuu. Ihanaa joulua teille kaikille kolmelle. Tulehan kertoilemaan kuulumisia, niitä kun on niin mukava lueskella :)



Desellä kiireitä myös? Täällä elämä hymyilee ainakin sellaista pepsodent- hymyä, ettei tosikaan! Aikas hurjan kuulosta, sun pyörtyileminen kesken kauppajonon ja vielä ihan yllättäen, ilman tuntemuksia¿Mutta jospa se nyt jäisi ekaksi ja viimeiseksi. Täällä myös tuo masu turpoaa massiiviseksi iltaisin. Heti herättyä aikas pieni ja litteä, mutta suurenee jo aamukahvin aikaan. Töissä vielä omilla vaatteilla olen ollut, mutta kyllä nuo mammahousut tänään kävi mielessä ;D



OmaaNapaa; Täällä ollaan tosiaan voitu hyvin. Eilen oli toka neuvola ja samalla lääkäri. Neuvola oli tosi pikainen pyrähdys, hiukka harmitti, kun se terkka vielä tosiaan oli uusi. Vanha vaihtoi kaupunkia. Lääkäri oli taas ihanan rauhallinen ja tiedusteli vointia ja kyseli paljon. Mitään kysymyksiä mulla ei ollut vaan esittää. Sitten kuulin ne maailman ihanimmat äänet, kun se aarteen sydän jyskytti tasaisen hienosti. Tänään oli myös ihana herätä, kun aamulla käytiin sitten np-ultrassa. Siellä kaikki näytti olevan kunnossa ja aarre jumppaili. Välillä oli unilla ja taisi jossain vaiheessa kyllästyä touhuun, kun käänsi meille selän ja vilkutti. Kuvakokoelma kasvoi taas muutamalla hienolla kuvalla. Tänään on hymy ollut myös mieletön, kun maha on vellonut puolelta toiselle. Ajattelin ensin, että näen harhoja, mutta en kyllä voi noin väärin nähdä. Kyllä siellä tosiaan taitaa olla joku pikku kaveri, joka noin polskuttaa :D



Hyvää huomista Itsenäisyyspäivää kaikille, nauttikaahan pukuloistosta illalla...=)



-marge ja aarre 12+5-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/26 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katsoitteko Linnan Juhlia? Olis kyllä ollut ihan hauskaa seurata, mutta täältä käsin on helpompaa vaan katsella kuvia ja videon pätkiä... Itse tykkäsi kovasti Marja Tiuran pinkistä puvusta ja olihan se Seela Sellakin upea :)



Täällä jo valmistaudutaan jouluun ja maanantaina pitää hakea kinkku lihakaupasta jotta saan sen jääkaappiin suolaantumaan (amerikkalaiset kun eivät harmaasuolattua kinkkua tunne), laatikot varmaan teen vasta joulua edeltävänä viikonloppuna ja leipoakin pitäisi jossakin välissä... viimeiset paketit rahtasin tänään postiin ja joulukortitkin pitäisi laittaa menemään... Täällä maailmalla on oppinut todelliseen tee-se-itse jouluun, kun kaupasta ei suomalaisia herkkuja saa.



Ihanaa kuulla Killen vauvakuulumisia, käythän jatkossakin pitämässä meitä ajan tasalla :)



Tervetuloa Olindalle ja onnittelut plussasta. Saat kaikin mokomin jäädä tänne meidän riemukkaaseen joukkoomme, mutta ajattelin että ehkä haluat kuitenkin tietää, että täällä plussanneiden lapsettomien puolella nämä meidän masuasukit ovat saaneet alkunsa pitkän yrittämisen ja/tai lapsettomuushoitojen avulla...



Deselle huikis haiskis, täällä on tosiaan ollut aika hiljaista... taitaa tosiaan joulukiireet tehdä tuloaan ja monella meidän pinossa taitaa raskauskin olla sellaisessa vaiheessa ettei kauheesti tapahdu ja hyvä niin... Hurjalta kuulostaa tuo heikotus ja pyörtyminen :( Toivottavasti terkalla oli jotain vippaskonsteja moisen välttämiseksi... Ostosvinkkejä en osaa jaella, mutta itse olen hankkinut yhdet äitiysfarkut ja sen lisäksi sitten äitiysjoogahousuja ja sellaisia lökösammareita... venyvät ja vanuvat masun mukana ja ainakin toistaiseksi ovat toimineet oikein hyvin.



Margelle onnittelut hyvin menneestä ultrasta :) ...ja mikäpä ihanampaa kuin lääkäri jolla on aikaa kuunnella ¿potilastaan¿, toivottavasti se neuvolan terkkakin sitten ensi kerralla ehtii vähän enemmän... Vai on siellä jo niin vauhdikasta menoa, että päällepäinkin näkyy :)



Huiskutukset myös muille Enskoille!



(.) Tältä se masu todella jo alkaa näyttämään (ja edelleen on aamulla pienempi kuin illalla) ja hammaslääkärissä tänään hammashoitaja kysäisi laskettua aikaakin... ensimmäistä kertaa joku siis kysyi ihan oma-aloitteisesti :). Meidän prinsessa ei erityisemmin välittänyt hammaslääkärin tuolissa makaamisesta ja napakoita potkuja kyllä tuli useampaan otteeseen ja siinä minä sitten makoilin onnellisesti hymyillen... vielä ei liikkeitä tunnu päivittäin, joten jokainen kerta on kullan arvoinen ...ja juuri kun eilen aloin hermoilemaan asiasta :) Ensi viikolla on taas lääkäri... saa nähdä joko siirrytään tihennettyyn käynti väliin vai vieläkö kertaalleen mennään neljän viikon välillä. Uskomatonta, että maanantaina tulee puoliväli jo täyteen.



T. Yksis ja papuprinsessa rv 19+3

8/26 |
08.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä tullut paiskittua töitä ja työreissuja niin ahkeraan, että kirjoitteleminen ihan jäänyt.



Joten pikaiset kuulumiset kirjoittelen ja huiskutukset joulun odotukseen kaikille!



Ensi alkuun suuret onnittelut Killelle ja miehelle! Ihana kuulla teidän vauva-arjesta. Luulenpa, että saat jatkossa jakaa kokemuksen syvällä äänellä meille muille hyviä vauvanhoitoniksejä.... :) Itsestä ainakin tuntuu, että olen ihan täysin osaamaton vauvanhoidossa, mutta eiköhän ne taidot hiljalleen sitten opi.



Buumille myös tuplaonnea!



Itsellä kaikki mennyt oikein hyvin. Masu kasvaa jo kivasti, mutta on vielä " syödyn" näköinen. Jumpallakin tuntuu, että näyttää vain pömppömahalle. Kukaan ei ole vielä kysynyt mahan perusteella mahdollisesta raskaudesta. Eilen pikkujouluissakin oli sellainen olo, että mekko kirraa ja kurraa, mutta ei silti näytä oikealta vauvamasulta... Tietenkin osa tietää, mutta en tieten ihan kaikille ole toitottanut asiasta. Taidatte kaikki samassa vaiheessa olevat tietää tunteen... :)

Minullakin ollut Desen kaltaista heikotusta ja pyörrytystä juuri tuossa viikoilla 14-15 ja minulle myös terkkari kertoi lisääntyneestä verimäärästä ym.

Kovasti jo haluttaisi tehdä hankintoja vauvalle, mutta yritän malttaa mieltäni, josko vaikka joulun jälkeen sitten, kun ollaan jo yli puolen välin. Olo on välillä niin hyvä ja epätodellinen, että vaikea usko todeksi olevansa raskaana. Nyt olen kuitenkin viimeisen viikon aikana epäillyt tuntevani jo hieman liikkeitä. Kun ne vain vahvistuisivat ja voisi olla varma, että ne on liikkeitä, niin epätodellinen olokin helpottaisi... :)

Parin viikon päästä taas seuraava neuvola ja heti alkuvuodesta rakenneultra, joten niitä odotellessa.



Oikein mukavia odotushetkiä kaikille niin vauvan kuin joulunkin suhteen!



tuutimari ja pieni rv17+2



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/26 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiirettä on tosiaan pitänyt enemmän kylläkin tuolla koulurintamalla kuin joulu. Joulu valmistelut jäävät tänä vuonna tosi minimiin. En edes joulukortteja ehdi itse tehdä =( tykkäisin niin värkätä kaiken laista. Toisaalta on hyvä, että tämän kiireen keskellä pääsee valmiiseen pöytään herkuttelemaan. Ehkä sitten ensivuonna vietetään ihan omaa rauhallista perhejoulua.



Kille: mukava kuulla että vauva-arki on lähtenyt hyvin pyörimään. Käyhän aina välillä kertoilemassa kuulumisia.



Dese: Täällä myös tuota huippausta on ollut ajoittain, pahimmat ¿kohtaaukset¿ on tullut pyttyä haliessa ja kahdesti olen pökertynyt. Ensimmäisellä kerralla tosiaan pelästyy aika pahasti.

Ostin äippäfarkut h&m:ltä ja mielestäni ne on ihan taviksen näköiset jalassa. Niissä on leveä resori masun kohdalla joka ei paidan alta näy. Lisäksi fiksasin yhdistä omista siisteistä housuista äippämallit pikkujouluihin.



Marge: Onnittelut hyvin menneestä ultrasta =). Tosi kiva että sattui kohdalle mukava juttelevainen lääkäri. Meillä ultrassa lääkäri oli myös tosi puhelias mutta neuvola lääkäristä saikin melkein puristaa sanoja ulos. Jäi vähän orpo olo käynnin jälkeen vaikka kaikki oli niin kuin pitääkin.



Yksis: Voi miten ihanaa kun siellä jo liikkeet tuntuu =). Täällä niitä niin kovin malttamattomana jo odottelen. Pitihän ne Linnan Juhlat katsoa ja minusta Seela Sella taisi olla kaikista upein.



Tuuti: Kyllä ne tuntemukset varmasti niitä liikkeitä on, ihanaa! Täällä myös odotetaan malttamattomana että epätodellinen olo vähän konkretisoituisi.



Sitten vielä on: eli olo on parempaan päin menossa mutta vaihtelee, edelleen noin parina päivänä viikossa pitää pyttyä käydä halimassa. Välillä huolestuttaa tosi pahasti että onko tällainen oksentelu ihan normaalia ja onko kaikki hyvin!!! Lisäksi lievää närästystä on silloin tällöin, ällöä =(. En tajua mistä sekin on tänne tiensä löytänyt, sillä mahdolliset aiheuttajat olen yrittänyt eliminoida. Taitaa olla sukuvika sillä oma äitini on myös kärsinyt niin pahoinvoinnista kuin närästyksestäkin =/. Toivottavasti minulla olisi sitten se seesteinen loppuaika tiedossa =D. Liikkeitä odottelen kuumeisesti, jotta epätietoisuus helpottaisi. Viikonloppuna nukkumaan käydessä tunsin muljauksen masussa ja fiilikset oli heti katossa. Taitaa tosin olla hieman liian aikaista fiilistellä liikkeiden puolesta =). Viikonpäästä olisi neuvola, joten siihen asti on jännitettävä. Työpaikan pikkujoulut oli ja loput joille ¿juoru¿ ei ollut vielä levinnyt arvasivat kyllä heti juomattomuudestani. Menin ihan hämilleni kun kaikki olivat aidosti iloisia ja onnellisia meidän puolesta, suurin osa työkavereistani on miehiä enkä ajatellut heidän suhtautuvan asiaan näin =). Kehuivat kuinka hehkuin odottamisen onnea ym., niinpä niin eivätpä nähneet minua pyttyä halimassa =D Vähän kyllä ahdistaa kun niin moni jo tietää ja oma olo on kuitenkin epävarman epätodellinen ja koulussakin pitäisi pikkuhiljaa alkaa kertomaan¿



Vilkutusta vielä kaikille muillekin ja tulkaahan kertomaan mukavia kuulumisia!

Oikein ihanaa joulun odotusta kaikille.



-hapö- rv 15+5

Vierailija
10/26 |
12.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joulukinkku on vihdoinkin jääkaapissa likoamassa (siis suolaantumassa) ja tänään juhlitaan Yksiksen synttäreitä :)



Tuutillakin jo tuntuu liikkeitä ¿ hienoa :) Täällä lääkärit kovasti muistuttaa että varhaisilla viikoilla saattaa aina välillä tuntua liikkeitä ja sitten voi mennä monttakin päivää ilman, että mitään tuntuu ja kaikki on kuitenkin ihan hyvin... eli ei huolta jos ei joka päivänä tunnukaan... täälläkin on vasta nyt alkanut tuntumaan enemmän tuota masumekastusta, tosin eilen oli hiljaisempi päivä.



Hapö oli käynyt koulukiireiden välissä piipahtamassa... älä nyt rehki liikoja, kuten meikäläisen äiti kokoajan muistuttelee... Mukavaa, että työpaikallasi on uutiset otettu niin mukavasti :) Myös täällä tuntuu, että tämä on koko meidän tiimin yhteinen vauva...



Missäs Buumi luuhaa? Onhan siellä kaikki hyvin?



Deselle ja Margelle ja kaikille muillekin vilkutuksia ja Killelle mukavaa joulun odotusta vaavin kanssa :)



(.) Täällä on tänään taas lääkäri ja ensimmäistä kertaa olen menossa sinne kohtuullisen rauhallisin mielin, kun noita liikkeitä on kuitenkin alkanut tuntumaan jo niin hyvin ja välillä on kyllä melkoinen myllerrys menossa masussa... ja heti kyllä tulee muistutus, jos olen neidin kannalta huonossa asennossa :) Supisteluista pitää vähän lääkärin kanssa jutella, vaikka ihan hyvin nuo pysyvät kyllä kurissa kun muistaa ottaa rauhallisesti... töissä vaan välillä... ja uutena ilona on iskiasvaivat ¿ olen yrittänyt selkää venytellä ja jumpata ja kiinnittää erityishuomiota kumartelemisen välttämiseen ja hyvään työasentoon, mutta siellä se kipu vaan piileksii... ja työpäiväthän ne aina ne pahimmat ovat :( ...mutta, mutta teen töitä niin kauan kun jaksan ja hyvältä tuntuu ja jään sitten kotiin, jollei lääkäri muuta määrää...



Vaunuja edelleen odotellaan ¿ eiköhän nekin jo pian tule ja turvakaukalo saatiinkin jo lauantaina ja pitihän sitä heti sovitella autoihin... kyllä se Isofix on poikaa ja tekee hommasta helppoa :)



T.Yksis ja papuprinsessa rv20+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/26 |
12.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mähän olen ihan superaktiivinen, kun taas kirjoittelen¿;D

Ajattelin tulla nyt vielä kuulumisia kertoilemaan, kun voi olla että loppuviikko on kiireinen ja sitten voikin olla hiljaista täällä päässä tovin aikaa. Saan/joudun pitämään tässä joulun alla lomia pois, kun työsoppari ei jatku kuin helmikuun loppuun saakka. Muulloin ei ole oikein mahkuja lomiin. Nyt sitten olen vielä tämän viikon töissä ja lomilta palailen vasta loppiaisen jälkeen. Reissua olisi tiedossa, joten pinoa kyllä luen mutta kommentointi voi jäädä¿



Yksis se siellä on jo kovasti joulutunnelmissa. Ja ihanaa kun pikku prinsessa pitää äidillä hymyn herkässä, kun antaa napakan potkun¿Milloinka tunsit ensimmäiset liikkeet? Oliko se sellaista kuplintaa, josta olen kuullut? Niin ja valtavasti onnea!



Tuutimari, ihana kuvaus tuosta masusta ¿hyvin syöty¿. Sellainen olo on kyllä täälläkin, vielä ei pullota kunnolla vaan pieni pömppä. Töissä eivät vielä tiedä, enkä ole halunnut puhuakaan. Tosin eivät kai edes kehtaa kysyä. On kiva sitten loman jälkeen mennä masu pystyssä, jos jo silloin siis näkyisi ;) Onko liikkeet voimistuneet? Varmasti aikas ihana olo :)



Hapölle moikat! Toivotaan tosiaan sulle oikein rauhallista ja seesteistä loppuraskautta, kun olet jo vaikka mitä kokenut¿Välillä tosin se toisi tännekin mielenrauhan jos olisi joitain ¿isoja¿ oireita. Onko liikkeitä/muljahduksia tuntunut lisää?



ON; Täällä ei mitään ihmettä. Lomaa odotellessa, kun tosiaan to ja pe vain töitä. Tulee kyllä ihan hyvään saumaan, kun on aika väsynyt olo. Töissä on ihan mukavaa, mutta ei ole ollut lomaa koko syksynä, niin rupeaa tuntumaan. Joululahjat on kivasti jo muutamaa hankintaa vaille valmiina. Ja ne viimeisetkin on helppo hakea, kun tiedän mitä ja mistä. Maha on tosiaan edelleen aika pieni ja odotan koska se raskaus näkyy ihan oikeasti. Rinnat on tosin aika valtavat mun mittakaavasta, kun kerrankin on sellaiset. Muuten olo aikas hyvä¿;)



Toivottelen kaikille ihanaa ja rauhaisaa joulua...Nauttikaa ja syökää hyvin!



-marge ja aarre 13+5-





Vierailija
12/26 |
14.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa, kun pitkästä aikaa ulkona on kirkasta ja valoisaa. Vielä kun saataisiin hieman lunta. Pikkuhiljaa alka joulufiilis pukkaamaan päälle, vaikkei siitä tämän arviointikiireen keskellä oikein ehdi nauttiakaan. Ehkäpä sitten ensi viikolla, kun todistukset on kirjoitettu.



Marge: Ihanaa kuulla, että ultrassa kaikki oli ok. Kyllä se vaan helpottaa, kun tietää asioiden olevan hyvällä mallilla. Mukavaa lomaa! Oletteko ihan kotimaan maisemissa vai suuntaatteko jonnekin kauemmas lomailemaan?



Yksis: Voi kun itsekin odotan jo ensimmäisiä potkuja. Tuntuu varmasti ihanalta, kun tuntee oman pienen ihanuuden liikkuvan. Olipas hyvä, että kirjoitit tuosta hammaslääkärivisiitistä. Pitäisi meikäläisenkin sellainen varata. Tylsää, mutta välttämätöntä. Onnea Yksis synttäreiden johdosta, vaikkakin näin jälkijunassa!



Tuutimarillekin vilkutus. Taitaa olla aika yleistä tuo " hyvin syöneen" näköinen maha. Itsestänikin tuntuu juuri siltä, että maha näyttää siltä, kuin olisi muutaman viikon mässäysjakso takana. Eiköhän se meillä kaikilla vielä muutu oikeaksi ihanaksi vauvamahaksi. Toivossa on ainakin hyvä elää. Joko liikkeet ovat voimistuneet?



häpö: Mukavaa, että olosi alkaa mennä jo parempaan suuntaan -vaikka sitten pienin askelin. Suunta on kuitenkin oikea. Ehkäpä munkin pitää käydä vielä niitä h&m:n farkkuja sovittamassa. Nyt olen vasta katsellut niitä tangossa roikkumassa ja ne näyttävät ainakin siinä aivan liikaa mammavaatteilta. Jotenkin en osaa ajatella itseäni vielä odottavaksi äidiksi, jonka tarvitsee käyttää spesiaalivaatteita. Ilmeisesti tässä lähitulevaisuudessa on odotettavissa jonkinlainen identiteettikriisi. ;D



ON: Nyt on sitten töissäkin kerrottu. Uutinen otettiin vastaan oikein hyvin. Esimieskin vaikutti onnelliselta, vaikka äippälomani aiheuttaakin pieniä sijaisjärjestelyjä ja lisätyötä. Itkuhan siinä omiin silmiin tuli, kun kaikki onnittelivat ja halasivat. Yleensä en ole mikään kova itkupilli, mutta jotenkin se oli vaan niin liikuttavaa, kun sai itse, vihdoista viimein, kokea vauvaonnitteluja. Kuulin kyllä sitten muutaman kommentin kertomisen jälkeen, että olivat kuulemma " sillä silmällä" jo katselleet vyötäröni muutoksia. Ja yksi kollega kertoi tänään, että hän aavisti/tiesi sen mun kasvoista. Kuulemma iho muuttuu jotenkin erilaiseksi ja " hehkuvaksi" . En sitten tiedä, missä vaiheessa uutisen kertoisi oppilaille ja heidän vanhemmilleen. Tai eihän sitä nyt kauhean kauaa kaiketi pysty enää salailemaankaan. Jouduin eilen nimittäin turvautumaan jo " kikkakolmoseen" vaatteiden kanssa. Kaikista kivoimmat farkut eivät enää menneetkään kiinni kokonaan ja jouduin laittamaan ylimpään nappiin kuminauhavirityksen. Onnesksi kumppari piti eivätkä housut pudonneet kesken päivän. Olisihan siinä ollut taas lapsilla ihmettelemistä ja kotona kertomista, jos open housut levahtaisivat auki kesken matskun tunnin. Ai niin, kävin lääkärissä keskiviikkona, vihdoista viimein. Kaikki oli edelleen ok ja sydän jumputti kovaa vauhtia. Ensi viikolla menen vielä tapaamaan omaa terkkaria ja kuuntelemaan Onnin ihania ääniä.



Ok, nyt painun taas koepinon kimppuun. Jospa ne arvioinnit sitten joskus vielä valmistuisivat...

~dese ja Onni rv 16+0



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/26 |
14.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospas sitä vihdoinkin aktivoituisi kirjoittelemaan! Mulla on viime viikkoina ollut niin hirveä ällötys ja väsymys päällä etten ole edes konetta jaksanut avata. Lieneekö niin, että oireetkin tulevat tuplana kun masussakin on tuplat?!?



Olo on siis ollut mitä kamalin, oli ihan pakko kertoa uutiset esimiehelle jo aikaisessa vaiheessa kun en saanut töitä tehtyä, oli kerta kaikkiaan niin järkyttävä olo. Pomo suhtautu asiaan tosi kivasti ja onnitteli ja on muutenkin keksinyt mulle vaikka mitä tekosyitä, että olen voinut tehdä lyhyempää työpäivää niinä päivinä kun olo on ollut oikein p:stä. Nyt onneksi tuntuu kuitenkin siltä, että pahin ällötys on ohi, ainoastaan väsy vaivaa mutta kaipa sekin jossakin vaiheessa hellittää! Muille työkavereille en kyllä vielä sano yhtään mitään, ainoastaan läheisille ollaan kerrottu hyvät uutiset ja se saa toistaiseksi riittää.



YA: hyvä vaan että nappasit esittelyn lapsettomien puolelta! LA:ksi voit laittaa alustavasti 6/2008, infoan tarkemmin sitten kun ollaan käyty lääkärin pakeilla. Ajatella tosiaankin että olet jo puolivälissä!! Aivan ihanaa :) Muistan vielä kuin eilisen päivän kun kerroit plussasta ja nyt jo noin pitkällä...niin se aika vaan kuluu!



Killelle suuren suuret onnittelut pojankoltiaisesta! Hitaasti mutta varmasti me muutkin tullaan sun perässä ;-)



Desellä siellä havaittavissa pientä iltaturvotusta :) Mä olen kanssa mielenkiinnolla tutkinut sivuprofiiliani peilin edessä, mutta toistaiseksi havaittavissa on vain lievää pömpötystä - juuri sellainen Tuutin mainitsema " syödyn näköinen" pötsi. Tosin kun alavatsaa kokeilee niin se tuntuu kyllä ihan erilaiselta kuin " normaali vatsa" , joten kyllä siellä vissiin jotain tapahtuu!

Hui kamala tuo pyörtyminen :-o Onneksi et kolauttanut päätä mihinkään! Hyvä tietää että huippaamistakin voi olla odotettavissa...



Marge: kiva kuulla, että sun vointi on pysynyt hyvänä! Ja pikkukaverikin vaikuttaa jo tässä vaiheessa olevan aikamoisen aktiivinen tapaus ;-)



Tuuti: kiitos onnitteluista! Tuntuu kyllä edelleenkin aika uskomattomalta, pitää aina välillä kurkata laatikossa olevia ultrakuvia. Nyt jännätään ensi viikon ensimmäistä neuvolakäyntiä, toivottavasti kaikki on ok!



Häpö: siellä olo kuulostaa aika samanlaiselta kun mullakin, mutta eiköhän se odotus meidänkin kohdalla kohta iloksi muutu ;-) Eipä silti, olen yrittänyt olla valittamatta miehelle huonosta olosta - onhan se kuitenkin sen arvoista :)



ON: täällä siis pahoinvointi rupeaa nähtävästi vihdoinkin hellittämään, joten tsempattavaa jää ainoastaan väsymyksen kanssa. Ensimmäinen neuvolakäynti on tosiaankin ensi viikolla, joten sitä nyt jännätään miehen kanssa. Tulen sitten kertomaan kuulumisia! Mitä kaikkea muuten ensimmäisellä neuvolakäynnillä on odotettavissa?? Jos pieni etukäteistieto vaikka lievittäisi jännitystä ;-)



Oikein ihanaa viikonloppua kaikille, voikaahan hyvin!



-Buumi 12+1

Vierailija
14/26 |
15.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset onnitteluista :) Tänään tuli sitten hoidettua viimeisetkin jouluostokset ja nyt voi siis vähitellen rauhoittua nauttimaan joulun tunnelmasta :)



Margelle oikein hyvää lomaa ja vilkutuksia sinne lomille :) Ensimmäiset liikkeet tuntuivat vasta suhteellisen myöhään rv17 loppupuolella ja kuten jo edellisessä viestissä totesinkin oli sen jälkeen pitkään hiljaista ja epäilin kuvitelleeni kaiken... Sellaista kuplivaa tunnetta se on ja nyt se tuntuu jo oikeasti aika hassulta, kun jumppaa saatta kestää pitkäänkin ja sitten välissä tulee sellaisia yksittäisiä satunnaisia liikkeitä... Yleensä liikkeet tuntuvat eniten sellaisina hetkinä, kun itse rauhoittuu istumaan alas tai käy makuulle.



Desekin on kertonut suuret uutiset työpaikalla ja vastaanotto on onneksi ollut positiivista... Mammavaatteiden ostaminen on ollut tuskallista, jotenkin tuntuu että on kauhean vaikeaa löytää sellaista mistä tykkää ja nyt vasta ne aikaa sitten mammafarkutkin alkavat oikeasti istumaan... tänään taas kiertelin useammankin kaupan läpi etsiskellessäni sopivia pitkähiaisia T-paitoja.



Hauskaa Buumi, kun jaksoit piipahtaa... toivottavasti huono olo ja väsymys pian helpottaa, kurjalta on kuulostanut sun raskauden alkumatka :( Kiitos myös lasketun ajan päivittämisestä ¿ en ollut ihan varma mille kuulle osut...ja hyvä että tuo listapäivitys sopi noin muuten :) Onnea vaan ensimmäiseen neuvolakäyntiin, joku muu osaa paremmin kertoilla mitä siellä tehdään, kun nämä meidän kuviot täällä ovat vähän toisenlaisia...



(.) Lääkärissä kaikki hyvin, papuprinsessa kasvaa ja kehittyy ja sydän jumputti voimakkaana... pissanäyte otettiin varmuuden vuoksi, kun on supistellut, jotta saadaan virtsatieinfektio suljettua pois... kovin huolissaan ei tohtori ollut muutamasta supistuksesta kuitenkaan vaan neuvoi lähinnä tarkkailemaan tilannetta ja ottamaan vähän rauhallisemmin... (siis liikkumaan vähän hitaammin ja nousemaan tuolista jne. Hitaammin). Seuraava lääkäri on tammikuussa. Uutena ikävänä vaivana on iskias, toivottavasti selkälääkärillä on jotakin ideoita torstaina ja jos ei ole niin ei auta kuin kärsiä... yleisiähän nuo iskiasvaivat ovat raskauden aikana.



T.Yksis ja papuprinsessa rv20+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/26 |
19.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippatirallaa pitkästä aikaa!



Kovin on ollut hiljaista tässä pinossa, joten nostanpa pinoa vähän ylemmäs.



Meidän vauva-arki sujuu edelleen hyvin, ilman suurempia ongelmia. Päivät vaan menevät niin nopeasti ettei ehdi edes huomata, kun aamu on vaihtunut iltaan. Hyvä, että välillä saa yöpaidan vaihdettua päivävaatteisiin ;-) Aika ihmeen paljon sitä saa aikaa kulumaan vauvan hoitamiseen. Nautin kyllä siitä täysillä.



Monet teistä ovat saaneet tuntea ekat liikkeet. Mahtavaa! Ja ne vaan siitä lisääntyy. Eikä tosiaan kannata alkuun murehtia, jos ei joka päivä tunne. Se on ihan normaalia.



Kovasti vilkutuksia kaikille ihanille enskoille. Mä meen päikkäreille, kun poika vielä nukkuu.



Haleja kaikille,

Kille ja poika 4,5 viikkoa

Vierailija
16/26 |
19.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa lukea teidän odotuskuulumisianne, ihan kateellinen jo olen siitä miten kiva oli just kertoa ihmisille uutisia ja kuulostella niitä ensimmäisiä liikkeitä...! Nauttikaa ihan jokaisesta päivästä!



Joskin onhan tämä vauva-arkikin ihanaa nyt kun suurimmasta alkujärkytyksestä on toivuttu ja saatu päivät pyörimään. Meillä sujuu vauva-arki jo kivasti, ristiäiset oli viikonloppuna ja poika kasvaa ja komistuu ;) Kovasti on rauhallinen ja ns. helppo lapsi, juuri eilen miehen kanssa puhuttiin, että jos meille joskus annettaisiin toinen lapsi, niin voitaisiin kokea melkoinen järkytys kun noin säännöllistä ja rauhallista kaveria tuskin saataisiin enää toista. Poika seurustelee kovasti ja lahjoittaa vanhemmilleen ihania hymyjä ja " juttelua" . Äidin lauleskelusta tykkää, ja ilmoitinkin meidät jo muskariinkin...



Killeä vielä houkuttelen - tulehan tuonne enskapuolelle vauvoihin juttelemaan! Ja kaikki muutkin sitten kun omat käärönne saatte kotiin.



Ihanaa joulun aikaa ja onnellista odotusta kaikille!



Bianco ja poika 8 vkoa

Vierailija
17/26 |
19.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... vähän on pää pehmeänä jo tähän aikaan illasta!



:) Bee

Vierailija
18/26 |
20.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä on pino hiljentynyt, vaikka itse en ole sitä yhtään sen enempää olut kasvattamassa, mutta kun on saanu juosta pää kolmantena jalkana paikasta toiseen taas viime ajat ja sitten on joulu tulossa ja pitäs kotiin kotiin lähtee ajeleen ja kotona vielä monta asiaa tekemättä ennen sitä!



Olipas ihana kuulla(sen mitä selasin tokaa sivua) meiän vauva-arkea eläviltä kuulumisia ja hyviä ja ihania sellaisia varmasti teillä on nyt erilainen joulu. Nauttikaa pienokaisistanne, ne on niin lyhyen aikaa pieniä, me tullaan muut kovaa vauhtia perässä.



Täälä on liikkeet lisääntyneet ja kohdistuu aikalailla suoraan tuohon eteen ja vaikka istukka on eessä tuntuu liikkeet ihan hyvin. Massu on ajoittain kipee ja pinkee, mutta kun muistaa pysähtyä hetkeks jo se rauhottaa.

Lauantaina tulis puoliväli etappi sitten täyteen ja ens viikon perjantaina ois rakenneultra.

Paino on oman vaa´an mukaan tasoittunu ja pysyny paikoillaan nyt jo hetken aikaa, maha vaan jatkaa kasvamistaan!



Mutta pidemittä puheitta toivotan jokaiseen perheeseen oikein LÄMMINTÄ JA RAUHALLISTA JOULUNAIKAA!!!!



käärö ja toukka 19+5

Vierailija
19/26 |
21.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se olisi sitten enää kolme yötä jouluun.. =)

Onneksi on pitkät vapaat edessä, olen niin loman tarpeessa. Tuntui ettei tämä viimeinen kouluviikko lopu koskaan! Huomenna pitäisi vielä kaksi lahjaa käydä hakemassa, onneksi on tiedossa mitä ja mistä. Niin ja pitäähän sitä kotiinkin hieman jouluherkkuja hakea vaikka valmiiseen pöytään päästään. Hieman harmittaa kun jää osa kala ja juusto herkuista väliin.



Yksis: Pahasti myöhästyneet synttäri onnittelut =). Kiva kuulla että papuprinsessa myllertää masussa.=) Toivottavasti issias vaivoihin löytyy apua, kurja vaiva. Minua ei onneksi issias vaivaa, mutta selkä kyllä helposti väsyy ¿entiseen¿ verrattuun varsinkin jos huonossa asennossa joutuu työskentelemään tai pitkään kouluhommien takia iltaisin koneen ääressä istumaan. Hieman olen jumppaillut kun olo on muuten antanut myöden ja onneksi on auttanut.



marge: Sinäkin saat nauttia ihanan pitkästä lomasta! Hyvä että olo on hyvä ja noihin valtaviin rintoihin voisin sanoa että täällä myös. Alkaa jo kauhistuttaa kun tuntuu että ne vain kasvaa ja kasvaa¿ Kohta on siirryttävä sellaiseen kuppikokoon etten edes osannut kuvitella että näistäkin voi kasvaa sellaiset ;O



dese: Kävitkö jo mamma farkkuja sovittamassa?! Kyllähän ne kieltämättä aika mammoilta näyttää mutta kun laittaa jalkaan paidan päälle ja se resori häviää näkyvistä, niin mielestäni ovat ihan ok. Minun on sen verran väljät, etteivät oikein istu vielä joten käännän sen resorin kaksinkerroin tuohon alamasun päälle. Eivät tunnu siltä että olisivat kainaloon asti vedettyinä =). Tein omista vanhoista farkuista mamma mallit ompelemalla niihin nappien/vetoketjun paikalle levennyksen. Tulivat oikein toimiviksi! Siellä on töissä kerrottu, eikö olekin hämmentävää mutta niin ihanaa saada vauvaonnitteluja!



Buumi: Neuvola kuulumisia odotellaan. Pahoittelut huonosta olosta toivottavasti rupeaa jo helpottamaan!? Olen myös yrittänyt olla valittamatta ja aika hyvin siinä onnistunutkin, sillä tämä todella on kaiken arvoista =)



Killelle ja Biancolle vilkutusta ja kiva kun käytte kertomassa vauvan tuoksuisesta arjesta!



käärö: Siellä jo puoliväli! Kylläpäs aika menee nopeasti. Tulehan kertomaan ultra kuulumiset.



Lopuksi vielä on: Olotila on kohentunut huomattavasti eikä pahoinvointia ole ollut koko viikkoon =). Toivottavasti en hehkuttele turhaan! Neuvola oli pitkästä aikaa maanantaina ja kaikki arvot ym. hyvin. Helmen sydän jumputti hurjasti eikä yhtään tykännyt että häntä kuunneltiin potki dopleria minkä ethti =). Tuntuu että maha on ihan muutaman päivän sisällä kasvanut huomattavasti samoin rantavarustus! Liikkeitä kovasti odottelen, pieniä hipaisuja olen tuntevinani. Voivat tosin edelleen olla toive ajattelua =). Seuraavaksi olisikin sitten jo rakenneultra 11.1.



OIKEIN HYVÄÄ JA RAUHALLISTA JOULUA KAIKILLE TASAPUOLISESTI!



-hapö- rv 17+2

Vierailija
20/26 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa kun loma on vihdoinkin alkanut. Kyllä se todistusten teko otti tänä vuonna koville. Vaikka kuinka yrittäisi olla tasapuolinen, jää silti fiilis että onkohan kaikki rastit nyt kuitenkaan oikeassa paikassa. No, tokarit on jo jaettu, joten turha murehtia. Valituksia otetaan vastaan sitten tammikuussa...



Buumi: Mitenkäs sun eka neuvola? Eipä siellä mitään ihmeitä tehty -ainakaan siis täällä päin.



Yksis: Onko iskiaskivut hallinnassa? Saitko hyviä vinkkejä lääkäriltä?



Kille ja Bianco: Kivaa, kun kävitte kuulumisianne kertomassa. On ihanaa kuulla, että vauva-arki sujuu hyvin. Perästähän täällä tullaan.... vaikka aika tuntuukin vielä kovin kovin pitkältä.



Käärö: Mukava kuulla, että kaikki on sielläkin ok. Itse kovasti odottelen liikkeiden tuntemista ja mies taitaa odotella vieläkin enemmän. Ainakin se joka päivä asiasta kysyy. Vaikka odottavan aika on tunnetusti kovin pitkä, niin kyllä se silti kuluu. Puolivälin rajapyykki on siis saavutettu, onnittelut siitä. Tulethan kertomaan ultrakuulumisia, kun kiireiltäsi ehdit.



Häpö: On se vaan ihanaa, kun neuvolakuulumiset ovat olleet hyviä. Nyt voi hyvällä mielellä rauhoittua joulunviettoon, kun on kuullut sydämen sykkeen ja potkujen äänet. On muuten melko kummallinen tunne, kun kuulee toisen potkut, muttei vielä tunne niitä. Luulisi, että sillä viuhtomisella jotain jo tuntuisikin. Kävin sitten vasta eilen farkkuostoksilla ja löysinkin hyvät. Sovitin h&m:n farkkuja, mutta ne eivät jotenkin vaan istuneet. Pettyneenä marssin Kampin Bebesiin ja törsäsin oikein kunnolla, sieltä nimittäin löytyi farkut, jotka oikeasti ovat mun makuun. Ei siis tarvinnut tehdä kompromisseja. Kyllähän niissäkin se trikoo-osa on vyötäröllä, mutta kaipa se tämän kasvavan mahan kanssa alkaa olla ihan tarpeellinen. Ostin samalla sellaisen tukivyön, jospa selkäkivut eivät pääsisi pahasti yllättämään. Sinne meni sitten viimeiset joululahjarahat... taitaa tulla muille laiha joulu, kun itse brassailen uusissa farmareissa. :D



ON: Neuvolassa kävin torstaina ja muuten kaikki oli ok, mutta jouduin aloittamaan rautatabujen syönnin. Ilmeisesti se pyörtyminen ja huippaus johtui osittain laskeneesta hemoglobiininsta. Onnin sydän jumputti kovasti ja tasaisesti. Sykkeen löytyminen oli pienen työn takana, kun jatkuvat potkut häiritsivät terkkarin työskentelyä. Itselläni on ihan samanlainen fiilis kuin häpöllä, että masu on kasvanut viime päivinä oikein kunnolla. Rintavarustus tuntuu kasvaneen tasaiseen tahtiin, pitäisi siis marssia myös alusvaateostoksille. Eilen piti ihan tosissaan miettiä vaatetusta todistustenjakoon, ettei ihan vielä paljastuisi oppilaille ja heidän vanhemmilleen. Hyvä, ettei itku tullut kun kaikki paidat pömpöttivät vatsan kohdalla. Onneksi nyt lomalla voi pullistella ihan rauhassa. Joulumme poikkeaa tavallisesta perhejoulusta, koska lähdemme maanantaiaamuna etelän lomalle ihan kahdestaan (tai siis kolmistaan). Pieni kesävaateongelma on tosin tiedossa, ihan kaikki vaatteet kun eivät mahdu päälle edes hyvällä tahdolla. Täytyy ottaa pitkä pätkä kuminauhaa mukaan ja tehdä virityksiä housujen vyötäröihin. Ja jos paistaisi kunnolla aurinko, niin sittenhän voisi tunkea itsensä bikineihin ja pullistella oikein kunnolla.



Oikein mukavaa joulua kaikille enskoille ja enskojen perheille! Tavataan taas ensi vuoden puolella. Nauttikaa olostanne ja masuistanne!



~dese ja Onni rv 17+1