Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alemmuuskopleksi perhepäivähoitajan vuoksi

Vierailija
01.12.2007 |

On tämäkin ongelma.. Mutta ihan oikeasti, meidän lapsilla on liian HYVÄ hoitaja :o)



Lapset aloittivat uudella hoitajalla syyskuun alussa. Vanha hoitaja jäi pitkälle sairaslomalle. Alkuun jännitin, että miten lapsilla (1v 3kk ja 3v) menee, kun hoitajalla itsellään on 3 lasta (6v, 4v ja 1v6kk). Ajattelin, että kaksi ihan pientä ja muutenkin iso ryhmä.



Noh, nyt onkin niin, että lapset ei kotona muusta puhukaan, kuin Eija-tätistä. Siis se on aivan huippu!

Siellä ne leipoo, askartelee, touhuaa, leikkii, retkeilee.. Ei vanhalla hoitajalla ollut mitään tällaista.



Esim. eilen olivat tehneet kolme piparkakkutaloa! Pienemmät oli tehneet tavallisia pipareita, isommat talot. Oli aivan upeita ja itse tehneet siis taikinankin. Isompi lapsemme täytti tiistaina tuon 3v. Kun menin viemään hoitoon, niin ovea avatessamme alkoi jo kuulua onnittelulaulu. Ruokatunnilla sain sähköpostiini kuvan, jossa poika puhalsi UPEAN autokakun päältä kynttilöitä. Itse oli tehnyt kakun yötämyöten ja lahjankin oli ostanut.

Monesti hoitaja pyykkää meidänkin lasten pyykit. Sanoo, että " meni mustikkasoppaa niin laitoin pyörimään omien lasten vaatteiden sekaan, ettei tartu niin ettei lähdekään.

Syksymmällä olivat yhden päivän olleet retkellä, päiväunet oli nukuttu teltassa ja lounaaksi paistettu makkaraa. Isompi lapsi puhui siitä kuukauden kuin elämänsä tähtihetkestä.



No, näitä juttuja olis miljoona. Olen tietenkin onnellinen, että meillä kävi noin hyvä tuuri, mutta tässä alkaa itsellä kohta tulla ongelma, kun hoitaja menee äidin edelle lasten mielissä. Esikoisella on jo tainnut mennä...

Onko muilla vastaavaa?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun lapsen pph on elämäänsä kyllästyny vanha akka joka ei puhu juuri mitää jos ei kysy....eikä varmasti tee mitää ylimäärästä

Vierailija
2/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai oliko sillä pienillä erit eväät? Muutenkin, kyllä alle 3-v kaipaa ihan tuttuja rutiineja eikä mitään extreme-elämää. Joten, ei kiitos tuollaiselle hoitajalle meidän lapsille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

säälin sun muksuja :-). Makkaraa...

Vierailija
4/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ihan ihmeellinen fanaatikko, joka tekee kaiken minuutilleen, syöttää jotain ihmerehuja lapsille ja käyttää omia kestovaippoja pienimmillä, koska kuulemma " ei vaan voi saastuttaa luontoa kertiksillä" .



Noh, onneksi jään kuukauden päästä mammalomalle ja poika pelastuu tuolta naiselta ;o)

Vierailija
5/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole onnellinen, lapsillasi on innostunut ja upea hoitaja. Sinä olet kuitenkin lapsillesi se tärkein.

Vierailija
6/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuotiolla käristetty, rasvainen makkara ei sitä todellakaan ole.

Meillä ei kotona todellakaan alle 2-vuotias syö makkaraa, eihän siinä ole mitään terveellistä!



3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kävisikin omalle itsetunnolle :) Enemmän, kun kuulee huonoja kokemuksia hoitopaikoista, esim. oma mieheni muistelee kauhulla omia hoitotätejään :( Ja ystäväni juuri valitti päiväkodin toiminnasta.

Hoitajanne on varmaan sitä ihmistyyppiä, joka aidosti nauttii kotona lasten kanssa touhuamisesta ja on onnistunut tekemään siitä myös työn itselleen. Kateellinen olisin lähinnä siksi, että valitettavan harva vilpittömästi nauttii ja jaksaa innostua työstään päivittäin! Ja eiköhän ne vanhemmat kuitenkin lapsista ole ne " ykköset" , mutta niin itsestäänselvyys etteivät saa samanlaista " hehkutusta" kuin hoitaja/opettaja/tms., ja niinhän sen kai tuleekin olla ;)

Vierailija
8/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hänet laitetaan yhtäkkiä johonki telttaan nukkumaan oman, tutun sängyn sijaan. Isompi (4v->) lapsi voi tuollaisesta jo tykätäkin! 3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
01.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisit varmaan hyvä pph rehuinesi. oletkos kuullut mitään elämän nautinnoista. katsos kun siellä päiväkodissakin pienet syö esim. makkarakeittoa.

löysytä vähän sitä pipoasi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän yhdeksän