Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko isofix-kiinnitteinen turvakaukalo OIKEASTI paljon parempi ja kätevämpi kuin tavallinen? ov

Vierailija
27.11.2007 |

Mietityttää että onko järkevää ostaa kallista isofix-jalustaa, sitä kun tuskin kuitenkaan tulee istuimien kanssa tarvittua, ainoastaan kaukalon. Ja ei kai sen kaukalon kiinnittäminen vöihin voi olla niin ylivoimaista?

Kommentit (31)

Vierailija
1/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyse on vaan siitä että haluaisin kuulla kokemuksia, että onko isofix ylipäätään ratkaisevasti kätevämpi kuin ei-isofix-istuin. Eipä tarvitse ostaa jos ei halua, ei, mutta punnitsempa tässä eri vaihtoehtoja...



ap

Vierailija
2/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä jalustakaukalo, sellainen vyöllä kiinni oleva tukijalallinen. Ehdottomasti mukavampi napsauttaa

kaukalo telakkaan kiinni kun alkaa sitä vyöhön pujottamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Römer Britax isofix-tuoli isommalla lapsella, ei jalustaa vaan isofix kiinteänä. Sopii muutaman kk ikäisestä n. 4-vuotiaaksi. Todella kätevä, ei tarvii puljata vöiden kans ja penkkiä saa kallistetta vaik tuoli on kii. Vauvalle suosittelen edellisen mainitsemaa kaukaloa, Graco, (mitenkähän se kirjotetaan..) Jalusta kiinnitetään vöillä ja kaukalo on helppo napsauttaa pois ja paikalleen. Voin suositella ja hinnat ovat suunnilleen samoja kuin ilman jalustaakin!

Vierailija
4/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tuo gracon kaukalo on sellainen että tarvittaessa voi kiinnittää vain vyöllä, kätevä kun auto voi olla mikä hyvänsä.

Vierailija
5/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Britaxin kaukalo. Mutta jäin miettimään että mikä istuin on tuo 5:n mainitsema Britax, jonka saa suoraan kiinni isofixiin? Saako sen kiinnitettyä sekä selkä että kasvot menosuuntaan?



En usko että tulemme mitenkään hirveän paljon reissaamaan kaukaloikäisen kanssa, joten siksi lähinnä mietityttää että meneekö isofix-hienoudet vähän hukkaan jos kaukaloa kiinnittää autoon maksimissaan kerran viikossa?



ap

Vierailija
6/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näppäryys ja kätevyys taitaa mennä arvoasteikossa turvallisuuden edelle?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin tavallisellakin pärjää, eikä se turvavyön laittaminen niin hankalaa ole.

Vierailija
8/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten niin sitä jalustaa ei tarvitse isommalla lapsella? Meillä ainakin on turvallisuuden takia nimenomaan isofix-istuin nyt 2,5-vuotiaalla ja koska tuossa on niin hyvin tilaa niin menee selkämenosuuntaan ainakin vuoden verran vielä. Seuraavaksi sitten Isofix-kiinnitteinen naamamenosuuntaan istuin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä ' römer kid' iso fix -kiinnityksellä. ei siis kaukalo, vaan turvaistuin. on minun mielestäni ollut ok, joskin toisessa autossa on turvavöillä kiinnitettävä, eikä sekään mitenkään ylivoimainen ole. tai siis isofix ei ole merkittävästi helpompi. minulle isofix on siis ollut ok, mutta mieheni pettyi, koska luuli, että se olisi jotain maatamullistavan kätevää.



meillä olevista kahdesta istuimesta tämä isofix-kiinnitteinen on paljon painavampi. eli vaatiiko isofix sitten paljon painavaa mekaniikkaa sinne istuimeen. jos pitää usein rahdata istuinta ulos ja sisään autosta, niin painava hankala, vaikka olisikin helpompi kiinnittää. voi olla että iso paino johtuu muusta kuin isofixistä (istuimen rungon alaosasa metallia, kestävämpi?), en tiedä.



römer kid:ssä itse petyin hieman siihen, että kangas on kovin haalistunut ja kulunut, vaikka istuinta vähän käytetty. ehkä asiaan vaikuttaa se, ettei meillä ole autossa takana auringonsuojaa lasissa, eli aurinko ehkä haalistanut tuon kankaan.

Vierailija
10/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli Graco, enkä yleensä edes huomannut kun olin jo kiinnittänyt turvavyön.



Ei minulla mitään sitä alustaversiota vastaan ole. Ei kyllä kokemustakaan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse mietin ihan samaa kuin ap että ostaisinko kaukalon isofixillä vai ilman. Esikoisella oli vyökiinnitteinen ja en kokenut sitä mitenkään hankalaksi, mutta nyt isofix houkuttelee siksikin että se on varmasti kätevä jos on yksin liikenteessä 2 muksun kanssa.

Vierailija
12/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turvallisuustesteissä isofix-kaukalot ovat pärjänneet parhaiten mutta ylipäätään kaukalot ovat pärjänneet melko hyvin, myös vyökiinnitteiset eli en välttämättä pelkän turvallisuuden takia pitäisi sitä mitenkään " välttämättömänä" sijoituksena. Esim. just tuo Britaxin kaukalo on saanut hyviä arvosteluja ilman jalustaakin, samoin Maxi-Cosi Cabrio.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

päivittäin reissussa vauvan kanssa. Onhan se kätevä muttei mielestäni ole hintansa arvoinen. Normaali vyökiinnitys on ihan riittävän näppärä. Ja jos tosiaan ostaa laatuistuimen (esim juuri Britax) eikä mitään pilipalikaukaloa, niin ei tarvitse miettiä onko turvallinen. Kyllä ne vyökiinnitteisetkin on turvallisia jos istuin on kunnollinen ja oikein kiinnitetty.

Vierailija
14/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niiden surkean kiinnityksen vuoksi, ei minkään moista sivutörmäyssuojaa ja jakkarat kiikkuu penkillä kun niitä heiluttaa.



Jos silloin olisi ollut isofixiä, niin ehdottomasti olisin ottanut sellaisen. Meillä vauvat ovat olleet hts kid istuimessa pienentimen kanssa vauvasta asti ja se on ollut toimiva ratkaisu, eikä ole tarvinnut ostaa heti isompaa istuinta kun lapsi mahtuu olemaan siinä pitkään

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei-isofixkiinnitteinen kaukalo? Nykyään luojan kiitos jo lakikin määrää että lapsen pitää matkustaa istuimessa/kaukalossa joka on HÄNEN PAINOLLENSA SOPIVA. Eli nykyään ovat kaikenlaiset virityksen onneksi laittomia.

Isofix on tosiaan sivutörmäyksissä ymmärtääkseni turvallisempi, mutta normaali kaukalokin antaa hyvän suoja. Kannattaa tosiaan kiinnittää huomiota kaukalon merkkiin eikä kannata ostaa mitään markettikaukaloita. Römer/Britax on ollut testivoittaja jo vuosia eli on varma valinta.

Itselläni on isofix-kaukalo (tai nykyään lapsi on istuimessa), ja eipä se juuri paljoa tukevampi ole kuin vyökaukalo. Vöillä kiinnitettävä on törmäystilanteessa tukeva jos se on oikein kiinnitetty. Epäilen että 17 kuuluu niihin joilla on ongelmia saada kaukalo kunnolla kiinni, sitä kannattaa harjoitella.

Ap, ihan hyvin voit ostaa ei-isofixkaukalon ilman tunnontuskia. Kyllä vyökiinnitteisetkin ovat todella turvallisia. Kunhan et vaan laita vauvaasi isommille tarkoitettuun istuimiin vaikka mitä " isontimia" käyttäen!!

Vierailija
16/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


ei-isofixkiinnitteinen kaukalo? Nykyään luojan kiitos jo lakikin määrää että lapsen pitää matkustaa istuimessa/kaukalossa joka on HÄNEN PAINOLLENSA SOPIVA. Eli nykyään ovat kaikenlaiset virityksen onneksi laittomia.

Esim. Britax Hi-Way. Eli mitään laitonta ei siinä ole että vauva sellaiseen laitetaan. Mutta samaa mieltä olen kanssasi siitä, että turvaistuimet ovat pienelle vauvalle aivan liian laakeita. Siinähän pääsee sivutörmäyksessä pienen pää sellaiseen liikkeeseen että niska ei varmasti kestä, kaukalo on paljon turvallisempi.

Vierailija
17/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja siinäkin hyvä olla riittävät sivutyynyt pienelle vauvalle. Britaxissa (babysafe) tosin ne ovat todella hyvät. Isofixistä sen verran, että jatkossakin se on suht kätevä, sillä turvaistuimet eivät aina ole niitä kaikkein helpoimmin kiinnitettäviä. Sinänsä istuinvaiheessa istuinta ei pahemmin irroitella, mutta kuitenkin. Tosin yleensä joutuu ostamaan yhteensä 3 istuinta, eli kaukalon, selkä menosuuntaan -istuimen ja naama menosuuntaan -istuimen. Ilman isofixia löytyy helpommin istuin jonka voi kiinnittää sekä naama että selkä menosuuntaan. Sen puolestakin ei-isofix tulee edullisemmaksi.

Vierailija
18/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

HTS istuin on siis hyväksytty 0-kg lähtien, ja siihen on saatavissa pienennin, ja sen säädöt ovat sellaiset, että sen saa hyvin kallelleen, se ei siis eroa kaukalosta millään muulla tavoin, kuin että A) se on kiinnitetty autoon kunnolla tukijalan kanssa B) tuoli on iskunkestävämpi C) sitä voi käyttää pidempään, koska sen voi asentaa pystympään kun lapsi on isompi ja käyttää normaalina turvaistuimena



Olen tehnyt valintani nimenomaa turvallisuusnäkökulmasta. Asioista kannattaa ottaa ensin selvää, ennen kuin huutelee lainrikkojaksi.

Vierailija
19/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle yritettiin myydä Lastentarvikkeesta sellaisia, joihin olisi pitänyt laittaa " pyyhe fylliksi" jotta kävisi vastasyntyneelle, kyse oli siis vauvalle tarkoitetusta kaukalosta. Kyllä vähän ihmettelin, niin maahantuojaa kuin valmistajaakin, että miksi tämmöisiä tuotteita pitää tuoda markkinoille.

Vierailija
20/31 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli ne sitten turvavyöistuimia tai kaukaloita, niin nehän törmäyksessä lähtevät liikkeelle lapsen kanssa. Vyöt estävät sen, ettei istuimet paiskaudu tuulilasiin. Vyökiinnitteisillä tarkoitan siis istuimia, joissa ei ole erillisiä asennusvöitä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi yksi