Apua täiden karkottamiseen! Miten ootte päässy niistä eroon niin, etteivät tuu takasin?
Kommentit (17)
Hoitaa voi apteekin täishamppoilla ja -kammoilla aina senkertaiset.
sitäkö tarkoitat? Kyllä mä tiedän että niitä on olemassa, mutta että ne saataisiin pois meidän asunnosta ja päistä! eihän niitä shampoita voi loputtomiin käyttää.
En jaksa nyt kirjoitella asiasta, mutta noita myrkkyjä ei yleensä kyllä suositella. Siis täishampoita.
Käytettiin ensin suihketta, toisella kerralla nix shampoota ja kolmannella kerralla sitä jääkaapissa säilytettävää pedidorm tai joku vastaava shampoota. Viimeisellä kerralla jatkoin myös täi kammalla kampaamista kaksi viikkoa joka päivä ja senkin jälkeen tarkistin vielä joka toinen päivä hiukset. Vasta kuukauden kuluttua uskoin, että oltiin lopultakin päästy eroon.
Eli riittää kun jää yksikin saivare hiuksiin ja siitä kuoriutuu uusi täi niin koko homma alkaa alusta. Täi kammalla kampausta vaan aktiivisesti. Muuten ei pääse eroon.
Perheen pipot, pyyhkeet jne.
Koko perhe samalla kertaa täishampoopesulle.
Shampoopesu uusittava viikon kuluttua. Jos teilläpäin on pakkasta niin petivaatteiden tuuletus auttaa. Mutta täytynee olla siellä vähintään 12 h.
Sohvien yms. imurointi lisäksi.
Pyyhi kaikki ovenkahvat ja pinnat mihin kosketellaan.
Laita kammat tiskikoneeseen, pese hiusharjat. Ulkovaatteet yöksi ulos pakkaseen. Täitä saattaa olla esim. takkien kauluksissa.
Hirveä rumba. Myönnän. Pakkanen helpottaa.
Täi shamppoota on useanlaista. Ainakin yksi on ns. myrkytön. Kysy apteekista. Noudata tarkasti ohjetta ja pese kahden viikon päästä uudelleen. Pese vuodevaatteet ja hatut yms. puhtaat voi esim. käsitellä saunassa. kuumuus tappaa yli 80c . / tunti. (Patjat yms. on hyvä käyttää saunassa.)
Luokalla yksikin, jonka perhe ei huolehdi hävittämisestä saa aikaan sen, että täit leviävät uudestaan. Vastuu on kaikilla vanhemmilla.
Ja lapsilla, että pitävät piponsa takin hihassa. Ei hattuhyllyllä!
Myös pipot, kammat, petivaatteet ym... (pehmolekut).
Täytyy pakastaa tai saunoa.
pääse aiheuttamaan tulipaloa. Turhan rankkaa menettää lapsia täiden takia.
Licemeister kampa ja tavallinen halpishoitoaine apuna lähtee täit ihan yhtä hyvin ja halvalla. Licemeister poistaa myös saivareet. Voi keittää, joten voi käyttää kaikille. Pari viikkoa, joka toinen päivä kampasimme. Ei siis mitään täimyrkkyjä tai suihkeita. Ja kun on tuo kunnon kampa, ollaan sitten valmiina, jos joskus noita örkkejä vielä näkyy :)
Kaikki vuodevaatteet, pehmolelut jne. pestään tai pakastetaan. Meillä oli parvekkeella pehmot pari kolme viikkoa.
Ei ole näkynyt täitä sen yhden kerran jälkeen. Kampaan tytön hiuksia aina välillä tuolla täikammalla ja tarkistan. Tarhassa kun niitä on aina väliin liikkeellä.
hiukset kannattaa kammata märkänä täikammalla perusteellisesti (n. tunnin-kahden tunnin ajan niin kauan kuin saivareita) väh. joka toinen päivä väh. 3-4 vkon ajan, muuten on sama rumba edessä. Huuhtele kampa hyvin jokaisen vedon jälkeen ja pyyhkäise sormilla, jotta munat irtoavat (niitä ympäröi liisterimäinen aine, joka pitää ne tiukasti kiinni hiuksessa ja myös kammassa). Vain kampaaminen tiheällä metallikammalla auttaa, muovinen täikampa apteekista ei lainkaan poistanut pienempiä saivareita, aivan roskaa. Luulin n. 1,5 vkoa, ettei minulla ole täitä (lapselle tuli tarhasta), kun kampasin omia hiuksiani tällä nololla muovikammalla. Kas, kun saivaret kasvoivat ja kuoriutuivat, tarttui yhtäkkiä kampaan kyllä kuoriutuneita täitä ja tyhjiä, isoja saivareita, joista täit olivat kömpineet ulos. Otin äkkiä NitFreen käyttöön, ja voi jee sitä saivareiden määrää jotka nämä täit olivat sitten jo ehtineet munia :( Ostakaa pls te muutkin joilla täitä kunnon metallinen, tiheäpiikkinen täikampa. Muuten kierre ei koskaan katkea.
Meillä oli täitä kesällä, eli pakkasesta ei ollut apua. Mutta:
- Käsiteltiin koko porukka NIX shamppoolla ja sitten kammattiin tomerasti. Joka kampauksen välissä keitin kammat.
- Pakastin kaikki tukkalenksut ja hiusharjat pakastimessa yön yli. Samoin tyynyt tungin pakkaseen ja myös unikaverit joita ei voinut pestä.
- Täkit pistin tiiviisti suljettuihin jätesäkkeihin ja pidin siellä pari päivää.
- Lakanat pesuun tietenkin
- Shampoo käsittely uudestaan noin viikon kuluttua ja vielä sittenkin ahkeraa kampaamista.
Mun mielestä viikko oli yhtä keittelyä, tavaran tunkemista pakastimeen ja sen kamman kanssa heilumista. Kannattaa kuitenkin muistaa että täit ja saivareet kuolee noin vuorokaudessa jolleivät pääse takaisin päähän, eli sikäli vähemikin hössöttäminen riittäisi ja mitään hulluuteen asti siivoamista ei tarvita. Itse olin sellaisessa tilanteessa etten päässyt nettiin ja ohjeet tuli apteekin tädiltä joka kehotti suunnilleen räjäyttämään dynamiitilla koko talon maan tasalle. Helpotti kun sai googlella haettua vähän realistisempaa tietoa.
Saivareet kuoriutuvat n. parin viikon päästä ja säilyvät siis hengissä noin kauan ilman isäntää. Siksi meilläkin pehmot olivat parvekkeella jätesäkeissä yli kaksi viikkoa. Silloin on viimeisetkin saivareet kuoriutuneet ja kun niistä tulee täitä, niin eivät elä kauaa ilman isäntää.
Mulla oli vuosi sitten täitä mutta samassa sängyssä nukkuvilla miehellä ja lapsella ei ollut... Täit eivät hypi päästä toiseen ja hiuksista irronneet saivareet takertuvat huonosti uudelleen hiuksiin. Täikampa on näppärä.
Täishampoissa on paljon eroa. Nyt en muista merkkiä, mutta lapsille suunnattu shampoo, jolle täit eivät tule immuuniksi kannattaa ostaa. Apteekissa kyllä neuvovat. Maksaa hiukan enempi, kuin vanhat Nixit yms, mutta siihen kannattaa panostaa. Sillä voi myös pestä hiukset etukäteen, jos päiväkodissa tai koulussa ilmenee täitä, niin ei sitten tartukaan. Eli siis vanhanaikaisille täishampoille täit tulee immuuniksi ja shampoo ei enää tehoa täihin. Tästä syystä niillä ei kannata pestä kuin kerran.
Tämän ns.lastenshampoon mukana tuli myös todella hyvä kampa. Kertaalleen kävin koko pään läpi pesun jälkeen kammalla ja täit olivat poissa. Koko perheelle tietty sama homma.
Tyynyt ja unilelun laitoin pusseissa pakastimeen ja takit,pipot, kaulaliinat yms jätesäkkeihin. Samoin peitot. Ja kaikki liinavaatteet ja käytössä olleet vaatteet yms tekstiilit pesuun. Kotoa jos pääsee pariksi päiväksi heti pesun ja huolellisen kampauksen jälkeen pois, niin täit ovat takuulla pois.
Apua. Mietenkäs kampaat alapäätä. Karvat ajeltu alapäästä,hiuksia on paljon.Ei onnistu saivareiden nyppiminen päästä. Prioderm shampoolla pesty ja luioksella voideltu koko kroppa yöksi. Kolmas kuuri edessä.
Hedrinkö kuuri seuraavaksi?
Pakastin, sauna ja pyykkikone täysillä käytössä.
Kampaajani ei ota asiakkaaksi, kun saivareita on niin paljon.
Mummo sai riesan.
.
kyllä se kampaaminen ja kampaaminen on kaikkein tärkeintä, kovin helposti ne ei kuitenkaan muualta tule. ja yksikin täi tekee äkkiä paljon saivareita. omasta päästä on minusta paljon hankalampi nähdä ja kammata kuin toisen jolloin näkee takaakin kun ne saivareet voi olla tosi tiukassa etti todellakaan pelkällä kammalla lähde.