veto apu lakanoille?
Mulla on mankeli ja haluaisin aina vetää lakanat kuosiin ennen mankelointia. Tiedän että on olemassa ainakin sellaisia seinään laitettavia puisia vetolaitteita. En tiedä miksi sitä oikeaoppisesti kutsutaan. Mutta mistä mä sellaisen löytäisin? Onko kellään tietoa missä sellaisia myytäisiin? Tai onko teillä jotain muuta vinkkiä? Mies ei käy vastaukseksi tässä tapauksessa ;) Ei ole koskaan silloin paikalla kun tarvitsisin apuja lakanan vetoon.
Kommentit (4)
Mankelia olen kokeillut. Mulla mankeli vaan pöydällä niin ei hirveesti uskalla vetää ja ison lakanan kanssa mulle menee hermo kun tilaa ei hirveesti ole. Tota ovijuttua täytyy kokeilla.
Juuri tota tuotetta mä tarkoitan. Onko joku nähnyt sitä myynnissä Uudenmaan läänissä? Huomasin että sitä on kahta eri kokoa. Osaako joku sanoa kumpi parempi?
Taittele ensin lakanan toinen pää. Aja se sitten mankelin sisään vähän matkaa ja taittele toinenkin pää. Kovin kovaa ei voi kiskoa, ettei mankeli putoa pöydältä/kaadu, mutta muuten mielestäni toimiva kikka.