Loppuraskaudessa ulkomaille
Kokemuksia.. houkuttelisi lähetä viimeisillä lomapäivillä enen äitiysloman alkua käymään koko perheellä vaikka Espanjassa. Vointi ollut kyllä hyvä, mutta aiemmat lapset syntyneet parisen viikkoa laskettuaaikaa ennemmin.
Millaisia kokemuksia muilla loppuraskauden ulkomaanmatkoista ja auringosta ja lämmöstä nauttimisesta?
Kommentit (3)
mitä jos vauva syntyykin siellä ja tulee jotain koplikaatioita ja joudutte olemaan sairaalassa kauemmin jne.
RASKAUS
Finnair noudattaa IATA-lentoyhtiöiden kansainvälistä suositusta jonka mukaan viimeisen raskauskuukauden aikana ei tule lentää eli lentomatkustaminen sallitaan 36. raskausviikon loppuun saakka (raskaus kestää 40 viikkoa). Lisäksi Finnair hyväksyy lyhyille kotimaan ja Skandinavian lennoille matkustamisen 38. raskausviikon loppuun saakka edellyttäen että raskaus on kehittynyt normaalisti, mitään raskauskomplikaatioita ei ole eikä merkkejä ennenaikaisesta synnytyksen käynnistymisestä ole.
28. raskausviikon jälkeen vaaditaan lääkärintodistus raskauden normaaliudesta. 28. raskausviikon jälkeen tarvitaan vain yksi lääkärintodistus ellei raskaudentilassa tapahdu muutoksia. Todistuksen raskauden normaaliudesta voi hankkia tarvittaessa jo raskauden kestettyä 27 viikkoa.
Että ei ne taida edes päästää koneeseen...Hauskaa loppuraskautta ja lämpimämpää syksyä!
rajoitukset raskaana olevien lentämiseen. Itse " nautin" hellepäivistä Suomessa raskauden loppuvaiheessa ja voin kertoa että tuskaa oli. Kuumuus sai jalat ja kädet turpoamaan ja oli muutenkin todella hankala olo. Itse välttäisin ulkomaille lähtöä juuri ennen h-hetkeä, vaikka mieli tekisikin, mutta kukin tyylillään.