Poika 3v6kk ja puheet kuolemasta -olen huolissani! :(
Poika on nyt noin kuukauden verran puhunut todella paljon kuolemasta. Tietääkö tuon ikäinen edes oikeasti mitä se on?
On ollut " muutoksia" perheessä, kun isänsä alkoi tehdä kesän aikana reissuhommia, eli on viikot pois. Myös hoitotäti vaihtui syyskuun alussa.
On muutenkin tosi herkkä. Ja itkuinen. Tuosta " kuolemanpelosta" vielä että saattaa alkaa esim. itkemään paniikissa jos kaatuu ja lyö vaikka jalkansa. Huutaa että " kuolenko minä?" . Tänään kun joutui jäädä hoitoon, sanoi itkien " minä kuolen" .
Olen todella huolissani! Onko tämä joku ikään liittyvä juttu vai mistä on kyse?????Kannattaisko varailla aikaa neuvolasta tms?
Kommentit (7)
Ei kyllä ole yhtään mukava puheenaihe äipästä, pienen lapsen kanssa. Mutta kuulunee kehitykseen...
Nimittäin meidänkin 3 vee on käyttänyt tuota sanaa ja selvästi ei tajua mitä sillä tarkoitetaan. Kauhulla odotan että milloin pitää ruveta selittämään ja miten.
Olen pitänyt sitä myös ikään kuuluvana juttuna. Näki vuosi sitten kuolleen linnun ja sen jälkeen kuolemajutut kiinnostaneet. Mukavampiakin pohdinnan aiheita lapsella voisi olla.
Mutta ei kai sitä kummemmin tartte alkaa selittämään? Jos vaikka joku läheinen kuolee, voi ihan hyvin kertoa että se kuolema on kuin nukkuisi, tai että mummo meni taivaaseen ja sillä on nyt hyvä olla tms.
" onko tuo mato kuollut?" ja osoitti maassa viruvaa kastematoa. Muuten ei ole kuolemasta vielä puhunut.
ei suoranaisesti oo puhuttu tälle 3- vuotiaalle kuolemasta. Isosisko, joka on 5v. , on kuitenkin jo utelias ja " muka" -tietää mitä/mikä se on. Monesti olen (sala)kuullutkin sisarusten puheet mm. hautausmaista (tai siis isosisko tietävänä selittää) tai siitä, että jos jää auton alle, voi kuolla.
En sitten tiiä minkä verran oikeasti ymmärtävät.
Meillä oli suvussa keväällä kuolemantapaus (mieheni setä, jossa vierailtiin useinkin). Isommalle selitin että setä kuoli (meni taivaaseen..), pienemmälle sanottiin vain että setä on " poissa" .
Vaikeita asioita, todellakin!
ap
nyt tosi paljon kuolemasta, hautausmaista, jne. En ole osannut pitää vakavana, vaan aattelin että kuuluu asiaan. Mm mun mummosta: xx on jo tosi vanha, mutta se ei ole vielä ihan kuollu. Ja kysyvä katse perään. Eli harjottelee asiaa. Ja tavanomainen mä kuolen nälkään on käytössä, mutta äänensävy todella kolkko.