Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toista lasta ei kuulu, missä vaiheessa tutkimuksiin ?

Vierailija
28.09.2007 |

Ollaan yritetty toista lasta puoli vuotta ilman tulosta. Tiedän, että ei ole kovin pitkä aika, mutta kun esikoinen tärppäsi ekasta yrityksestä.



Olen ajatellut varata gynekologille ajan, missä vaiheessa kiertoa kannattaisi mennä, mitä tutkimuksia pyytää ?? Ultraan nyt ainakin varaan ajan. Antakaa vinkkejä !

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai toki voit mennä yksityiselle gynelle eka, mutta periaatteessa lapsettomuustutkimukset alkavat spermatestistä.

Vierailija
2/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

puoli vuotta. Jos kuusi kiertoakin on tuloksetta yritetty, kaikki tuskin kohdallaan. Tulin sitten noin vuoden päästä clomeilla raskaaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli ihan miellyttävää kuulla että kummassakin munasarjassa näkyi kypsyvä munarakkula ja että paikat oli hyvässä kunnossa.

Sain myös lääkkeitä avitukseen ja keskustelimme hoitoihin menosta. Oli ihan kiva käynti.

Vierailija
4/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkin hakeutuisin tutkimuksiin varmaan ton puolenvuoden jälkeen jo ja huijaisin yritystä olleen takana yli vuoden. Se voi olla että yhden lapsen vanhempien tutkimiseen vaaditaan vielä pidempi yritysaika kuin vuosi?



Tutkituttaisin miehen sperman ensiksi (niin ne lääkäritkin varmaan neuvoo) koska se on helppo tutkimus ja suurinmalla todennäköisyydellä oikea syy. Miehen sperman laatu saattaa muuttua lyhyessäkin ajassa heikoksi tai toimimattomaksi.

Vierailija
5/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim jos on vuosi sitten jättänyt ehkäisyn ja ei ole raskautunut. Tai jos on ollut ehkäisypiikki käytössä, voi mahdollisesti vuosia estää raskautumista..

Vierailija
6/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten tutkitaan. en jaksa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vai hedelmällisyyttä heikentävistä tekijöistä, kuten heikko spermanlaatu tai/ja ovulaation puuttuminen toisinaan tms...



Tietysti on mahdollista, jos on käynyt todella huono tsägä, että joku infektio tai esim. sektiokiinnikkeet on tukkinu munatorvet tms, mutta huomattavasti epätodennäköisempää.



Meillä yksi lapsi ja toista ei kuulunut. Tutkimusten tuloksena oli juuri " ei ihan paras mahdollinen sperma - ei tosin huonokaan" ja se, että ainakaan joka kuukausi hormonitasapaino ei ollut kohdallaan eli kiinnittymisessä ongelmia. Tilanne saatiin korjattua clomeilla ja tulin raskaaksi niillä.

Vierailija
8/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim ei ole valmis uuteen raskauteen. Ja te menette valehtelemaan että saisitte lääkkeillä aikaiseksi mahdottoman?



Jos vaikka edellä mainittu ehkäisy vaikuttaa vartalossa vielä ja lääkkeitä aletaan tunkemaan lisää niin miettikää mitkä on vauvaan vaikutukset?



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin tikkujen mukaan. Ikää on jo 31-vuotta. Esikoinen pari vuotias. Todella yllätyksenä tuli tämä ettei toista ala kuulua, vaikka tiesin sen olevan aika yleistä.



Ihan ajattelin ekaksi yksityiselle ultraan, varaankin sen lähelle oletettua ovisaikaa. Mieten vain, että pitäisikö pyytää jotain verikokeita tms.



Spermatutkimuksiin laitan miehen alkuvuodesta..



t. ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kolme