Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kehu/hauku tila-autot/farmarit

21.09.2007 |

Meillä on auton hankinta ajankohtanen, mutta ei osata päättää minkä auton.. :/



Meillä on tällä hetkellä kolme lasta ja yksi koroke, yksi turvavyöistuin ja yksi kaukalo (jonkin ajan päästä turvaistuin) käytössä. Haaveena olisi, ettei meidän lapsiluku vielä tähän jäisi. Eli siis tilava auto olisi tarpeen, joka olisi mahdollisimman edullinen käytössä (bensan kulutus, jos diesel niin dieselvero, huolto, varaosat).. Auto voi olla uusi tai sitten muutaman vuoden vanha. Hintaluokka saisi olla korkeintaan n 35000 ¿, toki halvempi hinta olisi plussaa.



Kerrohan omia kokemuksia/vinkkejä, mikä auto olisi hyvä/huono hankinta. Kiitos! :)

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Honda FR-V:n jos saisin valita. Kivasti edessä kolmelle penkki eli kuudelle rekisteröity. Lisäksi kunnon takapaksi.

Vierailija
2/13 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uutena menee hinnaltaan kyllä reippaasti yli sinun sanoman hinnan, mutta käytettynä saa kyllä kohtuu hintaan. Hyvä ja turvallinen vaihtoehto suurperheelle, jos olette vielä lisääkin lapsia hankkimassa. Mersulla kyllä muitakin vaihtoehtoja pienemmälle perheelle. Jos viitsii vielä Saksan markkinoille lähteä, niin saa huomattavasti parempikuntoisia ja vähemmän ajettuja käytettyjä kuin Suomesta huokeampaan hintaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on myös tila-auto hankinnassa, joten kovasti toivoisin suosituksia, erityisesti dieseleistä. Meille myös Saksasta haku on varteenotettava vaihtoehto.



Meille harkittiin vakaasti Toyota Avensis Verson hankintaa, mutta se on armottomasti liian pieni, kun tarkemmin tutkittiin asiaa. Samoin Toyota Corolla Verso ja Volkswagen Touran ovat liian pieniä eli ovat aika tilavia farmareita, mutta eivät mitään tila-autoja.



Kun kiertelimme autoliikkeissä tila-autoja katsomassa, mies ihastui uuden malliseen (2006) Ford Galaxyyn. Se kyllä vaikutti tosi tilavalta, kun mieheni (187 cm) mahtui istumaan sekä keskipenkille että takimmaisellekin penkkiriville.



Onko jollain kokemusta Citikan C8:sta dieselinä? Suomeen sitä ei ole tuotu, mutta Saksasta löytyisi.



Voyagerit taas vievät tuhottoman paljon polttoainetta, noin 2 litraa enemmän kuin muut diesel tila-autot.

Vierailija
4/13 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos joku vielä osais antaa vinkkejä. Kiitos teille jo vastanneille! :)



Tuo Ford Galaxy olisi meidänkin suosikkeja, mutta hinta on vähän turhan korkea..

Vierailija
5/13 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Skoda Octavia farkku ja ollaan oltu ihan tyytyväisiä. Hyvä ajaa ja näppärä kaupungissa. Menee reippaasti alle 30t euron.



Mammis

Vierailija
6/13 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ehdoton valinta oli tämä auto. Rekisteröity 7:lle, ja jos lapset eivät ole kyydissä ja tarvii tavaroille paljon tilaa, niin takapenkin saa pois. Penkit siis kolmessa rivissä. Joko tämä tai grand voyager, joissa ei ole muuten mitään eroa, mutta grand on n.25cm pidempi tavaratilasta. Aivan ihana auto!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nostetaan vielä, jos tulis lisää kommentteja..



Siskolla on tuo chrysler voyanger ja olis muuten hyvä, mutta on aika bensasyöppö. Me haluttas vähemmän kuluttavan auton..

Vierailija
8/13 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis jos vaan olis rahaa...



Niin Renault Grand Scenicin, auto on seittemälle ihmiselle. Ja tilaa löytyy! Aivan ihana! Ollaan vaan käyty sitä kuolaamassa tuolla automarkkinoilla, mutta vielä ei ole varaa sellaista hommata... (tosin ei meillä ole vielä tarvettakaan, kun ei ole kuin yksi lapsi, mutta koiria on kaksi, jotka useasti matkassa mukana, joten farmari-Opelilla pärjäämme, toistaiseksi...)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

isompaan tila-autoon kun neljäs lapsi on pian tulossa. edellinen citroen berlingo oli ihanan tilava kolmen lapsen kanssa, tavaratila aivan uskomaton. pikkuruokainen diesel (n.6 l satasella).

nyt meillä on ollut vajaan viikon chevrolet trans sport, enkä vaihtais pois. tavaratila on edelleenkin melkein yhtä iso kuin berlingossa eli lastenvaunut saa edelleenkin kyytiin ihan suoraan nostamalla, ei tarvi poistaa renkaita tai taitella pienemmäksi tai kääntää mitenkään kyljittäinsiis vaikka takimmaiset penkitkin ovat paikallaan. tarvittaessa nekin saa pikalukolla nopeasti pois. jostain luin, että tuo edellämainittu chrysler olisi ulkomitoiltaan isompi, mutta tavaratila kuitenkin pienempi. ja yllätys on se, että bensaa ei kulu paljoakaan sen enempää kuin farmareissa, 8-9 l satasella maantieajossa. ja auton varustelu on hyvä. amerikkalaiset tietävät, miten ajetaan pitkiä matkoja mukavasti :-) joten kaikille matkustajille on tilavat penkit ja jalkatilat, etupenkit ovat kuin nojatuolit, niissä on sähköinen säätö, myös ristiselälle. ja säilytyslokeroita löytyy samoin juomamukitelineet, ilmastointi erikseen eteen ja taakse. takana liukuovet, jotka toimii myös halutessaan sähköisesti. auto on siis automaattivaihteinen. jne. en edes tiedä vielä, mitä kaikkea muuta autosta löytyy kun en ole ehtinyt perehtyä... mutta mies sanoi myös, että oispa aiemmin jo älynnyt ostaa tällaisen...

Vierailija
10/13 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo chevrolet on siis 7 hengen auto. eli kaikille hyvät penkit plus tilava tavaratila...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

z-b:


tuo chevrolet on siis 7 hengen auto. eli kaikille hyvät penkit plus tilava tavaratila...


jäi sanomatta, että me ei ostettu ihan uutta, joten en tiedä niiden hintaa. meille kelpaa mainooisti tällainen 10 v. vanha auto. oli niin vähän ajettu ja hyväkuntoinen yksilö myynnissä, hinta 11 000.

Vierailija
12/13 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Honda on ehdoton! Pieni päältä, suuri sisältä, kuusi istumapaikkaa kahdessa rivissä ja kunnollinen takapaksi. Meillä on neljä lasta ja hyvin mahdutaan, me sekä tavarat. Honda on paras auto mitä meillä on ikinä ollut! Hinta uutena noin 30 000.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... hankittiin keväällä kys.auto ja todella ihana. Tilaa on runsaasti ja lapset ei nahistele niin paljon autossa, kun ei tarvitse istua ihan kylki kyljessä. Myös nuorimmaisen imettäminen onnistuu autossa hyvin, kun on käsinojat ja riittävästi tilaa (kesälomareissulla tuli testattua). Ainut huono puoli on tuo bensakulutus, mutta kyllähän isommat autot luonnollisesti vie enemmän kuin pienet. Lisäksi tuo chrysler on mukavan " pehmeä" ajaa, liikkuu joustavasti ja kiihtyykin ihan näppärästi.