Edelleen hormonit korkealla?!
Tämä ei ehkä ollut oikea palstavalinta, mutta en oikein toistakaan palstaa osannut valita.
Lyhyesti: Mitä mieltä olette? Tein positiivisen testin kaksi viikkoa sitten. Sitten torstaina alkoivat kuukautiset tai tapahtui keskenmeno, miten sen nyt ikinä tulkitseekaan. Kuukautiset tai vuoto kesti kuusi päivää eli minulle aika pitkään. Jostain hullusta syystä - tunne siitä, että edelleen olisin raskaana - ostin tänään testin ja se näytti positiivista viikkon vuodon loppumisen jälkeen.
Kai vain kuumeilen ja hormonit edelleen korkealla läheltä liipanneesta raskaudesta. Onko teillä muilla kokemuksia?
Sateisen iloista syysiltaa!
Kommentit (3)
Itselleni tuli ensimmäiseksi mieleen kemiallinen raskaus eli tilanne, jossa hedelmöittynyt munasolu yrittää kiinnittyä, mutta alkion vian tai muun syyn takia raskaus keskeytyy ennen kuin edes alkaa. Luin jostain, että jopa 60%:lle hedelmöittyneistä munasoluista käy niin, mutta yleensä sitä ei huomata, jos menkat ei ole myöhässä tai ei tulla testanneeksi erityisen herkällä testillä.
Jos raskaushormonipitoisuus on ehtinyt nousta melko korkealle, niin luulen pissatestin hyvinkin voivan näyttää positiivista vielä tuossa vaiheessa. Muistelen joskus lukeneeni, että raskauden keskeytyessä hormonitaso puolittuu viikossa. En nyt tähän hätään löytänyt mitään faktaa tuon muistikuvan tueksi.
Itselläni oli kemiallinen raskaus kesäkuussa eli heikkoja positiivisia testejä ja verikokeessa HCG vain hieman koholla. Menkat alkoivat muutaman päivän myöhässä. Nyt mahdollisesti samanlainen tilanne menossa, tosin tällä kertaa testeisin sain aivan selvät plussat. Verikokeessa HCG ei kuitenkaan ollut noussut riittävästi, joten odottelen tässä vuotoa alkavaksi. Noissa verikokeissa olen hypännyt, koska olemme lapsettomusshoidoissa.
Toisaalta tietty onhan niitäkin tarinoita kuultu, joissa runsaasta menkkamaisesta vuodosta huolimatta lopputuloksena on ollut terve lapsi.
ehkä oletkin saanut jo varmistuksen asiaan, mutta korjaisin edellistä siinä, että jos alkio ei ole kiinnittynyt niin raskaustesti ei näytä positiivista, koska hormonia alkaa erittyä vasta kiinnittymisen jälkeen. Juuri siksi testit eivät näytä positiivista ennen kuin hedelmöittymisestä kiinnittymiseen kuluva aika (n. 2 vkoa) on kulunut. Ja jos testisi on näyttänyt positiivista ja sen jälkeen alkio tullut ulos, kyseessä on tosiaan keskenmeno eikä menkat.
Kuulostaa kyllä oudolta, että hormonitaso voisi pysyä korkeana noin pitkään, ellei sitten kohtuun ole jäänyt jotain tai raskaus ollut kohdunulkoinen. Oletko käytnyt ultrassa? Keskenmenon jälkeen kannattaisi, että voi varmistua tilanteesta. Tietty voi elätellä toivonkipinää siitäkin, ettei se mennytkään kesken, mutta minusta vaikuttaa aika turhalta...
Minulla oli vähän samantapainen kokemus.. Jos haluat katsoa, niin keskustelun aiheena oli " Osaisiko joku auttaa" (taitaa olla toisella sivulla). Eihän se kuitenkaan aina mene samalla tavalla. Toivotaan että olisit raskaana! :)