Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsi 1v6kk kävelee varpailaan?

12.09.2007 |

Onko normaalia? Poika (1,5vuotias) siis ' sipsuttelee' varpaillaan aika paljon, jopa ulkona kengissä ja kumisaappoissa? En tiedä pitäiskö olla huolissaan jotenkin??? En muista koska huomasin, mutta ainakin 2 viimesitä kuukautta muistakseeni on tämmöistä kävelyä ollut ja tietenkin aina satelee kommenttejä (mihin vastaan että balletin tanssija hänestä tulee, kuitenkin huoli alka hiipimään...)

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
12.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä myös poika(1v7kk) sipsuttelee varpaillaan. On harrastanut tätä taitoaan kuukauden verran. En ole kyllä huomannut että kengät jalassa sipsuttelisi. Mutta minusta ei ole syytä huoleen! Jos kuitenkin kävelee myös ihan normaalistikin. Opittua taitoa täytyy vain " pitää yllä" ja hän on hyvinkin onnellinen taidostaan. Ohi menevä vaihe luultavammin...?



T:toisen balleristi-pojan äiti

Vierailija
2/16 |
12.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensisijaiset " hoitomuodot" on

- kenkien käyttäminen myös sisällä, esim. sandaalit

- nilkkojen venyttely esim. pötkötellessä, eli koukistelet lapsen nilkkoja varpaat " nenään päin" .

Itse pyytäisin kyllä lähetteen fysioterapeutille neuvolasta, kuulostaa " pahalta" kun varvistelee kenkienkin kanssa.. Osta oikean kokoiset kengät, mielellään nauhalliset ja nilkan päälle menevät, jotka saa tarpeeksi tukevasti kiinni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
12.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi hyvä saada tapa kitkettyä pois, voi aiheuttaa lihaskireyksiä ja joskus liittyy myös neurologisen kehityksen ongelmiin.

Ensisijaiset " hoitomuodot" on

- kenkien käyttäminen myös sisällä, esim. sandaalit

- nilkkojen venyttely esim. pötkötellessä, eli koukistelet lapsen nilkkoja varpaat " nenään päin" .

Itse pyytäisin kyllä lähetteen fysioterapeutille neuvolasta, kuulostaa " pahalta" kun varvistelee kenkienkin kanssa.. Osta oikean kokoiset kengät, mielellään nauhalliset ja nilkan päälle menevät, jotka saa tarpeeksi tukevasti kiinni.



Miten liittyy neurologisen kehityksen ongelmiin ja onko sulla omaa ammatillista kokemusta vai muuten? Siis miten siis oireet ilmenee jos näin olisi?

Vierailija
4/16 |
12.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitti n.1v6kk iässä, eli tehnyt sitä nyt reilut pari kk. On kävellyt 11kuisesta ja osannut mennä myös varpaillaan aina. Mutta nykyisin siis tekee sitä vähän enemmän. Tekee niin vain muutaman kerran päivässä, hetkellisesti, monesti esim tanssiessaan musiikkia kuullessa. Eli ei koskaan kengät jalassa.



Osta tarpeeksi tukevat kengät nilkkojen kohdalta, eli sellaiset " tiukat" korkeavartisemmat, joissa ei voi varvistella.

Vierailija
5/16 |
12.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun tyttöni on siis jo 2v ja koht 6kk jä kävelee välistäin varpaillaan.

Vierailija
6/16 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä harjoitellaan nyt sandaalien käyttöä sisällä ja toivottavasti se sipsuttelu loppuis, hurjan näköistä kun poika raskaissa kumisaappaissakin varpaisilla!!! Ja ensi viikolla kysäisen neuvolasta vielä lisää, Kiitokset!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja en ole ajatellut, että se olisi vaarallista..hui. Kävelee ja juoksee normaalisti mutta mutta myös varpaillaan etenkin kun menee lujempaa. Monesti on saanut kommenttia kuinka kevyesti tepsuttelee. Neuvolassa mainitsin asiasta mutta ei täti siihen kommentoinut mitenkään.

Pitää tutkia asiaa!

Vierailija
8/16 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asia on kyllä ammattini puolesta tuttu. Varpailla kävely ei ole normaaliliikemallien mukaista, mutta sen liittyminen neurologisiin poikkeamiin on todella vaikea arvioida etenkin pienillä lapsilla. Suurella osalla varvistelijoista tapa jää pois, mutta varvistelu on tavallista mm. yhtenä autismin tai kehitysvammaisuuden oireista. Voi myös kieliä lievästä liikuntavammasta, toki siihen liittyy sitten jo yleensä muutakin erikoista motoriikassa, esim. puoliero. Varvistelu on siis eräänlainen hälytytsmerkki, mutta voi kitkeytyä itsestäänkin pois. Toisaalta aikuisiakin varvistelijoita näkee, kävelevät ikään kuin olisivat lentoon lähdössä. Se aiheuttanee varmasti pidemmän päälle plajon niitä lihaskireyksiä ja mahd. selkäkipujakin ym.



Hyvä, kun otit asian heti " tosissasi" ja et jää vain ihmettelemään. Ota puheeksi neuvolassa, ole rauhassa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli lapsi joskus juuri kävelemään oppineena voi varvistaa. Lasta kannattaa rohkaista kävelemään " normaalisti" (esim. juuri ne sandaalit jalassa sisälläkin). Aika yleistä ja menee usein ohi, eli älä nyt kauheasti huolestu esim. neurologisista poikkeamista. Jos pitempään jatkuu, sitten tietysti ammattilaiseen yhteyttä ja tottakai neuvolassa on hyvä mainita!

Vierailija
10/16 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...useinkin päivän mittaan. En ole tästä ollut mitenkään huolissani, enkä kyllä aiokaan olla. Meillä myöskin tyttö teki tätä samassa iässä, mutta sitten se jotenkin unohtui. Olen pojasta huomannut, että on kivaa kävellä varpaillaan, kun se on nyt uusi juttu! Itse olen astunut joskus ' linttaan' ja fysioterapeutti nimenomaan neuvoi kävelemään mahdollisimman paljon varpaillaan. Vahvistaa nilkkoja ja ohjaa kantapäätä oikeaan suuntaan. Tietty tästäkin kai voi olla montaa mieltä. Mutta sinuna en olisi huolissani, tämäkin on varmasti ohimenevää. Helpommin menee ohi, kun ei kiinnitä asiaan liikaa huomiota, niin lapskin unohtaa koko homman. Toki en halua mitenkään vähätellä asiaa, mutta uskoisin että aika harvoin on kyseessä mitään ' vakavaa' . Kohta tulee taas joku uusi juttu, jota sitten harjoitellaan! -Äiti ja pesue-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen ajateltiin varpailla sipsuttelun liittyvät juuri jonkun mainitsemiin " neurologisiin poikkeamiin" , mutta nykyisin (uudet tutkimukset ovat osoittaneet) sen ajatellaan pikemminkin olevan vain joidenkin lasten " tapa" . Toki on fysiologisempaa kävellä " normaalisti" , mutta ajoittainen varpailla kävely ei ole vaarallistakaan.



Silti tapaa voi " kitkeä pois" : kuuluuhan akillesjänteen saada riittävästi venytystä ja sitä se saa kun kantapää koskettaa kävellessä maahan.



En halua " jyrätä" sitä, joka kertoi neurologisten poikkeavuuksien yhteydestä varvisteluun - olihan hänellä ammattilaisen kokemustakin asiasta - mutta ehkäpä tieto oli hieman vanhahtavaa... Ennen varvistelijoita lähetettiin paljonkin lastenneurologeille ja -kirurgeille arvioon - nykyisin ei enää ollenkaan niin paljon! On siis huomattu, että varvistelun yhteys näihin poikkeamiin ei olekaan niin kovin vahva.

Vierailija
12/16 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" 1,5-vuotias tyttäreni kävelee varpaillaan. Kävelemään hän oppi vuoden ikäisenä. Mistä moinen varvastaminen johtuu ja onko siitä jotain haittaa? Voiko tapa periytyä?"



" Kuulostaa siltä, että tämä pieni ballerina on liikunnallisesti kehittynyt aivan normaalisti. Varpaillaan kävely on hänelle tapa, eräänlaista hallittua yliaktiviteettia. Jos akillesjänteissä ei ole minkäänlaista kiristystä ja nilkka liikkuu hyvin, voi varpaillakävelyä kaikessa rauhassa ihailla. Periytyvästä tavasta ei ole kysymys. Varpailleennousutaipumus ei ole aina kuitenkaan aivan viaton oire. Jos alle 1-vuotias vauva seisotettaessa aina varvastaa, on selvitettävä, onko kyse todellisesta ylijäntevyydestä. Tällöin liikunnallinen kehitys saattaa olla jäljessä ja jopa tarvita avuksi esimerkiksi fysioterapiaa. Lievissä tilanteissa pelkkä jalan asennon korjaaminen sisäkengillä voi auttaa."



Lastentautien erikoislääkäri Marjo Renko



SIISPÄ OLKAAMME KAIKKI RAUHALLISELLA MIELELLÄ, mikäli kyseessä ei ole alle 1-vee, joka Aina Seisoessaan Varvistelee :o)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kylläkään kenkien kanssa, mutta varvisteli aika usein jo pienenä. Meillä varpailla juokseminen ja sipsuttelu liittyy kakkahätään ja ummetuksesta kärsivä lapsi saattaa sipsutella parikin päivää ennen varsinaiseen " toimitukseen" asti. En tiedä, onko mulla lapsilla samanlaisia kovaan vatsaan liittyviä varvistelu-taipumuksia, mutta meillä ainakin varvistelusta huolimatta liikunnallinen ja normaalisti kehittynyt lapsi muuten :-).

Vierailija
14/16 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisitko vinkata mitä tutkimuksia olet aiheesta lukenut?

Ihan oman työni kannalta kiinnostaa!



t: tikru

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

artikkeleita aiheesta, kun alkoi häiritsemään poikani tipsuttelua katsellessa. Akuutin lääkärinarkistosta löytyi Emelian lainaus:

http://www.yle.fi/akuutti/laakariarkisto/varvasastuja.htm

Vierailija
16/16 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis Hei Tikru :o)



En osaa sanoa sinulle mitään lehteä tai artikkelien tekijöitä: itse olen kuullut referoitavan näitä " uusia tutkimuksia" lastenneurologian seminaareissa ja luennoilla; lastenneurologin toimesta siis. Myös eräs lastenkirurgi " purki tuntojaan" kertoessaan eräällä luennolla siitä, kuinka lapsia lähetetään turhaan konsultaatioihin varvistamisen vuoksi.



** Ja nyt siis puhutaan muuten motoriselta kehitykseltään normaalista lapsesta: jos lapsi jo kävelemään oppiessaan ei muuta tee kuin varvistaa, on asia toinen ja silloin tulee heti poissulkea neurologiset poikkeavuudet, cp-vamma, jne...**



Luulisin, että tuoretta tietoa löytyy vaikkapa PubMed- tai Medline -hakukoneella - jos sinulla on mahdollisuudet niihin tietokantoihin käsiksi päästä (Yliopistojen kirjastoista taitaa ainakin päästä). Tai sitten Terveysportistakin voisi koittaa. Itse voin vielä kaivella lastenneuron oppimateriaalia esiin, josko sieltä löytyisi jokin tutkijan nimi tai artikkelin nimi ihan " Mustaa valkoisella" :o)