Remontoida vai myydä remontoimattomana?
Kannattaisiko remontoida asunto, jos siitä saatava asunnon hinnankorotus ei ole kuin todellisten kulujen verran + max 5000-10000 euroa.
Asumme korkeintaan pari vuotta tässä ja sitten myymme joka tapauksessa.
Vai myydä pois, huolimatta siitä että saa sen 5000 - 10000 vähemmän rahaa (+ ne remppakulujen osuus, eli ehkä 20000 vähemmän) kun rasittaa, ja pienet lapset ja ei ole aikaa ja energiaakaan oikein remonttiin. Ja muuttaa vuokralle tai johonkin uuteen sopivampaan omistusasuntoon, jossa ei tarvitsisi remontoida mitään. Mutta se lainasumma hirvittää ja asuntojen kalleus... Vuokra-asuminen houkuttaisi, ja tarjontaakin on siellä missä haluttaisi asua. Mut myymisen vaikeus remontoimattomana myös hirvittää.
Kumpi parempi?
Kommentit (6)
Vierailija:
myymisen vaikeus remontoimattomana myös hirvittää.Kumpi parempi?
Monilla ostajilla ei ole ehkä halua tai varaa heti aluksi remontoida, karkottaa ostajia...? Vai onko pelko turha?
itse olemme remontoineet ja myyneet ja toiset tykkäävät että ei tarvi kuin kantaa tavarat sisään ja asettua taloksi. itse taas mielummin ostan huonokuntoisen asunnon halvemmalla ja laitan sen mieleisekseni. uskoakseni enemmän vaikuttaa asunto yleensä, pohja, taloyhtiö, sijainti etc.
Ei vaan tunnu löytyvän. Kaikki tuntuvat olevan juuri remontoituja. Itse olen huomannut Etuovea selaillessani, että remontoitavat myydään selkeästi nopeammin kuin remontoidut. Remontoitavassa hinta on tietenkin alhaisempi, mutta kaupaksi menee varmasti.
Saatte itse asua pari vuotta remontoidussa ja hyväkuntoisessa asunnossa. Sitten myytte paljon paremmalla hinnalla kuin mitä itse asunnosta maksoitte. Näin tulee kaksinkertainen ilo/hyöty.
makuja on monia. Saatat rempata mielestäsi kivan asunnon ja uusi asukas laittaakin kaiken uusiksi.