Laittaisitko leikkimökin pihaan, jos perheessä vain poikia?
Onko tyhmää pistää leikkimökki pihamaalle, jos perheessä asustaa vain pieniä poikia (3kpl)? Vai olisiko jotain muuta vastaavaa ideaa, mistä pojat tykkäisi?
Kommentit (11)
Järkkyä kasvattaa pojat sillein, että " ne on ne tytöt, jotka perheessä ruuan laittaa ja siivoaa" ...
an sänkyjä myöten:)
Ja kaikki nuo lelut on hommattu ihan poikien OMASTA pyynnöstä! Kaikki pojat ovat meillä aina tykänneet hoitaa nukkevauvojaan ja laittaa ruokaa...ihan niitä kodin " perushommia" , joita näkevät isänsäkin päivittäin tekevän:)
Tokihan pojilta löytyy sitten myös ne autot, turttlesit yms ukkelit...kaikki sulassa sovussa samassa huoneessa;D
t. se 8 pojan äiti
Meillä tykkää jopa esikoinen (5. luokkalainen) olla siellä lukemassa, kun saa olla rauhassa nuoremmiltaan!
mökki on ylhäällä ja ovesta tulee liukumäki. Toiseen " oveen" tulee portaat ja yhteen aukkoon narutikaspuut. Alas mökin alle pojat ovat itse väsänneet majaa. (ei mikään upea näky vanhempien mielestä mutta antaa lasten leikkiä)
JA viime kesänä laittoivat leikkimökin. KOvassa käytössä näyttää olevan. Naapureiden pojatkin tykkää.
Nyt nelivuotiaana siellä keitellään kovasti ruokaa ja siellä asuu milloin ketäkin, noitia, lohikäärmeitä ja sen sellaisia. Tiesittekö, että noidan luutaa voi käyttää myös lakaisemiseen? Kätevää!
ei vaan tullut ikinä laitettua... kyllä nuo meidän pojat on kovasti tykänneet leikkimökissä leikkiä jos sellainen on kyläpaikasta löytynyt.
eihän leikkimökkiä tarvitse sisustaa pojille miksikään pinkiksi prinsessamajaksi vaan siitä voisi tehdä vaikka merirosvojen luolan tms. tai laittaa hyvin pelkistetyn kalustuksen tyyliin pöydät ja tuolit ja antaa lasten mielikuvituksen hoitaa loput.
Kuvittelisin majan oleva pitkäaikaisemmassa käytössä.
sisustettiin kivaksi, liikennematto lattialla ym. ja se käy myös varastosta..
Minusta on parempi, kun ei tee turhan valmista " poikamaista" tai " tyttömäistä" leikkipaikkaa. Miksi poikia pitää jo pienenä alkaa piilokasvattaa siihen, että kodin hoito, ruuan laitto ym. on tyttöjen hommia? Ja pojille kuuluu sitten länkkärien saluunat ja merirosvoluolat.