Kuinka pienen lapsen kanssa lähtisit mökille, jonne pitää mennä veneellä
ja siellä pitää kantaa vedet + lämmittää ne padassa? Lähtisitkö ihan pienen vauvan kanssa (ikä viikkoja)? Miten kuljettaisit lapsen soutuveneessä?
Kommentit (12)
puolivuotiaan kanssa kun ei ole juoksevaa vettä eikä sähköä. Minulle se ei ole ollut koskaan ongelma. Hyvin on siellä pärjätty 4 lapsen kanssa alkaen vajaan kuukauden ikäisestä.
Peppu pesty kosteuspyyhkeillä ja Aqualania päälle. Vauvan kanssa vielä on helppoa kun nukkuu niin paljon ja yleensä nukkuivatkin paljon paremmin siellä saaressa raikkassa merituulessa kun kotona.
Ja itsellekin kivaa vaihtelua.
kun mentiin. Meidän mökki on saaressa, kaikki makea vesi on tuotava mantereelta, mitään mukavuuksia ei ole, ja venematkakin kestää 20 minuuttia. Mutta hyvin kaikki meni. Matkat vauva oli rintarepussa, ja paikan päällä nukkui enimmän aikaa, joten itsekin sai nauttia. Toisin kuin nyt kaksivuotiaana, jolloin mökkeily on pelkkää vahtimista.
Yksityiskohtia sen tarkemmin kyselemättä:
Lähtisin pienen vauvan kanssa. Veden kantaminen ja lämmittäminen ovat asioita, joita en koe ongelmaksi (omalla mökilläni sama homma). Helpotus kakkapepun pesuun on Natusan- tai muut vastaavat kosteuspyyhkeet - meillä lasten takapuolet ovat kestäneet niitä paremmin kuin jatkuvaa vesipesua.
Veneessä vauva sylissä (tai jos veneeseen mahtuu kantokopassa tms.), liivit päälle jos vain tarpeeksi pienet on (toisaalta pikkuvauva ei itse mene vielä mihinkään) ja pienokainen jollain konstilla auringolta suojaan. Pahalla kelillä (myrsky tms.) en veisi vauvaa " venematkalle" .
Sylissä, liivit päällä soutuveneessä.
Ei mitään ongelmaa, hieno kesä oli!
Joo, eihän se vauva siitä veneestä mihinkään lähde itsekseen, mutta vaarahan on, että vene kaatuu tms.
Jos olit pariviikkoisen kanssa tuollaisella mökillä, niin sinulla ei varmaan ollut tikkejä itsellä? Jälkivuodon kanssa varmaan pärjää.
Miesväki saisi kantaa vedet, minä kantaisin vauvan rintarepussa. Olisi ihan kivaa!
(oli lämmin kesä jne) Ja kuten joku sanoi, enemmän ongelmia on sittenkun se lapsi on 1-2-vuotias ja maistaa joka kiveä ja sientä eikä pysy hetkeäkään paikallaan sen enempää veneessä kuin rannallakaan. Olen sellaisenkin kanssa ollut, mutta se ei enää ollut kovin rentouttavaa...
Paras mökki-ikä alkaa sitten 4-vuotiaasta ylöspäin.
tosin mökki ei ole saaressa mutta muuten kyllä varustukseltaan samantasoinen kun ap:n kuvaama.
Hyvin meni, mitä nyt äiti oli vähän väsynyt.
Oli itseasissa helpompaa kuin tänä kesänä kun lapsi on vajaa vuoden ja kävelee.
vedet lämmitettiin muuripadassa ja kannettiin sisään pesu- ja tiskivesiksi, myöhemmin lihasoseet lämmitettiin kattilassa vesihauteessa ja lämmitä vettä varattiin termospulloon yötä varten, imetin vauvaamme joten pullojen pesurumbaa ei ollut ollenkaan. Sujui mielestäni todella hyvin, mitään ongelmia ei ollut. Nyttemmin mökille pääsee jo ihan tietä pitkin.
Kuuma vinkki: vauva matkustaa hyvin auton turvakaukalossa. Pelastusliivit päälle, liivin kaulus pystyyn, vauva (meillä nyt tosiaan vajaa 1 v ikäinen) kaukaloon ja kaukalo paatin pohjalle. Tyttö nukahti yleensä jo lastatessa, viimeistään muutaman minuutin päästä. Ei tarvi pitää sylissä, mikä helpotti kolmivuotiaan kanssa operoimista.
kun oltiin purjehtimassa 22-jalkaisella veneellä. Hyvin sujui. Pojalla oli liivit jotka oli tarkoitettu 3-15 kiloiselle. Pari viikkoa aiemmin olisin voinut jo lähteä. Ongelma ei mielestäni ollut vauvanhoito vaan oma vointi. En olisi lähtenyt mökille enkä veneelle ennen kuin jälkivuoto oli loppunut ja eppari parantunut.