Olenko liian tiukkapipo? (Anopista..)
Meillä on kaksi lasta, 2½v ja 3kk.
Nyt anopilla siskonsa kylässä ja soittivat että tulkaa käymään. No mies on menny autolla töihin ja istuimet siellä kyydissä. Sanoivat että tullaan hakemaan.
Ei oo eka kerta kun ilman istuimia pitäs ajella. Ja kun mä en lähe ilman niitä. Anoppi asuu viel sellaisessa paikassa että pitää ajaa tietä, jossa on 100km rajotus.
Vitsi musta aina tuntuu että oon tiukkis. Että anoppi ajattelee, et vasitella teen tämän.
Samoin anoppi on monta kertaa jo kysynyt että eikö tämä isompi vois jo istua korokkeessa. Mun mielestä ei!
Mitä mieltä?
Kommentit (6)
En minäkään suostuisi lähtemään lasten kanssa ilman turvaistuimia.
Taitaa olla 4-5v. kun voi olla pelkän korokkeen kanssa? (Korjatkaa, jos olen väärässä. Pituudesta ja painostahan se on enemmän kiinni kuin iästä.)
Munki mielestä se on joku 4-5v. kun istuimes voi pitää.
Kiitos teille kun olette kanssani samaa mieltä! =)
ap
että jos pitää valita riskeeraatko molempien lastesi hengen vai tuletko käymään, niin mieluummin säästät lapset.
Pyydä ajamaan miehen työpaikan kautta ja hakemaan istuimet tai ostamaan omat jos niin usein on anopin autossa tarve istuimille.
Vähän vaarallista pitää 3kk sylissä.