Legon koulureput?
Joko Legon reppuja on kaupoissa näkynyt?
Muistelen niitä aiempina vuosina esim. stokkalla katselleeni ja taitavat olla aika hintavia mutta ovatko sitten myös tuon hintansa laatuisia?
Meillä ekaluokalle menijä haaveilee sellaisesta ritarirepusta.
Onko käyttökokemuksia noista repuista?
Kommentit (12)
BR-leksakerissa (hassu paikka). Mutta mielestäni siis pieniä. Ostimme viime vuonna JesperJuniorista ekaluokkalaiselle repun. Sai valita synttärilahjaksi (isotädiltä), minkä tahansa repun halusi. Olivat jossain tarjouksessa ennen koulun alkua, olikohan peräti -20&. Silti kalliita.
Reppu on ollut oikein hyvä ja mieluinen, mutta en tiedä, onko sen kummempi kuin maatkaan laatureput. Joillakuilla kavereilla ovat reput hajonneet jo keväällä, sellaisia 20 egen kasseja. Tuolla repulla mennään kaksi vuotta, mutta sitten saa uuden, tämä päätetty jo ostettaessa. Täällä kolmas luokka on eri koulussa ja ajattelin, että silloin ei enää clikitsit tai prinsessat tms. kiinnosta, vaan joku urheilureppu ostetaan. Legon reppu on niin tilava ja hyvä kantaa, että sitä voi käyttää mummolareissuissa.
Hm, anteeksi, en jaksa nyt tiivistää ;o)
...vai oliko se se toinen lelukauppa, joka Ideaparkissa (siis se isompi) oli Legon reppuja. Se isompi oli muistaakseni 40 e ja " eskarikoko" 25 e. Poikien taisi olla joku bionicle ja tytöille se pienempi pinkki, jossa " bratz-tyylinen" tyttö ja isompi tyttöjen oli vaalean lila sävyinen. Näyttivät hyviltä... olin vähällä ostaa tuon eskarikoon pinkki/vaal.pun.... ja nyt vähän harmittaa kun en ostanut... =C
Oli sellainen malli, jossa mukana myös pussukka esim urheiluvaatteille. Meillä siinä varmaan kulkee erityisoppilaalla mukana esim likapyykki (kun ruokaa kaatuu välillä päälle) ym.
Itse ostin Bioniclen ja on pojalle tosi mieluinen. Reppu on kevyt ja olkaimet oli sopivan kokoiset tuollaiselle pienelle koululaiselle.
Täytyy toivoa, että poika käyttää sitä mielellään muutaman vuoden, oli kuitenkin 50e hintaakin repulla.
Itse ostin tuon paikallisesta lastenvaateliikkeestä, tuo liike myy muutenkin legoa.
BR lelukaupassa Legon koulureput maksaa 35 e ja Stockalla 59 e.Aikamoinen hintaero!!!!
Kun katsoo reppuja, niin kannattaa huomioida, että niitä on kahta eri kokoa. Meillä siis tuo isompi ollut käytössä. Ja siinä tuli mukana vetoketjullinen, selkäänkin käyvä jumppakassi, joka ollut hyvä käytössä (monella kyllä riittää se MLL:n lahjoittama pussi, mutta tuo Legon muovitettu sisältä).
Sellainen lila Clikits-kissa -malli. Koulureppuna myytiin ja oli saman kokoinen kuin muutkin tiskin reput. Hinta oli 26,9 euroa ja mukana tuli penaali. Ei siis todellakaan mikään pöyristyttävä hinta.... Muut oli luokkaa 14,9-19,9 euroa.
En tiedä sitten, minkälaisia jättisäkkejä isommille lapsille tehdään repuiksi, mutta meidän ekaluokkalaiselle tuo on täysin riittävän kokoinen reppu. Ja ainakin neiti itse on siitä ihan täpinöissään.
Myöskin Cittarista 26,90. Tyttöjen Lego Clickits, vaaleanpunainen/marjapuuro (?), kimalletta ja tytön kuva. Tuleva ekaluokkalainen erittäin ihastunut, ja vanhemmatkin tykkää. Ei liian lälly - siis hevosia, prinsessoja, nalleja ym. mutta " kuvavaatimus" tuli täytettyä...
Ja sitten se tärkein syy ostoon, rintaremmi on ihan ehdoton. Siis se, missä olkahihnoista tulee poikittaisremmit rinnan kohdalta soljella kiinni. helpottaa tosi paljon kantamista kun ei hölsky ja valu olkapäiltä. Ei näyttänyt muissa näteissä sitä olevan, kun kierreltiin monissa paikoissa.
tsoi hyviä ja kestäviä ovat olleet, parin vuoden käytön jälkeen edelleen kuin uusia! se rinnan yli menevä kiinnitysremmi on aivan ehdoton, reppu pysyy todella hyvin selässä. meiltä löytyy myös yksi samsoniten reppu jota pojat ei tykkää käyttää kun olkaimet valuu aina alas...
nuo meidän reput olen ostanut aikoinaan jj:n alesta eikä hintaa tainnut jäädä kuin jotain 20e/kpl tai vähän alle. nyt pitäisi ostaa esikoiselle koulureppu ja olen ajatellut sitä legon isompaa versiota.
Legon reppuja tosiaan oli eri hintaisia, mutta kaikkien kauppojen reput olivat myös erilaisia. Laitan omia huomioitani mukaan, jos jollain muulla on suunnitelmissa ko. reppujen ostaminen. Kuvia eri malleista löytyy sivuilta: http://www.lego.com/eng/bags/productPage.aspx?family=cats&productNumber…
Esimerkkinä Lego Clikits Cats koulureput.
JesperJunior: Reppujen hinta 59,90 ¿. Sisälsivät jumppavaatepussin. Linkkisivun mallinro 40307.
Br-lelu: Reppujen hinta 32,95¿. Linkkisivulla ei ole kuvaa ko. repusta. On ulkonäöltään lähes samannäköinen kuin tuon JesperJuniorin reppu, kuitenkin vähemmän yksityiskohtia (ei sivussa juomapullotaskua ja muutenkin taskuja vähemmän). Repussa ei ollut jumppavaatepussia.
Citymarket: Reppujen hinta 26,90 ¿. Linkkisivun mallinro 40507. Mukana oli myös pyöreä vetoketjupenaali.
Meillä molemmat lapset halusivat nuo BR-lelujen reput (poika Bioniclen ja tyttö Catsin). Toivottavasti ovat tyytyväisiä pitkään (en meinaa joka vuosi uutta reppua ostaa).
Itse ostin vastaavan kun tuo jesperjuniorin. Tuo jumppavaatepussi on tosi hyvä meille pojalle, mutta ajattelin tytölle tuota cittarin versiota, kun se ei toista kassia tarvi (pojalla varavaatteille).
Oliko noissa kuinka iso kokoero? siis JJ:n ja citymarketin kassissa? Tuo jumppakassillinen oli ainakin tosi hyvänkokoinen, ei siis mikään megakassi, vaan ihan lapsen kokoon tehty.
Cittarin reppu on pienin, mutta ei mikään mini ole sekään. On mielestäni kaikilta mitoiltaan pienempi kuin JJ:n reppu. On myös malliltaan yläosasta pyöristetty, kun taas JJ:n reppu on suorakaiteen mallinen.
Ja ovat kestäneet hyvin käyttöä. Tosin en tiedä ovatko ihan hintansa väärtejä, mutta minä olen löytänyt ne JesperJuniorista puoleen hintaan. nytkin katselin jossain alessa, mutta en kyllä muista missä niitä näin alennettuna, kun ei itsellä tarvetta.