Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kesäkuussa syntyneelle vauvalle 68 vai 74 cm haalari?

09.07.2007 |

meillä siis kesäkuussa syntynyt poikavauva, nyt 3 viikkoa vanha. Viikko sitten oli neuvolassa 56 cm ja 4060g. Nyt näin kivan ja edullisen talvihaalarin ja mietin, et ostanko 68 cm puvun, joka ei tietty mahdu koko talveksi mutta olisi alkutalvesta sopivampi vai ostanko 74 cm puvun, joka mahtuu tod. näk. koko talven mutta aluksi vauva hukkuu siihen?????



Meillä on kyllä alkusyksyksi isoveljen vanha 62 cm haalari ja löytyy lopputalveksi myös vanha äitiyspakkauksen haalari, josta en niin paljoa tykkää.



Olisko se 74 cm kuitenkin paprempi? Ehkä tuo 62 cm menee vielä juuri ja juuri lokakuussa ja haittaako jos vaunuissa on liian iso haalari kun ei vauva kuitenkaan paljoa liiku kun lähinnä nukkuu sitten vaunuissa.



Kommenteista kiitollinen kalamami

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä oli viime talvena maaliskuussa syntyneellä hoikalla tytöllä koko talven käytössä Lennen 74cm haalari, mahtui hyvin koko talven siihen, eikä muistaakseni ollut alkutalvesta ihan valtava. en tiiä oliko tästä apua...

Vierailija
2/7 |
09.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

74cm Reimatec ja on mennyt aika lailla koko talven. Ikää tällöin siis 10kk-1,5v. Eli riippuu tietysti merkistä, minkälaista mitoitusta on, mutta uskoisin, että jos ostat näitä kotimaisia vastaavia mitoitukseltaan niin 68 olisi parempi. Mutta itse teen aina niin, että hyppää koon yli eli jos ostan alesta talvella puvun niin esim. 74cm->86cm, joka taas menee seuraavaan aleen asti. Elikkä voisi olla, että kannattaisi ostaa isompi ja pitää sitten tuota 62cm haalaria alkutalvi. Näin ollen kyllä sen isomman haalarinkin voisi sitten ostaa vasta joulualesta =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö syntyi joulukuussa 2005 ja käytti koko ensimmäisen talvensa kokoa 50/56cm olevaa talvipukua. Koko seuraavan talven maaliskuuhun 2006 asti (jolloin oli 1v 3kk ikäinen) meni Lassie-merkkinen puku kokoa 68, mutta hän onkin pienikokoinen tyttö. Toisaalta poikasi on ensi maaliskuussa vasta 9kk ikäinen, joten luultavasti hänelle kuitenkin menisi koon 68cm talvipuku koko talven ainakin, jos puku on suomalaislapsille mitoitettu.

Vierailija
4/7 |
09.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä viime kesäkuussa syntynyt poika, joka syntyessään apinoi yli 4,5 kg. Tyyppi ei kuitenkaan kasvanut kovin nopeasti ja meillä meni koko talvi 68cm puvulla. Toisaalta taas tiedän meidän poikaa iikon vanhemman pojan, jolla jo talvella oli 80cm vaatteita. Ostettiinpa sitten heidän pieneksi jääneitä:) Terveiset ammielle.



Eli on ihan mahdotonta sanoa, mutta itse ostaisin tuon 68:n ja vaikka sitten alesta lopputalveksi isomman jos jää pieneksi.

Vierailija
5/7 |
09.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on joulukuussa 2006 syntynyt poika, joka oli 3vkon ikäisenä suurinpiirtein saman kokoinen kuin sinun poikasi, nyt puolivuotiaana meidän " pikkuinen" on 9kg ja 73cm... ja meillä on syksyksi haalari kokoa 80cm eikä se todellakaan ole liian iso. Eli jos talvi taas tulee yhtä myöhään ku viime vuonnakin niin toppahaalaria tarvitaan vasta joulukuussa, jolloin vauvasi on 6kk niin ehkäpä ostaisin sen 74cm.



Vierailija
6/7 |
09.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kanssa tyttö nyt vajaa kolme viikkoa :) Odotusaikana jo tuota talvipuku asiaa pohdin, ja päädyin ostamaan 68cm Reiman puvun (käytettynä). Riippuuhan tuo kasvu tosiaan ihan lapsesta, mutta luulen että päästään ainakin pitkälle talveen tuolla puvulla.



Esimerkkinä meidän esikoinen, myöskin tyttö s.03/04. Hänellä oli koko ekan talven käytössä Reiman 74cm haalari vaikka paino ja pituus molemmat menneet +2 käyrällä :) Siirryttiin sitten suoraan 86cm välikausipukuun keväällä. Siksi siis ajattelin että saatettais tuolla 68cm Reiman puvulla pärjätä, kun on aika reilua mitoitusta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ostin jo talvihaalarin alesta kun odotin, ostin reimatecin joten ostin 68cm, sekä Lennen 68cm, meillä tosin kolmas lapsi käytti Lennen 68cm vielä lopputalvena jolloin oli 1v, joten meillä lapset ei kauhean isokokoisia, mutta olihan tämä nelonenkin, Joonatan 2vko neuvolassa viime ke 3895g / 51cm joten ei mitään pikkuruisia, ihan pullokoita vauvana jne, mutta sitten vähän pienempiä vaan ehkä.



Riippuu tosiaan merkistäkin, itse ostaisin Jonathan/Reimatec yms muissa haalareissa 68cm, mutta jostain naftimmasta mallista sen 74cm.



tuusis + kolme isompaa muksua ja Joonatan synt 20.6