Kertokaa, voiko tästä loukkaantua:
Tapasin viime syksynä neuvolassa vanhan koulukaverin, joka oli poikakaverinsa kanssa siellä. Sanoi olevansa ensimmäisellä käynnillä, muutama sana siinä vaihdettiin. No sitten raskausaikana nähtiin moneen kertaan, mutta näin aina vain hänet yksikseen, en silti ihmetellyt asiaa koska nähtiin kaupassa tai jumalanpalveluksissa ja omakin mieheni on sellainen että häntä on liki mahdotonta saada seurakunnan tilaisuuksiin mukaan.
Sitten hän sai vauvan, kuulin sen hänen äidiltään. Vaikka ei oltu erityisen läheisiä, olin niin iloinen että olin etukäteen jo ostanut vauvalle pienen lahjan. Kirjoitin kortin ja lyhyen kirjeen, jossa puhuin " teistä" eli siis vauvan äidistä ja isästä. Vein paketin heidän postilaatikkoonsa. Sitten luin muutaman päivän päästä lehdestä syntyneitä, ja siinä mainittiinkin vain tämän kaverini nimi, eli onkin yh. En ole sen jälkeen kuullut hänestä... Tapahtuneesta on nyt n. 1kk. Kirjeeseen olin liittänyt puhelinnumeroni JOS hän haluaa ottaa yhteyttä.
Nyt mietin, loukkaantuikohan hän, kun ei ole laittanut edes kiitosta. Siis en ole itse loukkaantunut siitä ettei kiitosta tai muuta yhteydenottoa ole tullut, vaan mietin vain että loukkasinko häntä olettamalla että hän on yhdessä lapsen isän kanssa ja siksi ei ole ottanut yhteyttä. Voihan tietysti olla ettei häntä kiinnosta pitää minuun yhteyttä, mutta mitä luulette, voiko hän olla loukkaantunut tuosta? Loukkaantuisitteko itse?
Kommentit (4)
aika varmasti häntä vaan hävettää ihan pirusti " kun sulla menee niin hyvin" ja hänellä ukkokin lähti käveleen..
Siitä ei varmaan ole kysymys että luulisi että mulla pyyhkii hyvin, kun tietää että itse olen vanhemmuuden tiellä aika kovia kokenut... :)
Ehkä ero on ollut raskas ja aika vauvan kanssa yksin vielä raskaampaa, eikä hänellä ole voimia ottaa sinuun yhteyttä. Tai sitten, häntä ei vain kiinnosta. Voisithan tietty mennä vaikka ihan käymään tai soittaa.