Tuttu pääsi muka " lääkikseen" haha, kansanterveystiede
on sattumalta kuitenkin virallisesti hänen pääaineensa eikä mikään lääketiede!! Ärsyttää tollaset paskantärkeilijät! Kuinkas muuten kun entinen lähihoitaja kyseessä...
Kommentit (14)
sano vaan heti päässeensä lääkikseen, miksei voinu sanoa vaan päässensä lukemaan sitä v*tun kansanterveysmitäliekään. ap
jos opiskelee lääketieteellisessä tiedekunnassa niin sitten se pääsi lääkikseen.
Vierailija:
sano vaan heti päässeensä lääkikseen, miksei voinu sanoa vaan päässensä lukemaan sitä v*tun kansanterveysmitäliekään. ap
Kansanterveystiede on aine, jota opiskellaan lääkiksen puolella. Mikä siinä on outoa?
luetaan lääkiksessä hoitotiedettäkin
Vierailija:
Kansanterveystiede on aine, jota opiskellaan lääkiksen puolella. Mikä siinä on outoa?
Enhäm mä mistään oudosta puhunut, kysyin vain että missä sitä opiskellaan ja jos opiskellaan lääkikesssä niin sitten sen kaveri pääsi lääkikseen ja ap. naureskelee ihan turhaan.
Mutta termiä " pääsi lääkikseen" käytetään vain kun pääsee nimenomaan lääketiedettä lukemaan. AP:n tutulla oli mennyt vähän terminologia sekaisin. Eikä muuten ole ensimmäinen.
kaveri pääsi lääkikseen. Mahtoi tuntua polvissa asti. :P
Vaan lienee se tunne tuttu jostain kaikille. Itsekin kun kerran pystyn kuvittelemaan.
Itse kun pääsin, n. 5 % pääsykokeessa käyneistä pääsi.
kaveri pääsi lukemaan samaa alaa, todella hieno saavutus, paljon oli hakijoita ja tulevaisuudessa varmasti löytyy töitä :)
Mikähän mahtoi olla pääsykoekirjana? Jos jaksaisi joku vuosi vaikka hakea, olisi kiva tietää minkätyyppinen kirja on ollut.
Ja ei, en nyt jaksa googlettaa! :)
Kuopioon pääsee sitä suoraan opiskelemaan kun on ensin suorittanut appron (hyvällä arvosanalla).
kertoi kuitenkin pääaineensa ihan oikein joten ei ole mitään valehdellut.