Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ei riitä että oppilaat kiusaa,vaan vanhemmat keksii omia tarinoita

Vierailija
06.10.2008 |

itsrlläni alkaa olla mitta täynnä tätä kiusaamista. lastani on härnätty ja morkattu muutaman vuoden kun hän on niin kiltti ja kuuliainen. eli ei koskaan hyvä.

nyt jotakin vanhempaa ärsyttää lapseni kiltteys ja levittelee perättömiä väitteitä joita lapseni saa kuulla kavereilta. eli jos oma lapsi ei tottele niin tälläistakin voi toisen lapsestaki sitten keksiä ja soitella ympäriinsä. tämä ei muuten jää tähän

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

Oletko ollut asiasta kouluun yhteydessä ja kertonut lapsesi kiusaamisesta? Voisit yrittää ottaa asiaa puheeksi opettajan kautta ja kutsua vanhempia, joita asiasta epäilet yhteiseen neuvonpitoon. Jos asia on vielä aikuisten asia (tarinat), voisiko asiasta puhua sitten ensiksi ainakin vain aikuisten kesken. Tärkeintä on kuitenkin, että säilytät oman pääsi kylmänä ja rauhallisena ja osaat kertoa faktat, jotka asiaan liittyy.

Vierailija
2/3 |
08.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun meillä oli koulukiusaamisen ohessa juuri tällainen tilanne. Lastani härnättiin ja riitoja tuli koulussa poikien kesken. Usean muun lapsen vanhemmat vain kiistivät tilanteen ja muutama äiti todella aloitti tuon juoruilun ja panettelun, sekä liittyen lapseen että meidän perheeseen. Jutuissa ei vaan ollut mitään perää ja ne alkoivat sen jälkeen kun vaadin myös minun poikani härnäämiseen puuttuumista. Muistan kyllä omilta kouluajoilta miten vaivihkaa tytöt jättävät ulkopuolelle ja panettelevat... ja samat keinot on sitten käytössä vielä nädsen tyttöjen tultua aikuisiksi. Tai aikuinen on varmaan tässä väärä sanavalinta, mutta äideiksi jokat apauksessa. En siis asu enää samalla paikkakunnalla kuin lapsena, eli en nyt puhu samoista tytöistä vaan keinoista. Menestyneen naisen imagoon ei kai mahdu se, että oma lapsi kiusaa koulussa tai se, että ottaisi vastuun jostakin ikävästä ja odottamattomasta oman lapsen kohdalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

viime vkolla poikani joutui huhumyllyn uhriksi...rehtori soitti ja sanoi pojan 13 v uhkailleen koulussa, siitä alkoi vyöry ja rikkinäinen puhelin kilisi..oli poliisia ,psykologia,kuraattoria jnejne..perheestämme liikkui perättömiä herjauksia..isommilla veljillä kuulemma aseet,poikani potkii pikkupoikia ja muuta hirveää,koko perheemme nolattiin ja vainottiin asuinalueellamme.poika palasi kouluun..kun äiti oman shokkinsa keskellä jaksoi taistella..mutta trauma ei niin vain katoa..ehkä koskaa..ennen kiusasivat lapset ja nyt siihen liittyivät mukaan myös aikuiset..rohkea, vahva lapseni..hänelle toivon jaksamista.



viattomuus on kuollut