Kuinka monet shortsit riittää 4v pojalle?
Tässä pohdiskelen, että onkohan tuota vaatetusta riittävästi, päivähoidossakin tuo poika on.
Kuinka monilla shortseilla teillä pärjätään tämä kesä?
Kommentit (21)
meidan 4v4kk pojalla on 22kpl shortseja. Taitaa tosiaan olla muutamat liikaa, mutta kylla meilla ihan oikeasti on ollut tarvetta 10-12 shortseille kesassa. Meilla on vain yksi lapsi, joten pesukone ei ihan paivittain pyori, vaan pari kertaa viikossa. Meilla on erikseen piha/ranta shotsit ja sitten paremmat mita pidetaan leikkikoulussa, kaupungilla ja kylassa. Hyvinkin 2-3 menee paivassa likaiseksi tai maraksi (poika ei suostu pitamaan mitaan vahankaan markaa paallaan).
eli muutamilla pärjää... nimttäin ainakin meidän päiväkodissa suositaan mieluummin ohuita, polvet peittäviä housuja. suojaa kaatuilevaa lasta haavoilta ja kolhuilta. ja auringolta, joka on nyt erityisen voimakas!!
Hei,
sanoinhan että en ole paras esimerkki.
Kolmen lapsen kanssa pyykkiä tulee paljon ja
en todellakaan jaksa olla koko ajan kyttäämässä
puhtaiden tilannetta joten meillä on niitä
reilusti niin ei tarvitse koko ajan pyykätä :D
Toiseksi shortsit saattavat mennä hyvinkin kolme
kesää ja kun on useammat niin yhdet eivät kulu
puhki jatkuvasta käytöstä :D
Mutta todellakin tämä meidän perheen näkemys
asiasta....
Meillä myös vaihdetaan kerran päivässä vaatteet sekä
kesken päivän useinkin kun olemme paljon ulkona
eikä touhuille ole asetettu rajoja joten likapyykkiä
tulee kun kolme juoksee ulkona koko päivän =(
Meillä on poika 5 v. osittain hoidossa, osittain kotona. Hoidossa sisällä hän tykkää pehmeistä housuista joten olen hankkinut yhdet frotésortsit ja yhdet trikoosortsit sisäkäyttöön, tulevat varmaan olemaan myös mökillä sisäkäytössä koska ohut kangas ei suojaa ulkoleikeissä ja kuluu nopeasti. Ulkona rymyämiseen löytyy 4:t rymysortsit joista 2:t viime kesältä. Vähän parempia, melko pitkiä sortseja löytyy 3:t joista yhdet viiime vuodelta. Näitä en käytä hoidossa ja näitä riittäisi varmaan pienempi määrä (syy miksi näin monet on että olimme matkalla ja siisteihin ravintoloihin tarvittiin siistit, pitkät sortsit). Täysin hukkaostos ovat olleet Benettonin lyhyet siistit sortsit. Sortsissaldo siis 10 joista ehkä 2, 3 paria liikaa.
Sortsien lisäksi meillä on kahdet tällaiset:
http://www.boden.co.uk/col.asp?segname=Mini&styid=22095&segid=5&gpname=…
Nämä ovat ihan huiput koska voi ostaa reilun kokoiset ja käyttää ekana vuonna pitkinä sortseina ja seuraavana vuonna housuina ja sortseina. Suosittelen.
niin viime vuonna 3v 10kpl jotka kuopus saa
nyt olen ostanut 4 shortsit ja lisää ostan kyllä.
kun lähden lomalle niin ei aijo pestä siellä pyykkiä :-)
Meidän shortsitilannetta en ole laskenut, uskoisin, että niitä on luokka 10:t kummallakin ja se on hyvä. Kesällä tulee reissattua sen verran paljon, että aina ei ole oikein pyykinpesukoneen vieressä...
Meidän pojalla noin seitsemät arkikäyttöön, plus sitten yhdet paremmat kesäjuhliin. Tytöllä noin viidet, käyttää tarhassa sisällä mekkoja. Ommellaan lisää, jos tulee tarvetta eli jos kuluvat puhki. Vinkki: Lyhyeksi jääneistä huosuista voi helposti tehdä shortseja vaikka olisi jo polvetkin puhki.
Mutta on kaksi kovaa käyttäjääkin (2v ja 4v pojat), jotka ovat lisäksi päivähoidossa. Eli molemmille on n. 10-15 shortsit, joista osa on kyllä jo käytettyjä ja kuluneempia. Kesäisin kuitenkin vaatteet vaihdetaan joka päivä ja muutenkin vaatteita likaantuu enemmän. Itse tilailin juuri täydennystä netin kautta (H&M); siellä oli jo osa shortseista alennuksessa (niitä ihania kirkkaan värisiä hintaan 5e-6,90e). Koot ja värit alkoivat olla jo aika vähissä ainakin niissä liikkeissä, joissa viime päivinä kiertelin mutta onneksi vielä netin kautta näytti löytyvän.
Ainakin yhdet paremmat shortsit pitäisi vielä molemmille löytää; mutta muuten alkaa olla jo kesävarustus kasassa... ;)
Meillä myös vaihdetaan seuraavaksi päiväksi puhtaat vaatteet. Hoidossa yleensä ulkona shortsit ja sisällä neidillä hellemekko. Kotona jos ollaan kyllä neiti viipottaa samoilla shortseilla aamusta iltaan. En vaihda likaantuessa kuin siinä tapauksessa että lähdetään kauppaan tai kylään. Poika joka on koululainen niin hänellekään ei ole kuin nyt neljät shortsit kesäksi ja niillä pärjätään vallan mainiosti.
ja poika on päiväkodissa, missä pidetään erikseen ulko- ja sisävaatteet. Lisäksi yleensä illalla vaihdan kotona toiset shortsit/housut jalkaan. Kesällä on tarkoitus opetella kuivaksi, niin vahinkoja varmasti sattuu. Olen myös varautunut kahden viikon lomamatkaan niin, että joka päivälle on puhtaat shortsit + muutamat varalla. Osan olen ostanut käytettynä, viime kesän aleista, H&M:ltä ja sitten muutamat ns. paremmat shortsit nyt keväällä/kesän alussa uutena. Lisäksi on ohuita puuvillahousuja, joita on myös kiva käyttää eikä ole liian kuumat. Mutta tunnustan toki olevani lastenvaatteiden himoshoppaaja :)
Mutta varmastikin aika paljon tarve riippuu siitä, että onko lapsi päivähoidossa ja onko kesäksi suunniteltu reissuja, joissa ei ole pyykkikone saatavilla :)
on nyt 8 sortsit, mutta minusta saisi olla parit lisääkin. Kyllä niitä kahdet päivässä tarvitaan vähintään, kun lapsi on päiväkodissa.
...on shortseja 6 kpl sekä kahdet ohuet pitkät kangashousut. Ja kyseessä on vähän yli 2-vuotias poika.
Nyt ei ole vielä ollut tämä shortsimäärä testissä - viime kesänä poika pärjäsi kolmilla shortseilla ja yksillä kangashousuilla, mutta silloin hän liikkui vähemmän eikä syönyt itse (usein pitää vaihtaa vaatteet ruoan jälkeen).
Poika on normaalisti päivähoidossa, mutta nyt kesällä 2 kk kotona.
Ja siihen tahtiin niitä tuntuu myös likaantuvan. Minäkin kuulun siihen joukkoon, joka ei kesälomareissuilla aio pyykätä, joten varavaatetta on oltava. Ja kotioloissakin niitä tarvitaan kun osa on aina likaisena pyykkikorissa tai narulla kuivumassa. Ostan vaatteita käytettynä ja alesta seuraavaa vuotta varten, jolloin saan suht pienellä rahalla riittävästi varavaatetta. Makuasiahan se on, mikä on riittävästi.
Kehtaanko tunnustaa? Meillä on pojalla vain neljät shortsit!
Alkoi oikeasti tuntumaan, että nyt ei pärjätä.
Näyttää menevän kevyesti nuo kahdet päivässä pyykkiin. Pesen kyllä joka ilta päivän pyykit, mutta aina ei välttämättä saa kuivaksi seuraavalle päivälle.
Nyt siis lähden hyvällä omalla tunnolla ostamaan lisää, enkä totisesti odottele aleja.
Enempää ei oikeasti tarvitse. Noin 4 v ja isompi lapsi ei tosiaankaan
sotke joka päivä vaatteitaan.
Pesukoneella pesemme lähes joka päivä koneellisen ja viikonloppuna
useammankin tarpeen mukaan. Sortsit ja muut pienet kesävaattteet
kuivuvat nopeasti yön aikana.
Helteellä ulkovaatteet jäävät terassille, pestään jalat sisälle mennessä, sisällä saa sitten olla vaikka munasillaan, ja taas ulso mennessä ne ulkoshortsit.
Hoidossa on myös sama periaate: ulko- ja sisävarustus erikseen.
5-vuotiaalla on viidet arkishortsit ja parit pyhäshortsit.
3-vuotiaalla vähän enemmän kun perii koko ajan lisää...
En ole oikein koskaan ymmärtänyt näitä " kuinka monet sitä-sun-tätä lapseni tarvitsee" -kysymyksiä. Pikkasen vaikea voi olla määritellä absoluuttisen oikeaa määrää - lienee kyse siitä että meillä on erilaisia käytäntöjä ja tapoja...
Hei,
meillä kolme lasta :D Ja äitee rakastaa lastenvaatteita
mutta....
Päivähoitolapsella menee varmaan yhdet shortsit
per/päivä eli minimi hoitoon 5kpl... ja ehkä toiset
sitten illalla eli se tekisi jo 10kpl... viikonloppuna
ehkä sitten kahdet per pvä eli neljät lisää joten
saldoksi sain... 14kpl :D
Meillä pitkiä ja lyhyitä shortseja ja pitkiä olen suosinut
eli ns.capreja koska niillä on polvet suojassa eli
säästyy isommilta pipeiltä, uimahousuja shortseina
myös sekä urheiluhousuja eli laidasta laitaan
löytyy malleja. Halpojakin ovat mm. Anttila myi
juuri 5,00e /kpl verkkari capreja :D Myös tarjoustalossa
oli edullisia. LINDEX myy nyt ota 3 maksa 2 ja myös
siellä oli ihan kivoja malleja.
Meillä on LIIIIIIKAAAAAA kaikilla ja tytöllä viellä
hameita.... mutta olen ajatellut että en jaksa kesällä
pestä pyykkiä vaan viettää vapaata ulkosalla joten
tämä on meidän valintamme :D
Volga
Meillä viime kesä pärjättiin hoidossa ja muutenkin kolmella kappaleella shortseja. Ja sen lisäksi neidillä oli muutama mekko, joita käytettiin hiekkalaatikkoleikeissä.
Itse en jaksa olla joka päivä pyykkäämässä niin on hyvä olla riittävästi vaihtovaatetta.Etenkin jos lapsi on vielä päivähoidossa (meillä kaikki 3 kotona).
Tytöllä 2v9kk on n. 15 shortsit, on kotihoidossa muuten mut aamupäivisin pari tuntia puistotädillä. Aamu-ulkoilun jälkeen menee ekat housut pesuun ku on monesti niin hiekkaset. Lisäks meillä on toi kuivaksoppiminen vähän vaiheessa vielä et senkin takia housuja menee...
Tossa shortsimäärässä on mukana myös muutamat vähän paremmat housut, ja sit lisäks on muutama hame/mekko, joista tyttö ei kauheasti kyllä välitä.
Pikkuveljellä 5kk on 8 paria shortseja, joista osa tosin on sellasia pitkiä housuja joista saa lahkeet käärittyä ylös ja kiinnitettyä nepeillä... Ei tässäkään ole liikaa, vaippa vuotaa joskus, soseet on pöksyillä usein jne.