Älkää please viekö päiväkodin lelupäivänä mitään äänileluja päikkäriin. KIITOS.
Meidän päiväkodissa on lelupäivä n. kuukauden välein ja sekin tuntuu olevan liikaa. Tänään oli taas tuo lelupäivä ja täytyy sanoa, että meinasi mennä muutaman kerran hermot, kun yksi lapsi toi sellaisen karmeaa ääntä pitävän lelun, jota tietty räplättiin koko hemmetin päivä.
Ja sitä kahden kateellisen lapsen kitinääkään ei jaksanut kuunnella kukaan. Joten hei, please, jättäkää ne kalliit härvelit kotiin.
Kommentit (12)
vaan sinne saa aina viedä omia leluja, roolivaatteita jne. mukana omalla vastuulla.
että ei äänekkäitä leluja, eikä helposti hajoavia.
pattereita, liituja, huulipunaa, rikkinäisiä leluja, pieniä kuulia ja vaikka mitä. Ei kyllä ole isillä ja äidillä järkeä päässä!
Poika toi mukanaan paloauton jossa paljon erilaisia ääniä. Oli saanut sen synttärilahjaksi. Isä pokkana totesi, ettei poika saa kotona sillä leikkiä kun on liian äänekäs mutta meillähän sitä ääntä piisaa niin ei varmaan haittaa.
on jotain merkittävää haittaa? Ja se rikkinäinen lelu voi olla lapselle hyvinkin rakas.
mutta ei ne ole leluja. Lapsen oma lelureppu aina tarkastettava kun ei tiedä mitä vaarallista siellä on. 1v jos saa kynän kävellessä käteensä ja kaatuu niin kenenkäs vika se on!? Tuskin sen lapsen joka kynän toi. Ja huulipunaa jos en olisi huomannut niin äkkiäkös seinät olisi ollut sotkussa.
jos sen kanssa kaatuminen aiheuttaa lapselle jotain vahinkoa. Poikkihan ne vaan menee, pienemmästäkin.
Kaikilla lelun tuoneilla oli tosi kivat lelut, joista tuli ihanat leikit :) Ei ollenkaan tyhmä päivä, varsinkin kun lelut oli hyvin valittuja.
t: lto
Ai? Meidän päiväkodissa taas oli ilmoitus tulevasta lelupäivästä ja samassa lapussa luki, että SAA tuoda kiliseviä, kolisevia ja ääntäpitäviä lelujakin. Ilmeisesti ei haittaa äänet yhtään parinkymmenen lapsen ryhmässä ja paikalla kaksi hoitajaa.
joten yksi päivä ei ole erityisen äänekäs. Eikä kaikki tuo joka päivä lelua, mun tyttö ottaa monesti esim. kirjan tai naamiaispuvun leluks.
Meillä oli muutama vuosi sitten lelupäivä kerran viikossa (perjantaisin), mutta saimme tarpeeksemme siitä, kun vanhemmat eivät jaksaneet "totella" sääntöjä vaan lapset toivat mm. legoja, paljon pikku osia sisältäviä leluja (ja niitä osia sitten etsittiinkin itkuisen lapsen kanssa ties kuinka pitkään). Leluja myös "katosi" ja siitähän se valitus alkoi.
Ja se kateus on myös yksi syy. Ei ole kiva, jos kotona ei ole varaa ostaa kaikkia kalliita leluja, vaikka lapsi kuinka haluaisi.
ap
Meillä lapsi saa valita itse lelunsa päiväkodin antamien sääntöjen puitteissa: ei helposti särkyvää eikä sellaista missä on paljon pieniä osia kuten legot.