Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oikeistohallituksen vaatimuksesta puhemieneuvosto päätti siirtää biopankkilain käsittelyn sote-valiokunnalta sivistysvaliokunnalle?!!!

Vierailija
20.09.2026 |

Pelottavaa!!!

 

Suomen suurin geenitutkimus FinnGen haluaa käyttöönsä ennennäkemättömän laajan aineiston suomalaisten terveystietoja.

 

MOT:n haltuunsa saamasta sisäisestä materiaalista käy ilmi, että FinnGeniin haluttaisiin liittää koko Suomen väestön kattavat terveystiedot.

 

Julkisoikeuden professori Tomi Voutilainen varoittaa riskeistä. Kansalaiset eivät tiedä tietojensa käsittelystä ja lainsäädäntö on puutteellista.

 

FinnGenissä on ollut tietoturvaloukkauksia, joissa yksilötason tietoja on vuotanut hankkeen sisällä väärään paikkaan.

 

FinRegistry-aineistossa on mukana yli 7,1 miljoonan suomalaiset tiedot. 

 

FinnGenin geenitutkimukseen on voinut päätyä tietämättään.  FinnGenissä on mukana biopankkien vanhoja näytteitä, joiden siirtämisestä biopankkeihin ei koskaan kysytty näytteenantajien lupaa.

 

Aineistossa on tietoja muun muassa suomalaisten tartuntataudeista, epämuodostumista, toimeentulotuen nostamisesta, hoitojaksoista, diagnooseista, tehohoidosta, avioliitoista ja sukulaisuussuhteista ja laboratoriovastauksista. 

 

Julkisoikeuden professori Tomi Voutilaisen mukaan riskit liittyvät siihen, ketkä tietoa käsittelevät, minkälainen suojausjärjestelmä tietoihin tulee, miten pitkään tietoja käsitellään ja millaisiin tutkimuksiin sitä käytetään.

 

Keskeinen ongelma on myös se, että rekisteröity (kansalainen) itse ei kyllä tiedä omien tietojensa käsittelystä käytännössä yhtään mitään.

 

Olen huolestunut kokonaisuudessaan laillisuusnäkökulmasta. Nyt tehdään asioita ilman lainsäädäntöä, niin kyllä se on iso ongelma. (Yle)

 

Teknomiljardöörien tavoitteena on päästä eroon vääränlaisista ihmisistä ja kiihdyttää koko sivilisaatio romahtamaan. 

 

Terveystietojen ja tekoälyn avulla bioaseiden ja vahingollisten rokotteiden ja lääkkeiden kehittäminen on niille lasten leikkiä.

 

Pidän oikeistohallituksen ajamaa terveystietojemme turvaamista estävän lainsäädännön heikentämistä erittäin huolestuttavana asiana.

 

"Miljardöörit haluavat kiihdyttää teknologian ja kapitalismin kehitystä, jotta ne johtaisivat mahdollisimman nopeasti yhteiskunnalliseen romahdukseen."

 

https://yle.fi/a/74-20246451?utm_source=social-media-share&utm_medium=s…

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
20.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkäävät, että sotevaliokunnan pj Kiuru torppaisi oikeiston suunnitelmat sallia suomalaisten terveystietojen kauppaaminen pahantahtoisille tahoille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kahdeksan