Pienten lasten puhetaidosta ollaan neuvoloissa huolissaan
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012282921.html
Idiocracy leffa on totta nykyään. Se oli joskus vielä komedia. Tyhmistyminen, kyvyttömyys kommunikoida muuten kuin hieroglyfeillä eli kuvilla yms. on jo totta. Tärkeintä on, ettei ketään, koskaan saa syyllistää tilanteesta.
Kommentit (5)
Ja oliko tehty joku tutkimus, mistä voidaan todentaa ettei lapsille enää lueta yhtä paljon kuin ennen?
Voiko tämä johtua hektisestä arjesta ja siitä, että lapset työnnetään varhaiskasvatukseen yhä nuorempina.
Sain itse vauvan muutama vuosi sitten ja tajusin, että vauvat ja lapset ovat telepaattisia. Tuntui siis ennemminkin regressiiviseltä alkaa opettamaan lapselle sanoja.
Suomi on kyllä tosi huono ja heikosti kehittynyt yhteiskunta. Sitten nämä alhaiset otukset yrittävät alentaa kaikkien lapset omalle tasolleen.
Kyllä arabia ja lingala sujuu. Ei huolta.
Muutenkin kun huonosti voivat, mieleltään ja keholtaan sairaat ihmiset vahtivat toisten lasten kehitystä niin siinä on iso riski mennä syvälle metsään ja aiheuttaa pysyvää vahinkoa sellaisille, jotka ovat terveitä ja voivat hyvin, sairaiden lääketeollisuuden määrittämien mittarien vieressä.
Suosittelen tuota elokuvaa. Se on hyvä.