MIkä on mielestänne ihanteellinen ikäero lapsille ja mikä huonoin?
Eli kysyn minkä ikäeron ottaisitte, jos se olisi päätettävissänne. Kuinka suurta ikäeroa ette toivoisi.
Kommentit (7)
Liian suurta ikäeroa ei mielestäni ole olemassa, sisaruksia ne on 20 vuotta vanhemmatkin vaikkeivat leikkikavereita olekaan.
Alle vuoden ikäeroa en haluaisi lapsilleni, oman jaksamisen kannalta :)
Meille ikäeroksi ekalle ja tokalle tulee muuten vähintään 4 vuotta. Jotkut sanovat sitäkin ihan hyväksi.
UPEA isoveli, huolehtivainen, avulias, ja pienistäkin riittää leikkiseuraksi, kun ovat samaa sukupuolta. Joten en allekirjoita tuota, että 3-5 on huono ikäero.
Keskimmäinen ja kuopus 2v. eroa.
Mulle oli huomattavasti parempi tuo 4v. ikäero kuin 2v. Naisen pitää ottaa itselleen aikaa toipua odotuksesta, synnytyksestä ja vauvavuodesta. Minä olen ainakin sitä mieltä!
4-6 v. huono, lapset eri kehitysvaiheessa eikä samalla lailla seuraa ja isommasta tulee helposti jo apuvanhempi
Kolmas voisi tulla isommallakin ikäerolla varsinkin jos olisi erisukupuolta kuin kaksi ekaa.
Esim. kaksi poikaa lyhyellä ikäerolla, sitten 3-4v väliä ja kolmas lapsi, tyttö.
Mutta jos ei mietitä sukupuolta niin lasten kannalta noin 2v ikäero on hyvä.
Paitsi että meillä miehen kanssa ikäeroa 9-12 vuotta sisaruksiimme ja sitä emme omille lapsille halua.
Toiseksi paras on sitten yli 6 vuotta.
3-5 vuoden ikäero on typerin mahdollinen.